Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 498 ал. 1 КЗ

Задължения на увреденото лице при настъпване на застрахователно събитие
Чл. 498. (1) Увреденото лице, което желае да получи застрахователно обезщетение, е длъжно да отправи към застрахователя писмена застрахователна претенция по реда на чл. 380 освен в случаите, когато застрахователят по имуществена застраховка на увреденото лице е встъпил в неговите права и той предявява претенция на основание на чл. 411.

чл. 498 ал. 1 КЗ

Задължения на увреденото лице при настъпване на застрахователно събитие
Чл. 498. (1) Увреденото лице, което желае да получи застрахователно обезщетение, е длъжно да отправи към застрахователя писмена застрахователна претенция по реда на чл. 380 освен в случаите, когато застрахователят по имуществена застраховка на увреденото лице е встъпил в неговите права и той предявява претенция на основание на чл. 411.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. „Налице ли е забавата на кредитора по чл. 95, ал. 1 ЗЗД в хипотеза, в която поведението на кредитора не е в причинна връзка с неизпълнението на длъжника?“ и 2. „Ако неплащането на обезщетението не се дължи единствено и само на непосочване от увредения на банкова сметка, явяващо се дължимо по чл. 380, ал. 1 вр. ал. 3 КЗ и ако след представяне на банкова сметка липсва изпълнение от страна на длъжника, налице ли са основание за отчитане и прилагане на забава на кредитора по чл. 380, ал. 3 КЗ?“. Сочат, че въпросите са решени в противоречие с решение №164/03.02.2016 г. по т. д. №1890/2014 г. на ВКС, I т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1/ При невъзможност ищецът да представи писмени доказателства кога е предявил претенцията си пред застрахователя и е формулирал доказателствени искания в тази връзка, следва ли съдът да ги разгледа, да събере съответните доказателства, относими към допустимостта на претенцията?; 21 Ако съдът е счел, че така направените изявления на ищеца са недостатъчни за изправяне на нередовността, следва ли да бъдат дадени конкретни и точни указания за отстраняване на тази неяснота?; 3/ Представянето на писмени доказателства за обстоятелството - кога е предявена пред застрахователя застрахователна претенция по реда на чл. 380 КЗ, от значение ли е за първоначалната допустимост на исковете?; 4/ Ако към момента на подаване на исковата молба са съществували процесуални пречки, респ. са липсвали процесуални условия за съществуването или надлежното упражняване на правото на иск, при самостоятелната проверка на допустимостта на иска следва ли съдът да съобрази отпадането на процесуалните пречки за разглеждане на иска? Противоречието с практиката на ВКС се обосновава с приетото в Определение №60368/21.10.2021 г. по ч. т. д. №1947/2021 г. на ВКС, I т. о., Определение №629/01.12.2022г. по ч. т. д. №2362/2022 г. на ВКС, I т. о., Определение №224/15.05.2019 г. по ч. т. д. №805/2019г. на ВКС, I т. о. и др. Частната касаторка се позовава и на хипотеза на „очевидна неправилност" по смисъла на чл. 280, ал. 2, пр. З ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Към кой момент съдът следи за наличието на абсолютната положителна процесуална предпоставка за предявяване на иска по чл. 432, ал. 1 КЗ, предвидена в чл. 498 КЗ – предявена пред застрахователя писмена претенция по реда на чл.380 КЗ, към който препраща чл.498 КЗ и наличие на една от предвидените в ал.3 на същата разпоредба хипотези, осъществила се най-късно в тримесечен срок от предявяването на претенцията, съгласно чл. 496, ал. 1 КЗ - неплащане от застрахователя, отказ да плати / разбирано в смисъл на изричен такъв / или несъгласие на увреденото лице с размера на определеното или изплатеното обезщетение? Неосъществяването на тази предпоставка преди завеждането на исковата молба изключва ли саниране допустимостта на иска в хода на съдебното производство?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

За предпоставките, които следва да бъдат изпълнени, за да се присъди обезщетение за неимуществени вреди от причинена при деликт смърт в полза на други лица, извън очертания с ППВС № 4/61 г. и ППВС № 5/69 г. кръг на лицата с право на обезщетение (в случая - на бабите и дядовците на загиналите момичета и на сестрата на едното от тях).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Относно правомощията на въззивния съд при постановяване на решението му в контекста на чл. 269 ГПК.
Относно прилагане на критериите за справедливост по смисъла на чл. 52 ЗЗД при определяне на обезщетението за претърпени неимуществени вреди.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2018

Намира ли приложение разпоредбата на чл.380, ал.3 КЗ при дължимо застрахователно обезщетение по чл.432 КЗ в хипотеза на оспорване от застрахователя изцяло на основателността на предявения от увреденото лице пряк иск до приключване на въззивното производство, при представяне от ищеца във въззивната инстанция на данните за банковата му сметка, по която да се извърши плащането на обезщетението?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право