Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 328 ал. 1 т. 12 КТ

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи: […]
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.

чл. 328 ал. 1 т. 12 КТ

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи: […]
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

от значение за спора: за задължението на съда да обсъди всички доказателства и доводи, има ли работникът право на обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ за времето, през което е ползвал отпуск за временна нетрудоспособност, налице ли са предпоставките на чл. 328, ал. 1, т. 12 КТ когато здравословното състояние на служителя не му позволява да упражнява работата си отпреди уволнението, преклудирано ли е възражението на работодателя за недължимост на обезщетение по чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ поради започване на служителя на работа при друг работодател, когато е направено едва с въззивната жалба. Поддържа, че са налице основания по чл. 280, ал. 1, т. 1 и 3 ГПК и ал. 2 ГПК, тъй като е нарушен принципа за добросъвестностчл. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички доказателства по делото? Длъжен ли е съдът при преценка на събраните доказателства да съобрази логическите и опитните правила? Длъжен ли е въззивният съд да изложи съображения и да даде отговор на всички доводи и възражения на страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Длъжен ли е въззивният съд в своето решение да анализира всички събрани по делото доказателства и да изложи подробни мотиви кои кредитира и кои не? Касаторът намира въпросът обуславящ – общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационния контрол, и твърди, че въззивният съд го е решил в противоречие с практиката на Върховния касационен съд по чл. 12, чл. 235, ал. 2 и чл. 236, ал. 2 ГПК – допълнителната по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. По същество се оплаква, че решението е неправилно поради допуснато съществено процесуално нарушение. Касационното основание по чл. 281, т. 3, предл. второ ГПК е обосновано с оплакването, че въззивният съд не е обсъдил важна част от събраните доказателства които установяват, че при съвпадане на работното време и при отдалеченост на работните места – в детска градина „Света Анна в [населено място] по прекратеното трудово правоотношение и в детска градина „Ян Бибиян“ в [населено място] по другото съществуващо към момента на уволнението трудово правоотношение, е обективно невъзможно в смисъла по чл. 328, ал. 1, т. 12 КТ ищецът да изпълнява едновременно трудовите си задължения по двете правоотношения, поради което е уволнен.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Длъжен ли е съдът да обсъди в мотивите на решението си всички възражения и доводи на страните и събраните по делото доказателства? (По иск за отмяна на незаконосъобразно прекратяване на трудов договор)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

„Липсата на мотиви в уволнителната заповед опорочава ли прекратяването на трудовото правоотношение, когато служителят е знаел правното основание за прекратяването, както и когато мотивите са посочени в друг документ, към който работодателят препраща?" и „След като служителят е добре запознат предварително с основанието и поводите, на които трудовото му правоотношение ще бъде прекратено от работодателя с предизвестие, длъжен ли е работодателят да излага подробни мотиви в заповедта за прекратяване на безвиновно основание, която има само декларативен характер?". Касаторът поддържа, че въззивният съд е разрешил първият от тези въпроси в противоречие с практиката на ВКС, а за втория счита, че е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„В случай, че в хода на съдебното производство се установи, че различен от уволненият служител, заемаш същата длъжност, е изпълнявал безпроблемно трудовите си задължения, без да притежава разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие, от това следва ли извода, че липсата на разрешение за носене на оръжие не води до обективна невъзможност за изпълняване на служебните задължения?“, доколкото същият не се отнася към решаващите мотиви за законосъобразност на заповедта за прекратяване на трудовото праоотношение, не се разкрива общото основание за допускане на касационно обжалване. По останалите два въпроси в изложението: „Следва ли работодателят да докаже при пълно и главно доказване, обективната невъзможност за изпълнение на трудовия договор от страна на служителя, преди да пристъпи към уволнение на основание чл. 328, ал. 1, т. 12 КТ, когато не са налице писмени доказателства или наличните такива са от дата следваща датата на уволнението?“ и „Може ли съдът да приеме, че е налице отнемане на разрешителното за носене и употреба на оръжие на уволнения служител към момента на уволнението, в случай че по делото са налице доказателства за това, че разрешителното за употреба и носене на оръжие не са отнемани по предвидения от закона ред?“ не се разкрива общото основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като въззивният съд не се е произнесъл в сочения от касатора смисъл. Напротив, по делото са представени писмени доказателства и е прието, че на 30.09.2020 г. работодателят е получил информация от органите на МВР, че разрешителните на ищеца са били правомерно отнети, а процесното уволнение е наложено със заповед от 05.10.2020 г. Предвид липсата на общо основание за допускане на касационно обжалване по въпросите не следва да се обсъжда наличието на поддържаното специално такова по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

са разрешени в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, а четвъртият има значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Отделно се поддържа, че обжалваното решение е очевидно неправилно, тъй като съдът не е отчел обстоятелството, че поради бременността й ищцата е била в невъзможност да изпълнява трудовите си задължения при въведени противоепидемични мерки.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Допустим ли е косвен контрол за законосъобразност на влязъл в сила административен акт, който да бъде извършен инцидентно от съда в гражданския процес, воден между участниците в административното производство по издаването на акта?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

12317 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право