Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 226 ал. 1 т. 1 КТ

Отговорност на работодателя за други вреди, причинени на работника или служителя
Чл. 226. (1) Работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно за вредите, причинени на работника или служителя поради:
1. неиздаване или несвоевременно издаване на необходимите му документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение;

чл. 226 ал. 1 т. 1 КТ

Отговорност на работодателя за други вреди, причинени на работника или служителя
Чл. 226. (1) Работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно за вредите, причинени на работника или служителя поради:
1. неиздаване или несвоевременно издаване на необходимите му документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение;

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

(първият – процесуално-правен, а останалите – материално-правни): 1. Настъпва ли преклузия на доказателствените искания по иск, основан на твърдения за факти, настъпили след предявяването му (търпени болки и страдания от неиздадена от работодателя заповед по чл. 327, ал. 1 КТ за прекратяване на трудовото правоотношение след предявяването на иска по иска по чл. 226, ал. 1, т. 1 КТ), особено ако в доклада по делото първата инстанция не е разпределила доказателствената тежест между страните? 2. Следва ли в съдържанието/размера на вземането за неплатено трудово възнаграждение съдът да присъди и публичните задължения за данъци и осигурителни вноски? и 3. За да приеме съдът, че искът по чл. 128, т. 2 КТ е доказан по основание, достатъчно ли е по делото да е представен трудовият договор между страните? Касаторът счита въпросите обуславящи обжалваното решение (общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационния контрол) и твърди, че въззивният съд ги е решил в противоречие с практиката на Върховния касационен съд (допълнителната предпоставка по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК), съответно: първия – с Решение №174/12.01.2011 г. по т. д. №36/2010 г. I-во ТО и Решение №106/03.12.2020 г. по гр. д. №927/2020 г. II-ро ГО; втория – с Решение №166/25.02.2010 г. по гр. д. №220/2019 г., III-то ГО и третия – с Решение №376/21.11.2011 г. по гр. д. №329/2011 г. III-то ГО. По същество се оплаква, че решението е недопустимо като постановено по нередовна искова молба в частта по иска по чл. 226, ал. 1, т. 1 КТ, доколкото ищецът е основал твърденията си за обезщетение на неимуществените вреди и съдът е определил обезщетението, основавайки се на факти, настъпили след предявяването на иска, респ. неправилно - като постановено в нарушение на материалния закон. Претендира разноските по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

не е релевантен. Съгласно т. 1 ТР №******г. по т. дело №******г. на ОСГКТК на ВКС не всеки въпрос има правно значение за селектиране на касационната жалба. Правно значение за селектиране на касационната жалба има въпросът, разрешаването на който е обусловил изхода на делото и по който са формирани решаващите мотиви на въззивния съд. По иска с правно основание чл. 226, ал. 2 КТ съставът е приел, че прекратяването на трудовото правоотношение между страните за заеманата от ищцата И. В. С. длъжност „Координатор производство“ е настъпило на 15.09.2017 г. с получаване на отправеното от ищцата до работодателя заявление на основание чл. 327, ал. 1, т. 1 КТ. Прието е още, че когато трудовата книжка се съхранява от работника или служителя работодателят следва да поиска от същия в 5 – дневен срок да му предостави трудовата си книжка за вписване настъпили изменения в трудовото правоотношение, като в случая не е установено С. да е била канена по предвидения ред да предостави трудовата книжка. Като решаващи за отхвърляне на иска мотиви, съставът е обосновал недоказването на причинени от задържането на трудовата книжка вреди, както и недоказването на причинна връзка между незаконното задържане на трудовата книжка и причинените вреди. Недопускането на свидетел с определение от 08.02.2021 г. на СГС не се отнася до посочените решаващи мотиви на въззивната инстанция, а до искането на ищцата да бъде разпитан свидетел относно предаването на трудовата книжка на работодателя. Затова въпросът не притежава характеристиките на общо основание по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, като липсата на общо основание, съгласно разрешенията в т. 1 от цитираното ТР на ОСГКТК на ВКС е достатъчно съображение за недопускане на касационно обжалване, без да се разглеждат сочените за това допълнителни основания. За последните следва да се отбележи, че не са дори мотивирани, а е отразено твърдението на страната, за това че счита, че е налице чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

относно дискриминацията са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитие на правото“. В последната част от изложението в „МОТИВИ“, жалбоподателят е посочил цитирани от съда решения на СЕС и ВКС. Касаторът е отразил становището си, че съдът се е позовал на необосновани доказателства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Относно приложението на чл. 225, ал. 1 КТ и чл. 45 ЗЗД вр. с чл. 49 ЗЗД - каква е правната квалификация на иск за обезщетяване на вреди в период, който следва шестмесечния по чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ, вр. чл. 225, ал. 1 КТ, когато работникът или служителят твърди, че по надлежния ред уволнението му е признато за незаконно, както и че издателят на заповедта за уволнение е знаел, че основанието за прекратяване на трудовото правоотношение не съществува и допуска ли обективното ни право такава претенция да ангажира гаранционно-обезпечителната отговорност на работодателя по чл. 49 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

са решени в противоречие с практиката на ВКС и са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото. Цитирани са решение №444/15.06.2010 г. по гр. дело №827/2009 г. на ВКС, IV г. о., решение №519/09.01.2012 г. по гр. дело №1741/2010 г. на ВКС, IV г. о., постановени по чл. 290 ГПК. 2. след като категорично се установява, че на 29.10.2004 г. работодателят е извършил нарушение, като не е върнал трудовите книжки и като не е вписал коректно данните относно прекратяване на трудовото правоотношение и за това не са били налице оправдателни причини, не следва ли, че поведението му е незаконно и че всички последващи факти, натрупани през годините са последствия от неговите действия, а не причина за задържането на трудовите книжки, решен в противоречие с практиката на ВКС и който е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

относно тълкуването на пар. 1, т. 1 ДР ЗРАСРБ и по конкретно във връзка с това, следва ли институт, който не е получил акредитация от НАОА, да се счита са научна организация по смисъла на този закон. Съдът не се е произнасял по този правен въпрос, доколкото неговите изводи за основателност на предявените изводи се основават на тълкуването на други разпоредби от ЗРАСРБ, а именно, запазването на правата на служителите, придобити при действието на ЗНСНЗ/отм./ и ППЗНСНЗ /отм./, като в тази насока е приложил разпоредбата на пар. 5 ДР ЗРАСРБ. Правен въпрос, във връзка със запазването на правата на служителите, придобили права по време на действието на ЗНСНЗ/отм./ и ППЗНСНЗ /отм./, отменени именно с влизане в сила на ЗРАСРБ, не се сочи от касатора, поради което и така поставения правен въпрос е неотносим.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Велислав Павков

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право