Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 327 ал. 1 т. 2 КТ

Прекратяване на трудовия договор от работника или служителя без предизвестие
Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато: […]
2. работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване;

чл. 327 ал. 1 т. 2 КТ

Прекратяване на трудовия договор от работника или служителя без предизвестие
Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато: […]
2. работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване;

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

някое от допълнителните основания по чл. 280, ал. 1, т. 1, т. 2 и /или т. 3 ГПК, които са разяснени в следващите точки на това тълкувателно решение (от т. 2 до т. 4).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Владимир Йорданов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

съобразно критериите, дадени в т. 1 на ТР №1/2009 г., ОСГТК, ВКС. Конкретно се твърди, че неправилно е прието, че служителката е изпълнявала недобросъвестно трудовите си задължения, като в действителност тя е изпълнявала разпорежданията на управителя; също неправилно е прието, че е налице неоснователно обогатяване, както и че съществуват предпоставките за извършване на съдебно прихващане. Във връзка с всички тези оплаквания обаче касаторът се е задоволил да посочи банкетно, че въззивният съд се е произнесъл по материалноправен въпрос, който е решен в противоречие с практиката на ВКС, респ. ВС, без да го уточни. Липсата на правен въпрос не може да бъде преодоляна с посочването на съдебна практика, чието тълкуване касаторът счита за противно на дадено от въззивния съд разрешение, тъй като не може да се определи по кой въпрос се търси твърдяното противоречие. Въпрос не може да бъде изведен и от пълния текст на изложението и при съпоставянето му с касационната жалба. Посочените по-горе доводи относно правилността на решението не подлежат на преценка във фазата по допускане на касационното производство. Това е така, защото проверката за законосъобразност на обжалвания съдебен акт следва да се извърши в открито съдебно заседание с участие на страните – след допускане на касационното обжалване и при разглеждане на касационната жалба по реда на чл. 290 ГПК, при спазване на основните принципи на гражданския процес за непосредственост и устност. Липсата на правен въпрос по обусловилите изхода на спора разрешения на въззивния съд препятства възможността касационното обжалване да бъде допуснато при условията на чл. 280, ал. 1 по единствено поддържаното допълнително основание за това – чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

от значение за изхода по конкретното дело е този, който е включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по делото. Материалноправният или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода по конкретното делото, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Жалбоподателят е длъжен да изложи ясна и точна формулировка на правния въпрос от значение за изхода на делото. След измененията на ГПК с бр. 86/2017 г. на ДВ, касационно обжалване може да бъде допуснато и на основание чл. 280, ал. 2 ГПК, независимо от предпоставките по чл. 280, ал. 1 ГПК, поради вероятната нищожност или недопустимост на решението или очевидната му неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

(първият – процесуално-правен, а останалите – материално-правни): 1. Настъпва ли преклузия на доказателствените искания по иск, основан на твърдения за факти, настъпили след предявяването му (търпени болки и страдания от неиздадена от работодателя заповед по чл. 327, ал. 1 КТ за прекратяване на трудовото правоотношение след предявяването на иска по иска по чл. 226, ал. 1, т. 1 КТ), особено ако в доклада по делото първата инстанция не е разпределила доказателствената тежест между страните? 2. Следва ли в съдържанието/размера на вземането за неплатено трудово възнаграждение съдът да присъди и публичните задължения за данъци и осигурителни вноски? и 3. За да приеме съдът, че искът по чл. 128, т. 2 КТ е доказан по основание, достатъчно ли е по делото да е представен трудовият договор между страните? Касаторът счита въпросите обуславящи обжалваното решение (общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационния контрол) и твърди, че въззивният съд ги е решил в противоречие с практиката на Върховния касационен съд (допълнителната предпоставка по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК), съответно: първия – с Решение №174/12.01.2011 г. по т. д. №36/2010 г. I-во ТО и Решение №106/03.12.2020 г. по гр. д. №927/2020 г. II-ро ГО; втория – с Решение №166/25.02.2010 г. по гр. д. №220/2019 г., III-то ГО и третия – с Решение №376/21.11.2011 г. по гр. д. №329/2011 г. III-то ГО. По същество се оплаква, че решението е недопустимо като постановено по нередовна искова молба в частта по иска по чл. 226, ал. 1, т. 1 КТ, доколкото ищецът е основал твърденията си за обезщетение на неимуществените вреди и съдът е определил обезщетението, основавайки се на факти, настъпили след предявяването на иска, респ. неправилно - като постановено в нарушение на материалния закон. Претендира разноските по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. Настъпва ли прекратяване на трудовото правоотношение с връчване на писменото изявление на работника/служителя по чл. 327, ал. 1, т. 2 КТ, ако към този момент не е осъществен фактическият състав на това основание? и 2. За отговора на първия въпрос има ли значение дали работникът е злоупотребил с правото си по чл. 327, ал. 1, т. 2 КТ? Касаторът счита въпросите обуславящи решението (общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационния контрол) и твърди, че са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, включително защото Върховният касационен съд следва да изостави практиката си по първия въпрос (допълнителната предпоставка по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК). По същество се оплаква, че решението е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон и в противоречие със събраните доказателства (касационните основания по чл. 281, т. 3, предл. първо и 3 ГПК). Претендира разноските по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е обуславящ изхода на спора, но не са налице допълнителните предпоставки на чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК. По поставения въпрос е налице задължителна практика на ВКС, обективирана в постановеното по реда на чл. 290 ГПК решение №495/03.06.2010 г. по гр. д. №527/2009 г. на ВКС, IV ГО, с която произнасянето на въззивният съд е изцяло съобразено, включително същото е цитирано от съда. Според съдебната практика, която се споделя от настоящия състав на ВКС, правната норма на чл. 327 КТ не поставя изискване за срок за забава, нито създава модалитет относно размера на неизплатеното трудово възнаграждение или обезщетение. Ето защо достатъчно е работодателят да е забавил изплащането на трудовото възнаграждение или обезщетение изцяло или частично, уговорено между страните по трудовия договор, за да може работникът или служителят да се възползва от правото си по чл. 327, т. 2 КТ. Без значение са и причините, поради които работодателят е забавил изплащането на уговореното трудово възнаграждение и дали е приложил разпоредбата на чл. 245, ал. 1 КТ. Не е налице противоречие с практиката на ВКС, и не се обосновава и наличието на допълнителното основание за допускане на касационното обжалване на въззивното решение по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. „Допустимо ли е изплащането на трудовото възнаграждение да се доказва с други доказателствени средства, извън посочените в чл. 270, ал. 3 Кодекса на труда и какви могат да бъдат те по естеството си при положителен отговор?”; 2. „Допустимо ли е доказването на изпълнението на задължението по чл. 128, т. 2 Кодекса на труда с разписки за извършен превод, по които задълженото лице/наредител на превода не е работодателя, нито негов представителен орган? С каква доказателствена стойност се ползват подобни разписки?” и 3. „С каква доказателствена стойност следва да се третират неподписаните от работника, издадени и удостоверяващи неизгодни само за работодателя ведомости за заплати?”. Сочи, че по първия въпрос въззивният съд се е произнесъл в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №171 от 03.10.2016 г. по гр. д. №1407/2016 г. на ВКС, III г. о. и решение №141 от 30.11.2010 г. по гр. д. №2715/2008 г. на ВКС, IV г. о., а вторият и третият въпроси от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„Изплащането на трудовото възнаграждение в гарантирания минимум по чл. 245, ал. 1 КТ и съобразно условията на ал. 2 представлява ли „забавяне в плащането“ по смисъла на чл. 327, ал. 1, т. 2 КТ?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

12310 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право