Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 49 ал. 2 КТ

Юридическо лице
Чл. 49. […] (2) Поделение на организация, вписана по ал. 1, придобива качество на юридическо лице съгласно устава й.

чл. 49 ал. 2 КТ

Юридическо лице
Чл. 49. […] (2) Поделение на организация, вписана по ал. 1, придобива качество на юридическо лице съгласно устава й.

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

За изясняване на точния смисъл на нормата на чл. 57, ал. 2 КТ (отм.) по въпроса дали условието за плащане на присъединителна вноска е дискриминационно, тъй като липсва съдебна практика, и тълкуването и е противоречиво, доколкото с последващо изменение на закона (чл. 57, ал. 3 КТ) изрично е предвидена възможността да се уговаря парична присъединителна вноска за работниците или служителите, които не са членове на синдикалната организация, която е подписала КТД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

от значение за спора в противорчие с практиката на ВКС и които са от значение за точното приложение на закона и развитие на правото. Моли да се допусне касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1“следва ли съдът при преценката си за допустимост на иска да определи предмета на спора и обстоятелствата, които подлежат на изясняване като обсъди всички доказателства по делото и доводите на страните, преценявайки всички правнорелевантни факти, от които произтича спорното право“; 2“следва ли съдът при преценката си за допустимост на иска да определи предмета на делото единствено съобразно петитума на иска и въведените от ищеца твърдения в исковата молба или е допустимо извън принципа на диспозитивното начало да разшири въведения предмет обсъждайки и позовавайки се на други релевантни според него обстоятелства; 3допустим ли е иск за установяване на несъществуването на права, на които работника се позовава, за да се ползва от закрила при уволнение, съответно има ли правен интерес от водене на този иск“; 4“факт с правно значение по смисъла на чл. 124, ал. 4 ГПК или право по смисъла на чл. 124, ал. 1 ГПК е ползването на закрила при уволнение в случаите по чл. 328, ал. 1, т. 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ във вр. с чл. 333, ал. 3 КТ, поради членство в синдикална организация“; както и материалноправен въпрос: „следва ли в производството при преценка на законосъобразността на уволнението да се обсъжда възражението на работодтателя за несъществуването на права на член на синдикално ръководство на работника с оглед позоваването му на закрилата на чл. 333, ал. 3 КТ в случаите когато същото е основано на легитимността на синдикалната организация или това следва да стане в отделно производство /иск по чл. 124, ал. 1 КТ, иск за вреди при злоупотреба с право и т. н./“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

Относно осъществяването на предварителната закрила при уволнение на членове на синдикалното ръководство на синдикална секция, при представени по делото доказателства за „легитимност” на същата. Може ли да се приеме едно писмено изявление за подписан документ, в случая – заповед за уволнение, при положение, че липсва собственоръчен подпис на издателя му, а вместо това е положен печат (щемпел) от подписа му, при което липсват индивидуализиращи признаци на саморъчния подпис и не може да бъде установена автентичността на документа?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2008

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надя Зяпкова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право