Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 13 ПВ

Чл. 13. Заличаването на вписването по предходния член става, като в партидната книга се отбележи съдебният акт, с който се постановява заличаването или с който се прекратява производството по образуваното дело.

чл. 13 ПВ

Чл. 13. Заличаването на вписването по предходния член става, като в партидната книга се отбележи съдебният акт, с който се постановява заличаването или с който се прекратява производството по образуваното дело.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Какво е действието на вписаната искова молба, ако решението по нея не е било вписано в шестмесечния срок по чл. 115, ал. 2 от ЗС и пропускането на този шестмесечен срок заличава ли с обратно действие вписването на исковата молба?
Представлява ли вписаната искова молба тежест върху имота, след като не е от категорията на вещно-правните тежести?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Какво е действието на вписаната искова молба, ако решението по нея не е било вписано в шестмесечния срок по чл. 115, ал. 2 от ЗС и пропускането на този шестмесечен срок заличава ли с обратно действие вписването на исковата молба; представлява ли вписаната искова молба тежест върху имота, след като не е от категорията на вещно-правните тежести?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

в изложението към частната касационна жалба не са обуславящи по смисъла на т. 1 на ТР №1/19.02.2010 г. на ОСГК на ВКС и по тях не може да се допусне касационно обжалване. Те не са свързани с правния проблем, който се поставя по настоящото дело и който е разрешен от въззивния съд. Решаващият правен въпрос се състои в това какъв акт може да послужи като основание за заличаване на вписана искова молба, а не с какъв акт може да се докаже приключило производство по дело, което е унищожено и от него не е запазен акт на приключване, както и допустимо ли е доказването на прекратяване на исково производство със съдебно удостоверение;

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1/ Какъв е предметният обхват на проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а ПВ относно това дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона? и 2/ Длъжен ли е съдът в постановения съдебен акт да обсъди всички възражения и доводи на страните, относими към предмета на делото, които жалбоподателят е посочил в частната си жалба? Двата въпроса са обосновавани в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие на атакуваното определение с: ТР №7/2012 г. по тълк. дело №7/2012 г. на ОСГТК на ВКС – т. 6/ първия от въпросите / и с ТР №1/04.01.2001 г. на ОСГК и ТР №1/2013 г. по тълк. дело №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС / по втория въпрос / .

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

от значение за спора, за които са налице основанията по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК. Допълнително се поддържа и довод за очевидната неправилност на обжалваното определение, обусловена от допуснати сериозни процесуални нарушения на въззивния съд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

1/ При кои случаи следва да се постанови изричен съдебен акт на съда, постановяващ заличаване на вписването, по смисъла на чл. 13 ПВ? и 2/ В случаите, когато вписаната искова молба е обезпечавала правата на кредитор по заведен П. иск и същият е уважен с отбелязване на съдебното решение, а ответникът е изплатил дълга към ищеца, следва ли вписаната искова молба да бъде заличена с акт на съда по смисъла на чл. 13 ПВ, за да се даде гласност, че защитно-охранителната функция на вписаната искова молба е отпаднала, доколкото съдията по вписванията няма право на преценка налице ли са предпоставките за заличаване вписването й? Всеки от въпросите се обосновава в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като жалбоподателите се позовават на неяснота на разпоредбата на чл. 13 ПВ, в тази й част – заличаване на вписването по чл. 12 вр. с чл. 11 ПВ, чрез отбелязване „съдебния акт, с който се постановява заличаването„, наред с формирана задължителна съдебна практика, според която защитното действие на исковата молба отпада с влизане в сила на съдебния акт, независимо дали самото вписване е заличено по реда на чл. 13 ПВ – опр.№398/04.12.2014 год. по ч. г. д.№5266/2014 год. на ІІ г. о. на ВКС. Наред с хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК се поддържа и основание по т. 2 на разпоредбата, поради противоречие на въззивното определение с казуална съдебна практика – опр.№3429/10.07.2015 год. по гр. д.№1772/2015 год. на Пловдивски окръжен съд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

в частната жалба е свързан със задълженията на съда да обсъди доказателствата по делото в тяхната съвкупност. Обжалваното определение на въззивния съд не е в противоречие с посочената от жалбоподателката задължителна практика на ВКС, тъй като при постановяване на обжалваното определение съдът е обсъдил относимите писмени доказателства, решаващо от които е писмо изх. №5422 от 09.10.2015 г., в което са отразени извършените вписвания и отбелязвания.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

дали извършена публична продан на недвижим имот, която погасява всички вписани преди извършването й ипотеки върху него, обуславя заличаване на вписани преди извършването й искови молби, касаещи същия имот. Счита, че въпросът е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право