Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 338 КТ

Отзоваване
Чл. 338. Трудовото правоотношение, възникнало от избор, може да бъде прекратено без предизвестие от съответното избирателно тяло.

чл. 338 КТ

Отзоваване
Чл. 338. Трудовото правоотношение, възникнало от избор, може да бъде прекратено без предизвестие от съответното избирателно тяло.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1) кой нормативен източник има предимство – Устав на съответната организация или КТ, при наличие на трудово правоотношение, възникнало от избор, респ. при положение, че в Устава са предвидени различни правила от тези в КТ - раздел III „Избор“ и раздел II „Прекратяване на трудовото правоотношение, възникнало от избор“; 2) длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички допустими и относими към предмета на спора възражения и доводи на страните, както и всички събрани доказателства. Поддържа се, че по първия въпрос въззивното решение е поставено в противоречие с - определение №1179/10.12.2015 г. по гр. д. №5639/2015 г., III г. о., решение №93/03.07.2015 г. по гр. д. №5507/2014 г., III г. о., решение №729/30.11.2010 г. по гр. д. №20/2010 г., III г. о., решение №96/31.03.2015 г. по гр. д. №4896/2014 г., IV г. о.; по втория – решение №8/19.01.2018 г. по т. д. №2435/2016 г., II т. о. Сочи се и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК – очевидна неправилност на въззивното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

1. Как възниква трудовото правоотношение на длъжността директор на институт при БАН и прилага ли се основанието по чл. 338 КТ за неговото прекратяване? 2. Допустимо ли е прекратяване на трудовото правоотношение на основание, предвидено в Устав, а не в закон? 3. Какво е правното значение на мотивите в решението на Управителния съвет по чл. 43, ал. 3, вр. ал. 1, т. 3 от Устава на БАН, когато в изпълнение на това решение председателят на БАН е издал заповед по чл. 338 КТ? 4. Незаконно ли е уволнението, когато в заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е посочил дата, която предхожда уволнението? Касаторът счита въпросите включени в предмета на обжалване. По първите три извежда допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК с довода, че са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, а по четвъртия – допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК с довода, че въззивният съд ги е решил в противоречие с решение №332/28.10.2014 г. по гр. д. №1350/2014 г, ВКС, IV ГО; с решение №49/15.03.2018 г. по гр. д. №2837/2017 г. на ВКС, IV ГО; с решение №34/ 03.04.3017 г. по гр. д. №3010/2016 г. на ВКС, III ГО и решение №573/ 30.10.2009 г. по гр. д. №5163/2008 г. на ВКС, II ГО. По същество се оплаква, че решението е неправилно поради нарушение на материалния закон. Претендира разноските по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

кои обстоятелства могат да препятстват възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност по съдебен ред ( иска по чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ ) при незаконно уволнение на ректор на висше учебно заведение, като в условието на въпроса е включено и решаващо прецененото от съда обстоятелство, че тази длъжност е с определен мандат, а в обосновка се изтъква че към момента той не е изтекъл, нито са налице предвидените в чл. 35 ЗВО като специален закон изрични основания за предсрочно прекратяване на мандата на ректора Отговорено е на общото изискване за формулиране на решаващо произнесен правен въпрос въпрос. Въззивният съд, макар да е потвърдил решението на първа инстанция за незаконност на уволнението, за да отхвърли иска за възстановяване на работа при изборна и мандатна длъжност, каквато е била заеманата от ищцата, решаващо се позовал и на друго установено по делото обстоятелство, а именно предсрочното прекратяване мандата на Общото събрание като орган на академията като висшето учебно заведение, избрало ищцата за ректор. До подобно прекратяване се стигнало поради обстоятелства извън пряк съдебен контрол, инцидентно констатирани от административните съдилища. В случая осъществено е провеждане и конституиране на ново Общо събрание, насрочило и провело последващ избор на ректор, като не фактът на последващо назначаване на друго лице на същата изборна длъжност е от решаващо значение за съдбата на иска на незаконно уволнения по чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ, а прекратяването на мандата на органа, избрал ищцата, в случая предсрочно. Така давайки отговор на поставения в изложението въпрос с оглед конкретните обстоятелства по делото и в конкретна решаваща насока, въззивният съд е приложил съдържащото се в чл. 24, ал. 4 ЗВО правило, че правомощията на ректора на висшето училище се прекратяват с мандата на Общото събрание, което го е избрало. Правните съображения на въззивния съд са обобщени като е изтъкнато, че специалният закон предвижда три основания за прекратяване мандата на ректора предсрочно, като две от тях се съдържат в чл. 35 ЗВО: по желание на лицето заемащо длъжността; отзоваване с изрично решение на органа, т. е Общото събрание по избора, а третото основание се съдържа в чл. 24, ал. 4 ЗВО.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право