Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 328 ал. 1 т. 7 КТ

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи: […]
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;

чл. 328 ал. 1 т. 7 КТ

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи: […]
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

„Възможно ли е прекратяване на трудовия договор, на основание чл. 328, ал. 1, т. 7 КТ, когато поради производствена необходимост се налага преместване на една единствена длъжност от едно населено място в друго, при отказ на работника да последва това преместване на заеманата от него длъжност?” Позовава се на основанието за допустимост по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. В останалата част, развива доводи за неправилност на постановения въззивен акт. Без изрично да формулира други въпроси, касаторът се позовава се на основанието за допустимост по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, като представя незадължителна съдебна практика във връзка с чл. 328, ал. 1, т. 7 КТ - решение №633 от 3.05.2006г. на ІІІ г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

касаторът счита, че е изпълнено допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК тоест, че тяхното разглеждане е от значение за точното приложение на закона и развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Олга Керелска

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

са относими към производство по чл. 290 ГПК, тъй като засягат обосноваността на въззивното решение, която се разглежда при обсъждане на основания по чл. 281, т. 3 ГПК. Съгласно разрешенията в т. 1 ТР №1 от 19.02.2010 г. по т. дело №1/2009 г. на ОСГКТК на ВКС фактическите въпроси не са относими към предмета на проверката в производството по чл. 288 ГПК. Въвеждането им в производството формира приложение, в което отсъстват общи основания по чл. 280, ал. 1 ГПК, чиято липса е достатъчно съображение за недопускане на касационен контрол, без да се разглеждат сочените за това допълнителни основания /в този смисъл са разясненията в посоченото ТР №1 от 19.02.2010 година на ОСГКТК на ВКС, т. 1, които касаторът не е съобразил при изготвяне на приложението си/. Ето защо следва да се приеме, че с цитираните въпроси касаторът не е обосновал предпоставки за допускане на касационен контрол.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Относно необходимото съдържание на предложението на работодателя по чл. 328, ал. 1, т. 7 КТ до работника или служителя да последва предприятието или поделението в друго населено място в случай на преместване . Относно изчерпателност и яснота по отношение на обстоятелствата , свързани със съществените елементи на трудовото правоотношение , които ще претърпят промени и включва ли се в тях работното място. Относно даване на подходящ срок на работника или служителя да приеме или откаже да последва предприятието или поделението в друго населено място , когато за предстоящото преместване последния е узнал от по- рано.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Относно приложението на чл. 71 КТ и чл. 333 КТ – ползва ли се от предварителна закрила по чл. 333, ал. 1, т. 4 КТ и чл. 333, ал. 5 КТ работничка, която е започнала ползване на законоустановен отпуск и е бременна, когато трудовият договор е прекратен от работодателя на основание чл. 71 КТ по време на уговорения изпитателен срок.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

1/ какво представлява „преместване на предприятието в друго населено място по смисъла на чл. 328, ал. 1, т. 7 КТ, еднозначно ли е то с преместване на машините и работниците; какво е съдържанието на понятието „изричен отказ” и дали липсата на изричен писмен отказ на работника представлява съгласие по смисъла на закона; 2/ защо се счита преместването за симулативно, след като няма работници на площадката в [населено място], а са назначени други на съществуващата от 2011 г. площадка в [населено място] с цел съсредоточаване на производството за обединяване на дейността на дружеството; 3/ как трябва да бъде изразено съгласието за последване на предприятието от площадката в [населено място] на тази в [населено място], след като работниците са отказали да последват предприятието, което е станало причина работодателят да назначава необучени работници и докато се обучават производството е спряно за два месеца; 4/ какъв е разумният срок за изразяване на съгласие за последване на предприятие при липса на нормативно определен такъв; 5/ по какви критерии следва да се определи разумния срок и как би могло да се принуди работникът да изрази изричния си отказ да последва предприятието.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото: 1/ какво точно представлява преместването на предприятието – еднозначно ли е с преместването на машините и работниците и дали липсата на изричен писмен отказ е съгласие по смисъла на закона и в какъв срок следва да се даде съгласието да се последва предприятието, т. е. какво означава „изричен отказ“; 2/ защо се счита, че е симулативно преместването на предприятието, след като няма работници на площадката в [населено място], а са назначени други на съществуващата от 2011 год. площадка в [населено място] с цел съсредоточаване на производството за обединяване на дейността на дружеството; 3/ как трябва да се изрази съгласието да се последва предприятието от площадката в [населено място] на съществуващата от 2011 г. площадка в [населено място]; 4/ какъв е разумният срок за изразяване на съгласието да се последва предприятието, след като и самият законодател не е определил нормативен срок; 5/ след като не е уреден в законодателството срок, кои са критериите за определяне на разумния срок и какво означава да има изричен отказ да последва предприятието; как би могло да се принуди работникът да изрази изричен отказ да последва предприятието.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право