Добър ден! Моля, влезте в профила си!

пар. 2 ДР КТ

Приложимост към трудовите отношения на членовете на производствени кооперации
§ 2. Разпоредбите на този кодекс се прилагат съответно и към трудовите правоотношения на членовете-кооператори в производствени кооперации, доколкото в закон или в устав не е предвидено друго.

пар. 2 ДР КТ

Приложимост към трудовите отношения на членовете на производствени кооперации
§ 2. Разпоредбите на този кодекс се прилагат съответно и към трудовите правоотношения на членовете-кооператори в производствени кооперации, доколкото в закон или в устав не е предвидено друго.

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

в първоинстанционното и въззивното решение относно характера на правоотношението между председателя на кооперацията, след като в договора за управление се съдържат елементи на трудово правоотношение и длъжността му е изпълнявана под режим, приравнен на трудовоправния – трудов или граждански /облигационен/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Решенията, които са приети от Общото събрание,въз основа на Устава на кооперацията и в частност Вътрешните правила за организацията на работната заплата, следва ли да се считат за част от цялостната уредба на кооперацията и когато те съдържат разпоредби,които са различни от тези,предвидени в Кодекса на труда,следва ли да се приеме,че е налице основанието по пар. 2 ДР КТ за изключване прилагането на разпоредбите на КТ по отношение на член-кооператори, които полагат труд по трудово правоотношение в същата кооперация?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Бояджиева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

Решенията, които са приети от Общото събрание,въз основа на Устава на кооперацията и в частност Вътрешните правила за организацията на работната заплата,следва ли да се считат за част от цялостната уредба на кооперацията и когато те съдържат разпоредби,които са различни от тези,предвидени в Кодекса на труда,следва ли да се приеме,че е налице основанието по пар. 2 ДР КТ за изключване прилагането на разпоредбите на КТ по отношение на член-кооператори, които полагат труд по трудово правоотношение в същата кооперация?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Бояджиева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

за правната възможност отношенията между кооперацията и нейния председател да бъдат уредени като трудови, когато в устава не е предвидена тази възможност, който е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото – основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

1. Разпоредбата на чл. 26 Закона за кооперациите, според която председателят на кооперацията се избира между членовете на кооперацията за срок от 4 години, не представлява ли именно изискваната от чл. 83, ал. 1 КТ правна уредба на длъжност, която се заема въз основа на избор, установена в закон; 2. По отношение на избора за длъжността „председател на кооперация” явява ли се Законът за кооперациите специален закон спрямо общия закон-Кодекса на труда, и след като в Закона за кооперациите не са предвидени особени правила за „избора, намират ли приложение относно избора на председател в кооперациите общите за „избора разпоредби от КТ; 3. Законосъобразна и приложима ли би се явила горепосочената практика на ВКС, според която правоотношението между председателя и кооперацията е членствено, а не трудово, ако в устава на кооперацията изрично се закрепи правилото, че правоотношението между нея и председателя е трудово, или заради въпросната практика такова правило би било нищожно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надя Зяпкова

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

Дали решението на първоинстанционния съд, с което е бил уважен иск по чл. 58 ЗК, има обратна сила по отношение на решения на Общо събрание на кооперацията, взети преди съдебното решение да е влязло в сила или съдебното решение по чл. 58 ЗК има действие занапред – от момента на влизането му в законна сила, подобно на решението по иска с правно основание чл. 74 ТЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Митова

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

за наличието на командировка по см. на чл. 121с последиците по чл. 215 КТ – при взето решение на управителния съвет на потребителната кооперация за това, но без на работника – неин член да е издадена командировъчна заповед по чл. 8 Наредба за командировките в страната / НКС/, както и с оглед изпълняваната работа - въззивното решение противоречи на влязлото в сила решение на Окръжен съд Видин №******г. Там е прието, че командировка е изменение на мястото на работата на работник, който е в трудово правоотношение и е изпратен да я изпълнява в друго населено място, извън постоянната му месторабота.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2008

Дължи ли се такова обезщетение на председателите на кооперации при прекратяване на трудовите им правоотношения съдът се е произнесъл в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в ТР № 4/2006г. на ОСГТК, като не е съобразено с оглед последната молба за отпуск от 12.І.2006г., че след тази дата ищецът не е ползвал отпуск, полагащ му се от тогава до прекратяване на договора?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бойка Ташева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право