Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 228 ал. 2 КТ

Брутно трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията и срок за изплащане
Чл. 228. […] (2) Размерите на обезщетенията по чл. 215 , 218 , 222 и 225 се прилагат, доколкото в акт на Министерския съвет, в колективен трудов договор или в трудовия договор не са предвидени по-големи размери.

чл. 228 ал. 2 КТ

Брутно трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията и срок за изплащане
Чл. 228. […] (2) Размерите на обезщетенията по чл. 215 , 218 , 222 и 225 се прилагат, доколкото в акт на Министерския съвет, в колективен трудов договор или в трудовия договор не са предвидени по-големи размери.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/. „Длъжен ли е въззивният съд да обоснове решението си, като обсъди всички обстоятелства по делото и посочи кои релевантни за спорното право факти счита за установени и кои намира за недоказани?; 2/. „Представлява ли въззивното решение произнесено при очевидна липса на пълно изследване на доказателствата основание за отмяна на решението /допуснати процесуални грешки/, предвид че с него се потвърждава решението на районния съд, постановено при непълнота на доказателствата?“; 3/. „Когато въззивната инстанция препраща към мотивите на първоинстанционния съд, това дерогира ли изискването на чл. 236, ал. 2 ГПК за мотивиране на въззивното решение и разпоредбата на чл. 272 ГПК освобождава ли въззивната инстанция от задължението да се произнесе по наведените във въззивната жалба оплаквания, както и допустимо ли е въззивният съд да препраща към мотивите на първата инстанция, когато първоинстанционният съд не е обсъдил всички доказателства и не се е произнесъл по всички оспорвания, както и по оспорването на заключението на вещото лице /обстоятелство, непротоколирано в протокола от проведеното съдебно заседание, посочено по-горе/?; 4/. „Формалното препращане към мотивите на първоинстанционния съд освобождава ли въззивната инстанция от задължението да изложи собствени мотиви, от които да се установи обсъдил ли е и анализирал ли е всички относими към правния спор доказателства, както и твърденията, доводите и възраженията, направени от наша страна?“и 5/. „Следва ли въззивният съд да обсъди детайлно обстоятелствата относно издаването на командировъчни заповеди, неподписани от нито една от страните, дали са спазени изискванията по КТ, ЗСч. и данъчните закони?“. Сочи се и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК- очевидна неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анелия Цанова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Каква е базата, на която следва да се изчисли обезщетение по Кодекса на труда, дължимо при последващо уволнение в случай че след предишно уволнение възстановеният на работа работник или служител не е могъл да отработи пълен работен месец преди новото прекратяване на трудовия договор?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Задължен ли е въззивният съд да посочи и обсъди поотделно и в съвкупност доказателствата, въз основа на които основава своите фактически констатации и правни изводи? (По иск с правно основание чл. 222, ал. 3 КТ)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за цената на иска не е повдигнат нито от ответника, нито служебно от съда (чл. 70, ал. 1 ГПК). Следователно с въззивното решение в обжалваната част съдът се е произнесъл по осъдителен иск с размер на цената 3 085,74 лв. Въззивните решения по граждански дела, образувани за решаване на спорове за обезщетения по трудово правоотношение с цена на иска под 5000 лв, не подлежат на касационно обжалване съгласно чл. 280, ал. 3, т. 3 ГПК. Затова обжалваното решение е окончателно, независимо чe в него неправилно е посочено, че подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд. Подадената жалба срещу такова решение е недопустима и не подлежи на разглеждане по същество.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Прекъсва ли се трудовият стаж в случаите, когато работникът или служителят е в неплатен отпуск повече от 30 работни дни и полага труд по друго трудово правоотношение, при друг работодател?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

не обосновават допускането на касационно обжалване на въззивното решение. Въпросите по приложението на чл. 66 и чл. 228 КТ касаят само един от решаващите изводи на въззивния съд – относно начина на определяне на брутното трудово възнаграждение като основа на изчисляване на обезщетенията, с оглед на което разрешаването му по различен начин от касационния съд само по себе си не би довело до различен резултат по спора. Освен това, сочената в тази връзка практика на ВКС не обуславя наличието на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Даденото от въззивния съд разрешение не е в противоречие с това по гр. д. №******г. ІV ГО, според което „нормите на КТ, регламентиращи размерите на обезщетенията, са норми с императивно установен минимум и работодателят може да се отклони от тях само в интерес на работника – това не е отречено, а е споделено от въззивния съд в случая. Не е отречена, а е споделена от въззивния съд и възможността страните по трудов договор да уговорят клаузи, които са по-благоприятни за работника/служителя от установените в закона или КТД, в какъвто смисъл е даденото ВКС разрешение по гр. д. №******г. ІV ГО. С оглед тази непротиворечива практика и неизлагането от касатора на мотиви за необходимостта от изоставянето й /съобразно даденото от ОСГТК в т. 4 ТР №1/2009г. разрешение/ не е налице и основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по първия изрично формулиран в изложението въпрос. А практиката по гр. д. №2648/2015г. ІV ГО, по гр. д. №969/2009г. ІІІ ГО и по гр. д. №1810/2009г. ІV ГО, според която „при спор за размера на обезщетението следва да се зачете определеният между страните по трудовия договор по-висок размер от нормативно определения“, е неотносима – в случая нито се твърди, нито е прието за установено между страните да е уговорен по-висок размер от определения по чл. 222, ал. 3 и чл. 228 КТ и с КТД. Неотносими към спора са и въпросът и сочената практика на ВКС /по т. д. №118/2019г. ІІ ТО, по т. д. №739/2010г. І ТО, по гр. д. №2918/2018г ІІІ ГО/ относно приложението на чл. 20 ЗЗД – ищецът не е основал претенцията си на твърдение за несъобразяване на дължимия му се размер обезщетение с уговорения с трудовия договор размер на трудовото му възнаграждение, за да се търси действителната обща воля по него чрез тълкуването му по предвидените в посочената разпоредба правила.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бойка Стоилова

1235 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право