Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 9 ал. 2 НМРАВ

Чл. 9. […] (2) За изготвяне на касационна жалба с основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК без процесуално представителство възнаграждението е в размер 3/4 от възнаграждението по чл. 7 или 8, но не по-малко от 600 лв.

чл. 9 ал. 2 НМРАВ

Чл. 9. […] (2) За изготвяне на касационна жалба с основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК без процесуално представителство възнаграждението е в размер 3/4 от възнаграждението по чл. 7 или 8, но не по-малко от 600 лв.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

(първите три - материално-правни, а последния – процесуалноправен): 1. При какви предпоставки възниква вземане за обезщетение за неимуществени вреди от смъртта на близко лице, което е извън кръга на лицата в ППлВС №4/25.05.1961 г. и ППлВС №5/24.11.1969 г., когато по делото липсват твърдения, респ. доказателства смъртта да е прекъснала привързаност, надхвърляща обичайната в отношенията между такива родственици? 2. При липса на доказателства за прекъсната връзка между лицето и неговите родители може ли да се направи извод, че смъртта на неговата баба е прекъснала такава трайна и дълбока емоционална връзка, която налага внукът да бъде обезщетен за неимуществени вреди от тази смърт? 3. Какви са критериите за определяне на обезщетението за неимуществени вреди по справедливост? и 4. Длъжен ли е в решението си въззивният съд да изложи фактически и правни изводи по съществото на спора и да се произнесе по защитните доводи и възражения на страните в пределите, очертани с въззивната жалба и с отговора по чл. 263, ал. 1 ГПК? Касаторът счита въпросите включени в предмета на обжалване – общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационния контрол, и твърди, че въззивният съд е отговорил на първите два в противоречие с ТР №1/21.06.2018 г. по тълк. д. №1/2016 г. ОСНГТК на ВКС, а на останалите – в противоречие с практиката на Върховния касационен съд. Позовава се и на вероятна недопустимост. Основанието по чл. 280, ал. 2, предл. второ ГПК извежда с довод, че е недопустимо поради липса на процесуална легитимация решението за обезщетение за неимуществени вреди от смъртта на близък извън кръга на лицата в ППлВС №4/25.05.1961 г. и ППлВС №5/24.11.1969 г., ако липсват твърдения смъртта да е прекъснала трайна и дълбока емоционална привързаност, надхвърляща обичайната в отношенията между такива родственици. Касаторът счита, че решението е очевидно неправилно в смисъла по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, защото събраните по делото доказателства не установяват такава връзка между ищеца и неговата баба. По същество се оплаква, че решението е неправилно поради необоснованост, причината да е нарушен и материалният закон (чл. 52 ЗЗД) – касационните основания по чл. 281, т. 3, предл. първо и 3 ГПК. Претендира разноските по делото, включително юрисконсултско възнаграждение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

по естеството си се съотнасят към правилността на конкретния правораздавателен акт, с оглед твърдените специфични за процесния спор факти и същите не касаят тълкуване на съдържанието на конкретна правна разпоредба, с оглед изясняване на съдържанието на правната норма в нея. Отделен е въпросът, че установяване на недопустими разходи, за които не са налице основни документи за извършването им не е било констатирано изобщо от съда при произнасянето си по конкретния спор. Съгласно задължителните постановки в мотивите към т. 1 на ТР №1/2009 на ОСГТК на ВКС материалноправният или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода по конкретното делото, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Касационният съд, упражнявайки правомощията си за дискреция на касационните жалби, трябва да се произнесе дали сочения от касатора правен въпрос от значение за изхода по конкретното дело е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора, но не и дали те са законосъобразни. Основанията за допускане до касационно обжалване, са различни от общите основанията за неправилност на въззивното решение/чл. 281, т. 3 ГПК/. Проверката за законосъобразност на обжалвания съдебен акт се извършва едва след като той бъде допуснат до касационно обжалване при разглеждане на касационната жалба/чл. 290, ал. 1 ГПК/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Какво следва да се включва в понятието за справедливост и какви са критериите за определяне на справедлив размер по смисъла на чл. 52 ЗЗД на обезщетението за неимуществени вреди по иска с пр. основание чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Орешарова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

така: при въведено във въззивната жалба обосновано оплакване за допуснати от първоинстанционния съд нарушения на съдопроизводствените правила във връзка с доклада, следва ли въззивния съд да даде указания за отстраняването им?, като решен въпроса в противоречие с решение №111 от 03.11.2015г. по т. д.№1544/2014 г. на ВКС, 2-ро т. о. и TP №1 от 09.12.2013 г. по тълк. д. №1/2013 г. на ВКС, ОСГТК. Въпросът е изведен от оплакването на касатора, че не са били взети предвид направените от същата страна с въззивната жалба оплакване за липсата на доклад на първоинстанционния съд по смисъла на чл. 146 ГПК, и възражение за липсата на посочен ЕИК за ищеца в исковата молба, както и за липсата на обявяване от съда по чл. 155 ГПК за установен факта на преобразуването на ИА "Социални дейности на МО" в ИА "Военни клубове и военно-почивно дело". В останалите части на раздел І от изложението, в неговите подточки 1.2, 1.3, и 1.4, са изложени оплакванията на касатора относно допуснати от въззивния съд процесуални нарушения на чл. 235, ал. 2 ГПК и чл. 236, ал. 2 ГПК, без да са формулирани от касатора конкретни правни въпроси по смисъла т. 1 ТР №1/2010 г. по тълк. д.№1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, а се сочи само наличие на противоречие на обжалваното въззивно решение с конкретно посочени ТР и решения по чл. 290 ГПК на ВКС по други дела и дадените с тази посочена практика на ВКС отговори по отделни правни въпроси.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Възможно ли е да се определят по реда на чл. 40 ЗС припадащите се към самостоятелните обекти в сграда - етажна собственост, идеални части от общите части на сградата, без участието на всички притежатели на самостоятелни обекти?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право