Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 344 ал. 4 КТ

Оспорване на законността на уволнението
Чл. 344. […] (4) Трудовите спорове по ал. 1 се разглеждат от районния съд в тримесечен срок от постъпването на исковата молба и от окръжния съд – в едномесечен срок от постъпването на жалбата.

чл. 344 ал. 4 КТ

Оспорване на законността на уволнението
Чл. 344. […] (4) Трудовите спорове по ал. 1 се разглеждат от районния съд в тримесечен срок от постъпването на исковата молба и от окръжния съд – в едномесечен срок от постъпването на жалбата.

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

ако предварителното съгласие на синдикалния орган е подписано еднолично от председателя на синдикалната организация, но от името на синдикалния орган на организацията, която представлява, преодоляна ли е закрилата по чл. 333, ал. 4 КТ, за който се твърди противоречие с разясненията, дадени от ВКС в ТР №4/2013 г., ОСГК, и в решение №417 по гр. д. №788/2009 г., ІV г. о., и решение №824 по гр. д. №1221/2009 г., ІV г. о., не обосновава допускането на касационното обжалване. Въпросът съдържа предпоставяне, че е установено по делото председателят на синдикалната организация да е дал съгласие за извършване на съкращаване в щата от името на организацията, в който случай отговорът несъмнено е положителен, както е отразено и в посочената от касатора съдебна практика – така във второто цитирано решение на ВКС се приема, че съгласието за уволнение трябва да бъде дадено не еднолично от председателя на организацията, а от синдикалното ръководство като колективен орган. Разяснявайки въпроса какво е правното значение на документа, възпроизвеждащ предварителното съгласие на съответния синдикален орган в предприятието в случай, че документът е подписан еднолично от председателя на синдикалния орган, ОСГК приема, че валидно е даденото предварително съгласие по чл. 333, ал. 4 КТ, което изразява волята на колективния синдикален орган в предприятието във връзка с уволнението на конкретен работник или служител, като решението за даване на съгласие се взема от колективния синдикален орган по предвиден с устава на синдикалната организация ред. Само тогава писменото уведомление на работодателя за взетото от колективния орган решение може да бъде направено еднолично от председателя на синдикалния орган с удостоверителен документ, изразяващ волята на колективния орган. Следователно, колективният орган следва преди писмено изразеното съгласие на председателя му, да е взел съответното решение. В същия смисъл е приетото ВКС в първото от цитираните решения: съгласието за уволнение по чл. 344, ал. 4 КТ се взема от синдикалния орган, а въз основа на взетото от колективния орган решение, представляващият организацията, когато това е предвидено, уведомява работодателя писмено.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1. Длъжен ли работникът или служителят да даде обяснения, по реда на чл. 193 КТ, през времето, в което ползва отпуск по болест и може ли отказът му да даде обяснения да му се вмени във вина, с оглед разпоредбата на чл. 193, ал. 3 КТ? Счита, че е налице противоречие на въззивния акт с постановени решения №172/20.07.2015г. по гр. д.№6117/2014г. на ІІІ г. о., №106/25.04.2013г. по гр. д. №698/2012г. на ІV г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

Ползва ли се частният свидетелстващ документ по гражданското дело с материална доказателствена сила (чл. 179 ГПК); длъжен ли е съдът да открие производство по чл. 193 ГПК, когато страната, на която документът се противопоставя, твърди, че не са се осъществили засвидетелстваните чрез съставянето му факти и при въвеждането на такива твърдения как се разпределя доказателствената тежест? Касаторът счита въпросът включен в предмета на делото и обуславящ изводите в решението (чл. 280, ал. 1 ГПК). Чрез приложените решения на ВКС по чл. 290 ГПК обосновава допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК за допускане на касационния контрол. Оплакването по същество е, че решението е неправилно поради съществено процесуално нарушение (чл. 179 и чл. 193 ГПК) и че е нарушен материалният закон (чл. 344, ал. 3, вр. чл. 333, ал. 1, т. 5а КТ).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

1. Следва ли съдебното решение да бъде постановено въз основа на всички събрани по делото доказателства и доводи на страните и след тяхната съвкупна преценка; 2. При решаване на въпроса относно ползването и преодоляването на предварителна закрила при прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 328, ал. 1, т. 2 и 3 КТ, може ли съдът да замества ясно и точно изразената воля на страните по колективния трудов договор; 3. Какви са правните последици, ако в К. е предвидено синдикалната организация, а не синдикалният орган, да дава съгласие за прекратяване на трудово правоотношение по чл. 328, ал. 1, т. 2 и 3 КТ; 4. Прилага ли се в този случай, относимо ли е, приетото ВКС в т. р. 4/2013г. на ОСГК на ВКС по втория поставен там въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

може ли работодателят да се намесва в реда и начина на действие на синдиката при даване съгласие по чл. 333, ал. 4 КТ за уволнение на синдикален член е разрешен в противоречие с практиката на съдилищата. Изложени са доводи за наличие на колизия между изискването към работодателя да зачете волята на синдиката в хипотезата на чл. 333, ал. 4 КТ и същевременно забраната да се намесва в реда и начина на формиране на тази воля – въпрос, явяващ се от значение за точното приложение на закона и развитието на правото като основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 КТ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

се определя от правните аргументи досежно съобразяването с практиката и със закона, а не от приетата фактическа обстановка, която е конкретна за всеки конкретен казус. Преценката за допустимост се извършва ВКС въз основа на изложените от касатора доводи и твърдения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право