Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 333 ал. 1 т. 5 КТ

Закрила при уволнение
Чл. 333. (1) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай: […]
5. работник или служител, който е избран за представител на работниците и служителите по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а , за времето, докато има такова качество;

чл. 333 ал. 1 т. 5 КТ

Закрила при уволнение
Чл. 333. (1) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай: […]
5. работник или служител, който е избран за представител на работниците и служителите по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а , за времето, докато има такова качество;

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

1. От кой момент тече срокът за налагане на дисциплинарно наказание – от узнаване на отделен факт, представляващ индиция за вероятно нарушение на трудовата дисциплина на целия фактически състав? и 2. Ако дисциплинарното наказание е наложено след повече от една година след извършване на нарушението или е констатирано след повече от два месеца след извършването, подлежи ли лицето на дисциплинарно наказание?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

дали жалбоподателката-ищца е била избрана по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а КТ за представител на работниците и служителите от ответното дружество в европейския работнически съвет „B. E. F.“. Както се сочи в самата касационна жалба, в исковата си молба ищцата се е позовала на предварителната закрила при уволнение по чл. 333, ал. 1, т. 3, т. 5 и т. 6 КТ, наред с довода (основанието) ѝ за незаконосъобразност на процесното уволнение и поради това, че не е било налице реално съкращение на щата. Тъй като фактическият състав на закрилата по чл. 333, ал. 1, т. 5 КТ изрично включва именно избор на ищеца за представител по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а КТ, то самата жалбоподателка-ищца е въвела този въпрос в предмета на спора по делото, като и във въззивната си жалба е поддържала подробни оплаквания и съображения срещу първоинстанционното решение във връзка с този въпрос. Поради това, обсъждайки същия в мотивите към обжалваното решение, въззивният съд нито се е произнесъл свръх-петитум, нито е допуснал процесуално нарушение, а е изпълнил задължителните указания по чл. 294, ал. 1, изреч. 2 ГПК – да обсъди всички посочени от ищцата основания за незаконосъобразност на уволнението ѝ, дадени му с предходното по делото касационно решение №230/01.11.2016 г. по гр. дело №502/2016 г. на III-то гр. отд. на ВКС. При това положение, напълно несъстоятелен е и доводът в касационната жалба, че спорът по този въпрос бил „отдавна преклудиран по давност на основание чл. 358, т. 1, във вр. с чл. 357, ал. 2 КТ“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

не могат да обосноват допускане на касационно обжалване, тъй като по отношение на тях не е налице общото основание по чл. 280, ал. 1 ГПК. Развитите в изложението оплаквания се отнасят до извода на съда, че не е налице реално съкращаване на щата, изведен въз основа на събраните по делото доказателства. Тези оплаквания са свързани с правилността на въззивното решение и са основания за касационно обжалване по чл. 281, т. 3 ГПК, но не и за допускане на касационно обжалване в производството по чл. 288 ГПК. Липсата на въведен, като общо основание по чл. 280, ал. 1 ГПК правен въпрос възпрепятства възможността за обосноваване на допълнителните основание по чл. 280, ал. 1, т. 1-3 ГПК, на които жалбоподателят и не се е позовал. Наведеното оплакване за допуснато процесуално нарушение от въззивния съд, който не изпълнил задължението си по чл. 194, ал. 3 ГПК също не обосновава общото основание по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационно обжалване, тъй като не се е отразило върху решаващият му извод за основателност на исковете по чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 2 КТ. Исковете са уважени, по съображения, че не е налице реално съкращение на щата, т. е. не е налице посоченото в заповедта основание за прекратяване на трудовото правоотношение. Оплакването, че в нарушение на процесуалните правила съдът отказал да приложи като доказателство гр. д. №374/2013 г. на Кърджалийския районен съд също не обосновава допускане на касационно обжалване. Доказателствено искане за прилагане на посоченото дело не е правено пред въззивната инстанция и същата не се е произнасяла по него.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Богданова

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

Какъв характер има определения в чл. 7б, ал. 1 КТ срок, за който се избират представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 и чл. 7а КТ, както и в случаите, при които представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 КТ са избрани преди изменението на КТ с въвеждане на мандат/ДВ, бр. 48/2006 г., в сила от 01.07.2006 г./ и при избора им не е определен мандат, за който се избират, следва ли въведения с чл. 7б, ал. 1 КТ мандат, да се прилага автоматично към заварените представители ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

са обусловили изхода на спора и решаването им е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитие на правото - основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 КТ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право