Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 331 ал. 3 КТ

Прекратяване на трудовия договор по инициатива на работодателя срещу уговорено обезщетение
Чл. 331. […] (3) Ако обезщетението по ал. 2 не бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване се смята за отпаднало.

чл. 331 ал. 3 КТ

Прекратяване на трудовия договор по инициатива на работодателя срещу уговорено обезщетение
Чл. 331. […] (3) Ако обезщетението по ал. 2 не бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване се смята за отпаднало.

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

въззивното решение противоречи на определение №130/27.01.2014 г. по гр. д. №6830/2013 г. и решение №665 от 1.11.2010 г. по гр. д. №242/2009 г. на Четвърто Г. О. на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

– При пълно и главно доказване на факт с правно значение, когато е удостоверен в официален документ, който не оспорен по реда на чл. 193 ГПК, но се доказва противоположния факт на удостоверения в официалния документ - счита ли се това доказване за надлежно извършено. Според касатора, въпросът е решен в противоречие с практиката на ВКС и е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

не обосновават допускане на касационното обжалване, тъй като не са насочени към основния обусловил изхода на спора извод на въззивния съд за нарушение на процедурата по чл. 193 КТ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

дали са нарушени съдопроизводствените правила при пропуск на съда да прецени направеното от страна на ищеца признание за неизгоден за него факт, съвпадащ с твърденията на ответната страна. В случая съдът не е преценил изявлението на Ц. Д., че е регистриран като безработен.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

въпрос. Даденото от въззивния съд разрешение, че плащането от работодателя на обезщетението по чл. 331, ал. 2 КТ представлява потвърждаване на представителната власт при сключването на споразумението по чл. 331, ал. 1 КТ е в съответствие със задължителната съдебна практика, намерила израз в решение №442 от 11.01.2013 г. по гр. д. №439/2012 г. на ВКС, ІV г. о., постановено по реда на чл. 290 ГПК. В него е прието, че когато едно лице действа от името на друго, без да има представителна власт, неговите действия могат да бъдат потвърдени от лицето, вместо което е действано. Когато представляваният е търговец, съгласно чл. 301 ТЗ се приема, че е потвърдил действията, ако не се възпротиви незабавно след узнаването. Тази разпоредба следва да се приложи по аналогия и в отношенията между търговец-работодател и работник. Плащането от работодателя на обезщетението по чл. 331, ал. 2 КТ представлява потвърждаване на представителната власт при сключването на споразумението по чл. 331, ал. 1 КТ. Решаващият извод на въззивния съд за да отхвърли исковете по чл. 344, ал. 1, т. 1-3 КТ е, че с изплащането на обезщетението по чл. 331, ал. 2 КТ е потвърдена представителната власт при сключването на споразумението по чл. 331, ал. 1 КТ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

от значение за изхода по конкретното дело, дадени в обжалваното решение на въззивния съд и влязло в сила решение на друг съд, независимо от степента му в системата на съдебната йерархия. За да обоснове твърдението си за наличие на противоречива практика касаторът е представил две определения на ВКС, постановени по реда на чл. 288 ГПК. Определението по чл. 288 ГПК, с което съставът на ВКС се произнася по допускане на касационното обжалване, няма правната характеристика на съдебен акт, с който съставът на ВКС се произнася по същество на касационната жалба. Въпросите, които стоят за разглеждане в тази задължителна предварителна фаза на касационното производство, са извън предмета на делото между страните. Във фазата по допускане на касационно обжалване дейността на отделния състав на ВКС не е нито тълкувателна, нито решаваща, а е специфична правораздавателна дейност по селекция на касационните жалби в зависимост от посочените в чл. 280, ал. 1 ГПК критерии. Ето защо формирането на правни изводи по обуславящи изхода на конкретното дело материалноправни и/или процесуалноправни въпроси в определение по чл. 288 ГПК, които влизат в противоречие с тълкуването, дадено във въззивното решение, не съставлява основание за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Бояджиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право