Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 234 ал. 3 КТ

Договор за повишаване на квалификацията и за преквалификация
Чл. 234. […] (3) С договора по ал. 1 страните могат да уговарят:
1. задължение на работника или служителя да работи при работодателя за определен срок, но за не повече от 5 години;
2. отговорност при незавършване на обучението, както и при неизпълнение на задълженията по предходната точка.

чл. 234 ал. 3 КТ

Договор за повишаване на квалификацията и за преквалификация
Чл. 234. […] (3) С договора по ал. 1 страните могат да уговарят:
1. задължение на работника или служителя да работи при работодателя за определен срок, но за не повече от 5 години;
2. отговорност при незавършване на обучението, както и при неизпълнение на задълженията по предходната точка.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Очевидна неправилност поради това, че въззивният съд е пропуснал да обсъди наведените от ищеца форсмажорни обстоятелства с оглед преживяната пандемия от ковид-19, вкл. предприетите извънредни действия от болничните заведения на основание Закона за мерките и действията по време на извънредно положение, обявено с решение на НС от 13.03.2020 г., като причина /основание/ за поведението на двете страни по процесния трудов договор, нарушавайки по този начин относима за конкретния спор императивна материалноправна норма.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. В правомощията на въззивния съд ли е да остави без движение нередовната искова молба и да даде указания на ищците да конкретизират петитума си по отношение критерия за формиране на търсеното обезщетение и допустимо ли е да приеме за доказано нещо, което дори ищецът отрича; 2. Допустимо ли е след преклузивните срокове, с отговора на въззивната жалба и без да е дадена възможност на въззивника да изрази становище, въззивният съд да приеме, че този недостатък на исковата молба се изразява в грешка при сборуване на елементите, формиращи размера на претендираното обезщетение, и това санира ли присъденото в повече; 3. Оказва ли влияние върху дължимостта на имуществена отговорност за неизпълнение на договор по чл. 234, ал. 1 КТ, неизпълнението на поето задължение от работодателя да осигури присъствието на специализанта, за частите от учебната програма, практическо и теоретично обучение в друго лечебно заведение, които базата за обучение „МБАЛ – Шумен“ АД не може да проведе; 4. Допустимо ли е документи, касаещи плащания на трети лица по раздели или модули от учебната програма, които не могат да бъдат изпълнени от обучаващия, назначената ССчЕ, както и фактът, че касаторът успешно е завършил обучението, да заместят задължителните елементи по договор по чл. 234 КТ; 5. При иск с правно основание чл. 79, ал. 1 ЗЗД за неизпълнение на задълженията на работник или служител по сключен договор по чл. 234, ал. 1 КТ за повишаване на квалификацията, следва ли работодателят да докаже, че е извършил реално обучение на специализанта предвид това, че липсват доказателства за възнаграждение на обучаващия, за положения от него допълнителен труд; 6. Поканата за плащане на неустойка може ли да се приеме за покана за плащане на обезщетение, което към момента на връчване на поканата не е конкретизирано. Твърди се също, че решението е недопустимо, като постановено по нередовна искова молба, както и че е очевидно неправилно – основания по чл. 280, ал. 2, предл. второ и 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Нищожна ли е клауза за неустойка в договора за повишаване на квалификацията по чл. 234, ал. 1 КТ, предвидена за неизпълнение на поето от работника или служителя задължение да остане на работа при този работодател за определен срок, ако е договорена клауза за възстановяване на направените за сметка на работодателя разходи по обучението?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

налице ли е прекратяване на трудовия договор и дали заповедта за налагане на дисциплинарно наказание може да влезе в сила, ако не е връчена на работника, както и по въпроса за прилагането на неустановена от закона фикция – че заповедта следва да се счита връчена, въпреки установената липса на връчване, в противоречие с практиката на съдилищата, обективирана в посочени и представени решения на състави на ВКС, на ВТОС и Кюстендилския РС. Твърди се, че разглеждането на касационната жалба ще допринесе за правилното тълкуване и прилагане на чл. 195, ал. 3 и чл. 335, ал. 2, т. 3 КТ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бойка Стоилова

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

За прогласяване недействителността на неустоечната клауза от договора по смисъла на чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД?
Дали съдът може да намали съразмерно на частта на уговорения срок неустойката за период, през който е престирано изпълнение и може ли съдът служебно да намалява неустойка в хипотезата на чл. 92, ал. 2, предл. второ ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

Относно декларацията, с която служителят се съгласява да участва в предложените му от работодателя обучения в страната и чужбина, свързани с повишаване на квалификацията му и при евентуално последващо прекратяване на трудовите правоотношения по негово желание да възстанови на работодателя разходите за обучение в определени параметри. Обективира ли договор за повишаване на квалификацията по смисъла на чл. 234 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право