Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 283 КТ

Отказ на работника или служителя да изпълнява възложената работа
Чл. 283. Работникът или служителят има право да откаже изпълнението или да преустанови работата, когато възникне сериозна и непосредствена опасност за живота или здравето му, като незабавно уведоми прекия ръководител. В тези случаи продължаването на работата се допуска само след отстраняване на опасността, по нареждане на работодателя или на непосредствения ръководител.

чл. 283 КТ

Отказ на работника или служителя да изпълнява възложената работа
Чл. 283. Работникът или служителят има право да откаже изпълнението или да преустанови работата, когато възникне сериозна и непосредствена опасност за живота или здравето му, като незабавно уведоми прекия ръководител. В тези случаи продължаването на работата се допуска само след отстраняване на опасността, по нареждане на работодателя или на непосредствения ръководител.

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

отговарят на изискванията за годно общо основание за допускане на касационно обжалване, твърдяните във връзка с тях хипотези на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК не са налице. Първият въпрос се задава в контекста на твърдения, че съдът не е разяснил с доклада предмета и тежестта на доказване, а е налице последващо аргументиране с неизпълнение на задължение във връзка с тази тежест. Не е налице, обаче, противоречие с цитираната задължителна практика /обобщена и уеднаквена със соченото тълкувателно решение/ - доколкото съгласно същата въззивният съд не следи служебно за допуснати от първата инстанция процесуални нарушения при докладване на делото; в случай, че въззивната жалба съдържа обосновано оплакване за допуснати от първоинстанционния съд нарушения на съдопроизводствените правила във връзка с доклада, въззивният съд дължи даване на указания до страните относно възможността да предприемат тези процесуални действия по посочване на относими за делото доказателства, които са пропуснали да извършат в първата инстанция поради отсъствие, непълнота или неточност на доклада и дадените указания. Вторият въпрос се задава в контекста на твърдения, че въззивният съд неправилно е възложил доказателствената тежест за доказване законността на уволнението на работника. Съгласно цитираната практика работодателят по трудов спор следва да докаже извършването на изброените в заповедта за уволнение нарушения и ако не ги е доказал с допустими по ГПК доказателствени средства, следва да се приеме, че уволнението е незаконно. В. инстанция не се е отклонила от тази практика, респективно не е приемала, че тежестта за установяване законността на уволнението е на работника. Доколкото е отразила, че са налице обстоятелства, чието установяване е в негова тежест, то същите са свързани с релевираното от него възражение, че командироването му за полетни задачи би застрашило сериозно и непосредствено живота и здравето му /предвид позоваването му на хипотеза на чл. 283 КТ/ и общото правило /чл. 154 ГПК/, че всяка страна следва да докаже фактите, от които черпи изгодни за себе си правни последици.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

За задължението на съда да обсъди всички наведени доводи и възражения на страните и да изложи съображенията си по тях в мотивите на решението, въззивното решение противоречи на р. по гр. д. №******г. на ВКС, второ г. о. Пояснява, че в случая съдилищата - инстанции по същество на спора, не са обсъдили наведеното в отговора на исковата молба и поддържано пред двете инстанции твърдение, че ищецът е получил лично от склада процесната кормилна щанга, лично е участвал в монтажа на същата; не е довършил този монтаж, макар да не е имало субективни и обективни пречки за довършването му и не е уведомил преките си ръководители за недовършения монтаж, каквото е задължението му по длъжностна характеристика. Намира, че с посоченото във въпроса неизпълнение на задължения, въззивният съд е допуснал съществено нарушение на съдопроизводствените правила – на нормите на чл. 6,7,8,9 и 10 ГПК, като не осигурил на страните равна възможност да участват в спора и не е приложил материалния и процесуалния закон еднакво спрямо двете страни.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

относно това дали с молбата за ползване на платен отпуск по съдебно възстановено, след незаконосъобразно прекратяване, трудово правоотношение, работникът или служителят е заявил изричното си желание да постъпи на работа съгласно чл. 345, ал. 1 КТ и да изпълнява трудовите си задължения по възстановеното правоотношение; дали след като работникът или служителят е информирал работодателят, че не желае да изпълнява трудовите си задължения поради наличие на нездравословни и опасни условия на труд, има право да не се явява на работа; дисциплинарно нарушение ли е неявяването на работа в случай, че не са налице здравословни и безопасни условия на труд. Според касатора тези въпроси са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

може ли въз основа на ангажираните по делото доказателства да се счете, че са налице предпоставките на чл. 201, ал. 2 КТ за намаляване отговорността на работодателя; допринесъл ли е с поведението си за настъпване на трудовата злополука работник или служител, който е имал право да се позове на разпоредбата на чл. 283 КТ, но не го е направил; следва ли съдът и без възражение на предприятието - работодател да изяснява служебно дали вредите са резултат на груба небрежност на увредения работник и да намалява обезщетението на основание чл. 201, ал. 2 КТ е налице основание за допускане на касационно обжалване. По първите два въпроса се сочи основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, а по третия 280, ал. 1, т. 2 ГПК, тъй като с решение по гр. д. №******г. на ВС, ІV г. о. е прието, че съдът служебно преценява дали вредите не са в резултат и на проявена от пострадалия груба небрежност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Богданова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

във връзка с основанията по чл. 280, ал. 1 ГПК има за последица недопускането на касационно обжалване. Нещо повече – изложението трябва да съдържа обосновка в коя част съществените мотиви на въззивния съд, свързани с поставения въпрос, се отклоняват от разрешенията, дадени в задължителна практика на ВКС или къде касаторът съзира противоречива практика на съдилища – виж ТР №******г. по т. д. №******г. на ОСГКТК. В случая липсват както правни въпроси, така и обосновка относно наличието на допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Касаторът представя едно решение на състав на Върховния касационен съд, постановено по стария съдопроизводствен ред /р. №******г. на ІІІ г. о./, което нито е задължително, нито разкрива фактическо или правно сходство с разглеждания казус. При селекцията по чл. 280, ал. 1 ГПК трябва да се приеме, че не са налице изискванията на закона за допускане на обжалването.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Митова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

са решени в противоречие с практика на ВКС, вкл. по чл. 290 ГПК и трайна практика на съдилищата, в която се приема, че при подбор подлежащите му лица следва да се съпоставят кумулативно и по двата критерия на чл. 329 КТ – квалификация и по-добра работа. Твърди, че в случая не е установена и съответно оценена от работодателя квалификацията на ищеца, при съпоставка с тази на останалите. При извършения от ОС контрол на законосъобразност на подбора е дадено предимство на таланта като необходим за актьорската / специфична/ длъжност и са обсъждани само качествата на предложените за освобождаване актьори, което противоречи на константна практика на ВКС в посочените решения по ГПК /отм./, в които, както и в закона, такива специфични длъжности не са установени. В противоречие с такава практика е решен и въпросът за необходимото мнение на ТЕЛК, взето преди и за конкретното уволнение. Поставените въпроси според касатора са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото, тъй като засягат конституционното право на труд и защита на уязвима част от обществото – ищецът е с над 50% намалена работоспособност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

за приложимостта на закрилата по чл. 333, ал. 4 КТ в случая, при диспозитивния й характер и императивно определено съдържание /по обхват и в какво се състои/, е решен от въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС и е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Не сочи конкретни решения на ВКС във връзка с основанието по т. 1, нито обосновава това по т. 3 откъм специфичната му цел и предпоставки – неяснота, непълнота или противоречие в закона, които да налагат тълкуването му за еднообразно прилагане или липсваща или остаряла съдебна практика, която да се нуждае от осъвременяване при променени обществено икономически условия. Необосноваността, съществените нарушения на съдопроизводствени правила и нарушението на материалния закон, на които също се позовава не са основания за допускане на обжалването, а такива по чл. 281, т. 3 ГПК и ВКС не ги разглежда в това производство / ТР №******г./.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право