Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 68 ал. 1 т. 4 КТ

Срочни трудови договори (Загл. изм. – ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
Чл. 68. (Изм. и доп. – ДВ, бр. 7 от 2012 г.) (1) (Предишен текст на чл. 68 – ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Срочен трудов договор се сключва: […]
4. (отм., предишна т. 5, изм. – ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.) за работа на длъжност, която се заема с конкурс – за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс;

чл. 68 ал. 1 т. 4 КТ

Срочни трудови договори (Загл. изм. – ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
Чл. 68. (Изм. и доп. – ДВ, бр. 7 от 2012 г.) (1) (Предишен текст на чл. 68 – ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Срочен трудов договор се сключва: […]
4. (отм., предишна т. 5, изм. – ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.) за работа на длъжност, която се заема с конкурс – за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс;

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

са поставени в контекста на оплакванията на касатора, че: основанието на чл. 107а КТ е неприложимо към него, защото той заема длъжност в общинската администрация и въззивният съд неправилно е тълкувал нормата на чл. 36 ЗА; възникналото между страните правоотношение е трудово, а не служебно; работодателят е знаел за съществуващата несъвместимост, но е бездействал до 2022г.; ищецът е бил назначен на длъжността до заемането й след конкурс, но такъв не е обявен и проведен към момента на уволнението; не са искани писмени обяснения от ищеца по чл. 193 КТ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Джулиана Петкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

(1) „Основанието на чл. 328, ал. 1, т. 8 КТ обхваща ли хипотеза, в която заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена, за да бъде възстановен на нея работник или служител, чието незаконно уволнение е отменено от самия работодател.“ Вторият въпрос е (2) „Следва ли съдът, разгреждащ иск за отмяна на незаконно уволнение, да засегне в своите мотиви въпроса за незаконосъобразността на уволнението на работника или служителя, заради чието възстановяване на работа се е наложило ищецът да бъде уволнен.“Според касатора отговорът на въпроса в установената практика на ВКС е положителен и свързан с предпоставките на чл. 328, ал. 1, т. 8 КТ, докато въззивният СГС без основание е приел да не обсъжда законосъобразността на прекратяването на трудовото правоотношение на неучастващо в делото лице. Позовава на определения на състави на Трето г. о на ВКС /опр. №50689/2022г, опр.№627/2022г, опр№441/2019г/, с които съгл. чл. 288 ГПК въззивни решения по трудови спорове не са допуснати до касационно обжалване, като се сочи основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. В конкретност се изтъкват обстоятелствата, на което ответникът е основавал и защитата си по делото. Поддържа се, че при оспорваното от ищцата уволнение именно тя е в положението на работник или служител, който следва работодателят да уволни на основание чл. 328, ал. 1, т. 8 КТ след като длъжността следва да бъде освободена от нея за да се възстанови на работа незаконно освободената служителка заемала същата длъжност, чийто трудов договор е бил прекратен след връщането на ищцата на работа незаконно и със заповед, която работодателя, респ. горестоящия орган сам е отменил като незаконна, с възстановяване на работа. Тази законова възможност е предвидена в чл. 344, ал. 2 КТ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

подлежи на проверка от страна на съда състава на конкурсната комисия, дали членовете й отговарят на законовите изисквания; допустимо ли е при провеждане на конкурс по КТ да присъстват външни лица, които не са нито кандидати, нито членове на комисията и води ли това до незаконен състав на комисията. При посочване на същото основание - чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК е формулиран и процесуалноправен въпрос, допустимо ли е съдът да основе изводите си на писмено доказателство, оттеглено от страната която го е представила и вече не е част от доказателствения материал.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1) когато трудовото правоотношение е възникнало на основание чл. 68, ал. 1, т. 4 КТ – за длъжност, която се заема с конкурс, може ли работодателят да го прекрати преди настъпване на прекратителното условие – заемането на длъжността от лицето, спечелило конкурса, – на друго основание, а не на основание чл. 325, ал. 1, т. 8 КТ, и какво е съотношението между нормите на чл. 325 и чл. 328 КТ; и 2) при преценката относно законосъобразността на уволнението на служител, заемащ длъжността „ръководител на звено вътрешен одит“, длъжен ли е съдът да преценява дали съгласието по чл. 21, ал. 5 ЗВОПС на министъра на финансите е дадено при пълна и вярна информация, предоставена от работодателя, и ако то е дадено при непълна и невярно подадена информация, означава ли това, че уволнението е незаконосъобразно. Жалбоподателката навежда допълнителното основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като счита, че тези въпроси са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, твърдейки, че „приносът в тълкуването на посочените разпоредби ще осигури разглеждането и решаването на делата според точния смисъл на законите.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

от значение за изхода по конкретното дело, разрешаването на който е обусловило правните му изводи, постановени в основата на обжалвания съдебен акт. По отношение на този въпрос трябва да е налице някое от допълнителните основания по чл. 280, ал. 1 ГПК, а именно да е решен в противоречие с практиката на ВКС, да е противоречиво разрешаван от съдилищата или да е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Едва след допускане на касационно обжалване, съдът се произнася по същество на жалбата и по наведените оплаквания за незаконосъобразност на обжалваното въззивно решение. В случая не е представено изложение на основанията за допускане до касационно обжалване по смисъла на чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК, въпреки дадените указания от администриращия съд. Изложеното в т. нар. „приложение преповтаря оплакванията на касатора по същество на въззивното решение, като съдържа единствено касационни основания по смисъла на чл. 281, т. 3 ГПК и няма съдържанието, предписано от закона, тъй като не е посочен кой е материалноправния или процесуалноправния въпрос, обусловил изхода на спора по начин, по който касационното обжалване би било допустимо. Същото не отговаря на приетото с т. 1 ТР №1/19.02.2010 г. по т. д.№1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, поради липса на ясно и точно формулирани въпроси. Следва да се има предвид, че е недопустимо съдът сам да извлича въпросите, които касаторът евентуално би имал предвид. Такова процесуално действие на съда би довело до нарушение на принципа на диспозитивното начало, прокламиран с чл. 6 ГПК. Непосочването на правен въпрос по смисъла на чл. 280, ал. 1е достатъчно основание за недопускане до касационно обжалване, без касационният съд да дължи произнасяне по твърденията относно наличието на специфичните предпоставки. Още повече, че в настоящия случай касаторът не е обосновал наличие на нито една от тях.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

Възможно ли е заемането на длъжността „съдия по вписванията” без провеждане на конкурс съгласно чл. 160, ал. 2 ЗСВ (отм.) в редакцията след изм. с ДВ бр. 39/2006г., в сила от 12.05.2006г.; съществуват ли други основания, освен предвиденото в чл. 160, ал. 5 ЗСВ (отм.) за назначаване на длъжност съдия по вписванията по безсрочен трудов договор без провеждането на конкурс? Приложими ли са разпоредбите на Кодекса по труда за сключване на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 3 КТ и в тази връзка приложима ли е презумцията на чл. 69, ал. 1 КТ спрямо трудовото правоотношение на съдията по вписванията ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Капка Юстиниянова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право