Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 333 ал. 6 КТ

Закрила при уволнение
Чл. 333. […] (6) Работник или служител, който ползва отпуск по чл. 163, може да бъде уволнен само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.

чл. 333 ал. 6 КТ

Закрила при уволнение
Чл. 333. […] (6) Работник или служител, който ползва отпуск по чл. 163, може да бъде уволнен само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„Когато изискванията за заемане на дадена длъжност е основно владеенето на определен чужд език, законосъобразен ли се явява подборът, извършен на основание чл. 329 КТ при прекратяване на трудовото правоотношение с работник или служител поради съкращаване в щата, при който е предпочетен и оставен на работа работник или служител с по-ниско ниво на владеене на определения за заемане на длъжността чужд език от съкратения работник или служител?“ Според касатора по въпроса въззивният съд се е произнесъл в противоречие с Тълкувателно решение №3/2012 г. по тълк. д. №3/2011 г. на ОСГК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Орешарова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1/ползва ли се от закрилата по чл. 333, ал. 6 КТ служителка, която е в отпуск по чл. 164, ал. 1 КТ за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст, когато този отпуск се застъпва по време с отпуск по чл. 163, ал. 1 КТ за следващо дете, но служителката не е подала искане до работодателя за прекъсване на отпуската по чл. 164, ал. 1 КТ; 2/ следва ли да се приеме, че служителката е започнала ползването на нов отпуск по чл. 163, ал. 1 КТ за следваща бременност, след като не е бил надлежно преустановен ползваният от нея отпуск по чл. 164, ал. 1 КТ. Счита, че тези въпроси са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Относно приложението на чл. 71 КТ и чл. 333 КТ – ползва ли се от предварителна закрила по чл. 333, ал. 1, т. 4 КТ и чл. 333, ал. 5 КТ работничка, която е започнала ползване на законоустановен отпуск и е бременна, когато трудовият договор е прекратен от работодателя на основание чл. 71 КТ по време на уговорения изпитателен срок.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

трябва да се обедини, тъй като са взаимосвързани. Съществува обилна практика за това как трябва да постъпи работодателят преди да извърши уволнение, за да преодолее евентуалната закрила на работниците или служителите по чл. 333 КТ. Закрилата по КТ има обективен характер и затова работодателят е този, който трябва да изиска сведения от тях дали не попадат в приложното поле на някоя от хипотезите на текста, съответно да им укаже, че трябва да представят доказателства за удостоверяване на това обстоятелство. Неговата отговорност може да се преодолее в случай, че след изискване на сведение работникът или служителят умишлено премълчи наличието на основание за закрила, за го използва по-късно в производство за отмяна на заповедта за уволнение, т. е. когато се установи наличие на злоупотреба с право. Прекъсването на отпуск поради бременност, раждане и осиновяване, както и на този за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, може да се извърши само по инициатива на ползващото се лице. Явяването на работа на основание чл. 345, ал. 1 КТ продължава трудовоправната връзка, но не влияе на статута на участниците в правоотношението, който се съобразява с фактическото положение към момента на възстановяването й.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Митова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

противоречи на решение №******г. по гр. д. №1062/2011 г. на ВКС, III г. о. и решение №460/30.11.2012 г. по гр. д. №1500/2011 г. на ВКС, IV г. о. Страната се позовава още и на решение от 18.03.2014 г. по гр. д. №11701/2013 г. на СГС, II-д г. о., но при формирана задължителна по см. на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК съдебна практика, наличие и на друга съдебна практика по поставения въпрос е без значение, тъй като дори и да имало противоречие при разрешаването на правния въпрос, същото е вече разрешено по задължителен за по-долните инстанции начин, по реда чл. 290 ГПК. Ако в обжалваното въззивно решение е дадено различно тълкуване, тогава налице е основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

обуславя решението, но той не е разглеждан в приложената от касатора практика. В зависимост от обсъдените въпроси тя подлежи на разделяне в две групи. В първата попадат съдебните актове, в които се приема, че когато ищецът извежда своето титулярство по субективното право по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ като последица от неспазена от работодателя закрила при уволнение, в тежест на ищеца е да докаже конкретните обстоятелства, които го правят адресат на чл. 333 КТ. Във втората група попадат съдебните актове, в които е обсъждано разпределението на доказателствената тежест и допустимите доказателствени средства при оспорване верността на факт, удостоверен в приет по делото частен свидетелстващ документ, включително според това дали издател на документа е страна по делото или трето за процеса лице. В случая въззивният съд е зачел доказателствената стойност (сила) на представеното удостоверение от КТ „Подкрепа като последица от това, че в писмения отговор на исковата молба ответникът не въвежда твърдения за неговата неавтентичност, за невярно засвидетелстване на факта или за изменени обстоятелства, настъпили след датата на издаване на удостоверението (24.01.2013 г) към релевантната (11.04.2013 г). Следователно по първия въпрос не е налице допълнителното основание на чл. 280, ал. 1, т. 1 и 2 ГПК, за да обоснове допуска на въззивното решение до касационен контрол. Вторият въпрос е от значение за първата група допълнителни мотиви във въззивното решение. В. съд ги е развил ненужно. Съгласно чл. 344, ал. 3 КТ, констатираното нарушение на чл. 333, ал. 3 КТ е необходимото и достатъчно основание за отмяна на заповедта за уволнение като незаконна. Следователно по първия въпрос липсва основното основание за допуск на въззивното решение до касационен контрол.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право