Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 63 ал. 3 КТ

Начало на изпълнението
Чл. 63. […] (3) Работникът или служителят е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите по ал. 1, освен ако страните са уговорили друг срок. Ако работникът или служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се смята за невъзникнало, освен ако това се дължи на независещи от него причини, за които той е уведомил работодателя до изтичането на срока.

чл. 63 ал. 3 КТ

Начало на изпълнението
Чл. 63. […] (3) Работникът или служителят е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите по ал. 1, освен ако страните са уговорили друг срок. Ако работникът или служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се смята за невъзникнало, освен ако това се дължи на независещи от него причини, за които той е уведомил работодателя до изтичането на срока.

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

„Необходимо ли е работникът реално да е положил труд, за да се плати трудово възнаграждение? Длъжен ли е съдът да се произнесе по всички доводи и възражения и да обсъди доказателствата в тяхната съвкупност? Може ли да се приеме доказателство след приемане на доклада по чл. 146 ГПК?”. Твърди се и очевидна неправилност на въззивното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

са решени от въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС, и конкретно: първите три въпроса – в противоречие с решение №467/31.01.2014 г. по гр. дело №2392/2013 г. на IV-то гр. отд. на ВКС, четвъртият въпрос – в противоречие с решение №156/16.05.2012 г. по гр. дело №1027/2011 г. на III-то гр. отд. на ВКС, петият въпрос – в противоречие с т. 2 от тълкувателно решение №1/09.12.2013 г. на ОСГТК на ВКС, както и че петте въпроса са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

от значение за изхода на делото, които са решени в противоречие с практиката на ВКС - основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Поставените правни въпроси, значими за изхода на спора, по които се е произнесъл въззивният съд са: 1/ Следва ли съдът при преценка на законосъобразността на заповед за прекратяване на трудово правоотношение, в която работодателят не е посочил правната квалификация на прекратяването и в която фактите по прекратяването са посочени непълно, неточно или погрешно, да съобрази установените действително осъществени факти и въз основа на тях да определи правната квалификация на прекратяването като такова по взаимно съгласие, ако установи действително осъществен фактически състав по чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ“; 2/ Следва ли съдът, при постановяване на своето решение да е съобразил всички установени по делото факти и да е обсъдил всички събрани по делото доказателства, включително и събраните по делото свидетелски показания“; 3/ „Следва ли въззивният съд да се произнесе в мотивите на своето решение по всички оплаквания във въззивната жалба. В подкрепа на твърденията си се позовава на противоречие и прилага следната съдебна практика: постановени по реда на чл. 290 ГПК решение №258/23.09.2013 г. на ВКС, IV г. о. по гр. д. №1231/2012 г.; решение №99/05.04.2011 г. на ВКС, IV г. о. по гр. д. №380/2009 г., решение №24/28.01.2010 г. на ВКС, I г. о. по гр. д. №4744/2008 г.; решение №86/22.07.2015 г. на ВКС, III г. о. по гр. д. №5957/2014 г.; решение №65/30.07.2014 г. на ВКС, II т. о. по т. д. №1656/2013 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Димитрова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

от значение за изхода на делото, решени в противоречие с практиката на ВКС, решавани противоречиво от съдилищата, както и които са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото - основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 ГПК. Във връзка с наведените основания, жалбоподателят представя съдебна практика, както следва: решение №143 от 11.01.2013 г. по гр. д. №12374/2010 г. на Районен съд – Пловдив; решение №24 от 01.03.2012 г. по гр. д. №41/2012 г. на Хасковския окръжен съд, за които липсват данни, че са влезли в сила, поради което по силата на разрешението, дадено в т. 3 на ТР №1/2010 г. по тълк. д. №1/2009 на ОСГТК на ВКС, те не съставляват противоречива съдебна практика. Поставени са следните правни въпроси, значими за изхода на спора, по които се е произнесъл въззивният съд, както следва: 1/ Представлява ли общината държавно учреждение, за което да е приложима разпоредбата на чл. 46, ал. 1 ЗМИ /отм./; 2/ За да е налице незаконно недопускане до работа необходимо ли е работникът и служителят да се яви действително на работното си място на посочената от самия него дата и съответно работодателят или негови длъжностни лица да извършват конкретни фактически действия по неговото недопускане до работа; 3/ Възможно ли е на основание чл. 46, ал. 1 ЗМИ /отм./, на лице което е работело в община, а не в държавно учреждение, да му бъде възстановено трудовото правоотношение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Димитрова

Определение №****/**.**.2010 по дело №****/2010

от значение за изхода на спора, а именно относно точното тълкуване на понятието “незаконно отстраняване от работа когато служителят/ респ. работникът/ не постъпи на работа в срока по чл. 63, ал. 3 КТ, като предпоставка за заплащане на обезщетение по чл. 214 КТ, който въпрос е от значение за точното приложение на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право