Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 86 ал. 1 КТ

Възникване на трудовото правоотношение
Чл. 86. (1) Трудовото правоотношение възниква от обявяване на кандидата за избран.

чл. 86 ал. 1 КТ

Възникване на трудовото правоотношение
Чл. 86. (1) Трудовото правоотношение възниква от обявяване на кандидата за избран.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

са разрешени в противоречие с практиката на ВКС и са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, а обжалваното решение е очевидно неправилно поради липса на надлежна процесуална легитимация на ответника е произнасяне плус петитум.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

1. Как възниква трудовото правоотношение на длъжността директор на институт при БАН и прилага ли се основанието по чл. 338 КТ за неговото прекратяване? 2. Допустимо ли е прекратяване на трудовото правоотношение на основание, предвидено в Устав, а не в закон? 3. Какво е правното значение на мотивите в решението на Управителния съвет по чл. 43, ал. 3, вр. ал. 1, т. 3 от Устава на БАН, когато в изпълнение на това решение председателят на БАН е издал заповед по чл. 338 КТ? 4. Незаконно ли е уволнението, когато в заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е посочил дата, която предхожда уволнението? Касаторът счита въпросите включени в предмета на обжалване. По първите три извежда допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК с довода, че са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, а по четвъртия – допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК с довода, че въззивният съд ги е решил в противоречие с решение №332/28.10.2014 г. по гр. д. №1350/2014 г, ВКС, IV ГО; с решение №49/15.03.2018 г. по гр. д. №2837/2017 г. на ВКС, IV ГО; с решение №34/ 03.04.3017 г. по гр. д. №3010/2016 г. на ВКС, III ГО и решение №573/ 30.10.2009 г. по гр. д. №5163/2008 г. на ВКС, II ГО. По същество се оплаква, че решението е неправилно поради нарушение на материалния закон. Претендира разноските по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

За задължението на съда да обсъди всички релевантни доказателства по делото и да прецени относимите обстоятелства при изграждане на своите фактически и правни изводи, както и за изискването съдът да формира вътрешното си убеждение, съобразявайки правилата на формалната логика, опита и научното знание.
Достатъчно ли е работникът/служителят веднъж да посети предприятието и да изяви готовност да престира труд по трудовото правоотношение, за да отговаря работодателят за недопускане за целия период от време, на осн. чл. 213, ал. 2 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

за това длъжен ли е въззивният съд да се произнесе с мотиви по всички въведени в процеса твърдения и възражения на страните, както и материалноправния въпрос, приложимо ли е ограничението по чл. 21, ал. 2 ЗКАИИП по отношение на председателите на РК на К., като се твърди, че даденото разрешение в обжалваното решение е основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Следва ли в закон , акт на Министерски съвет , или устав изрично да бъде записано сключването на трудов договор за изборна длъжност и кое е основанието за възникване на трудовото правоотношение между професионалната организация съгласно Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране (ЗКАИИП), с членовете на нейния управителен съвет , в частност с избраните по места председатели на регионални колегии (РК на КИПП), дали в случая наличието или липсата на трудово правоотношение е въпрос по съществото на спора, или по допустимостта на иска?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

е за възможността пред въззивния съд да бъде допуснато изменение на иска по чл. 116 ГПК/отм./ като се твърди, че такова изменение е допуснато в нарушение на задължителната съдебна практика съгласно ТР №******г. на ОСГК на ВКС. В случая обаче такова нарушение не е допуснато от въззивния съд, тъй като той само е допуснал уточнение в обстоятелствената част на исковата молба предвид заключението на изслушаното пред него вещо лице по СМЕ, което уточнение не представлява изменение на основанието на иска по смисъла на чл. 116 ГПК/отм./, поради което не е извършил нарушение на приетото разрешение в т. 9 на ТР №1/2001 г. на ОСГК на ВКС. Не е налице хипотезата на т. 1 ТР №1/2010 г. по тълк. д. №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, при която ВКС и служебно допуска касационното обжалване при констатирана недопустимост и нищожност на въззивното решение, тъй като в случая предявените искове с правно основание чл. 200 КТ и чл. 86 ЗЗД са допустими, а разгледани по същество въззивният съд е приел, че са и основателни в присъдените размери като въззивното решение е валидно и допустимо. Освен това съгласно разпоредбата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК на касационно обжалване пред Върховния касационен съд подлежат въззивните решения, с които съдът се е произнесъл по правен въпрос, който е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Под "точно прилагане на закона най-общо се разбира еднородно тълкуване на закона, т. е. точното прилагане на закона е насочено към отстраняване на непоследователна и противоречива съдебна практика или към преодоляване на постоянна, но неправилна такава. В случая жалбоподателят е посочил това основание, но не се е позовал нито на противоречива практика на ВКС, нито на постоянна, но неправилна практика, в които случаи би било налице основание за издаване на тълкувателно решение. Липсва и обосновка, че разглеждането на касационната жалба е от значение за развитие на правото, тъй като в тази хипотеза предпоставките са липса на практика на ВКС и наличие на непълнота, неяснота или противоречивост на самия закон, какъвто не е настоящия случай.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Димитрова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право