Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 206 ал. 2 КТ

Размер на отговорността
Чл. 206. […] (2) Когато вредата е причинена от ръководител, включително и от непосредствен ръководител, при или по повод упражняване на ръководните му функции, отговорността е в размер на вредата, но не повече от трикратния размер на уговореното месечно трудово възнаграждение.

чл. 206 ал. 2 КТ

Размер на отговорността
Чл. 206. […] (2) Когато вредата е причинена от ръководител, включително и от непосредствен ръководител, при или по повод упражняване на ръководните му функции, отговорността е в размер на вредата, но не повече от трикратния размер на уговореното месечно трудово възнаграждение.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1) относно разпределянето на тежестта на доказване при спор относно пълна отчетническа отговорност по чл. 207, ал. 1, т. 2 КТ; и 2) възможно ли е бездействие да бъде увреждащо деяние. Касаторът навежда допълнителното основание за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, като поддържа, че въззивният съд разрешил тези въпроси в противоречие с практиката на ВС и ВКС, а именно: първият въпрос – в противоречие с решение №56/10.03.2010 г. по гр. д. №540/2009 г. на III-то гр. отд. на ВКС и вторият въпрос – в противоречие с т. 1 ППВС №7/30.12.1959 г. Във връзка с оплакванията си за процесуална недопустимост на въззивното решение жалбоподателят-ищец навежда и основанието за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 2, предл. второ ГПК – вероятна („потенциална) недопустимост на решението. В тази връзка поддържа, че решението било постановено при игнориране на твърденията му в исковата молба и уточненията на същата за умишлено бездействие на ответницата по отношение изпълнение на нейните задължения като отчетник, а именно: „…вследствие на нейни умишлени действия не са били отчетени на дружеството получените парични средства от заплатени застрахователни премии по застрахователни договори, сключени чрез застрахователни посредници“, което умишлено бездействие счита да е в пряка и непосредствена причинно-следствена връзка с установените щети, настъпили за него. Поддържа също, че въззивният съд приел, че твърденията на ищеца се изчерпвали само с активно поведение и на тази основа приел: „при така събраните доказателства не се установява каквито и да било умишлени действия от страна на ответника Щ., пряко довели до липсите под формата на неотчетени застрахователни премии или подпомагащи увреждането на ищеца…“. Касаторът излага и съображения, че този решаващ извод на съда не бил просто погрешен, а бил в противоречие с фактическите основания на иска и по този начин водел до „потенциална недопустимост на решението, което според него било постановено на основание, различно от наведеното. Жалбоподателят сочи и основанието за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК – очевидна неправилност на въззивното решение, като поддържа, че тя била под формата на необоснованост, изразяваща се в логическо противоречие между установените факти, че ответницата имала преки отчетнически функции и извода, че била „отчетник без такива, а е осъществявала само контрол и надзор върху лица с преки отчетнически функции.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Когато за работодателя не съществува възможност да издаде заповед по чл. 210, ал. 1 КТ за ангажиране на ограничената имуществена отговорност на работника или служителя, поради прекратяване на трудовото правоотношение преди откриването на нанесената от служителя имуществена вреда, може ли същият да ангажира ограничената имуществена отговорност на работника или служителя по съдебен ред?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

допустимо ли е материалната отговорност на работника да се осъществява по реда на Глава ХХХVІІ ГПК „Заповедно производство” предвид нормата на чл. 211 КТ е разрешен в противоречие с решение №******г. по гр. д. №******г. ІІІ г. о. ВКС, съгласно което пълната имуществена отговорност на работника за липси се осъществява по реда на общия исков процес. Поддържа се, че в противоречие с практиката на Върховния касационен съд (решение №95/22.05.2011 г. по т. д. №134/2011 г. ІІ т. о. ВКС) е разрешен и въпросът валидно ли е споразумение за уреждане на имуществената отговорност на работника, сключено в нарушение на чл. 203, ал. 1 КТ, чл. 206, ал. 2 КТ, чл. 207 КТ и чл. 211 КТ. Изложени са доводи, че въпросът следва ли съдът да обсъди свидетелските показания след съпоставка на изнесените от свидетелите факти и да изложи мотиви защо дава вяра на показанията на определен свидетел, вземайки предвид начина, по който е узнал фактите, както и способността и волята му да ги възпроизведе вярно, решението е постановено в противоречие с установената съдебна практика – решение №1144/24.10.2011 г. по гр. д. №561/2011 г. ІІІ г. о.; решение №755 от 18.06.2013 г. по гр. д. №3129/2013 г. ІІІ г. о.; решение №700/28.10.2010 г. по гр. д. №91/2010 г. ІV г. о.; решение №48 от 14.05.2012 г. по гр. д. №447/2011 г. ІV г. о. и решение №361 от 14.12.2011 г. по гр. д. №771/2010 г. І г. о. ВКС. Поддържа се, че в противоречие със съдебната практика е разрешен и въпросът кога е налице заплашване по смисъла на чл. 30 ЗЗД. Приложени са решение №525 от 10.06.2009 г. по гр. д. №1502/2008 г. ІІІ г. о., съгласно което заплашване е налице не само когато заплахата е изразена в неправомерно деяние, но и когато само по себе си то не е неправомерно, но е пробудило основателен страх, поради който заплашената страна е подписала договора и решение №710/27.04.2009 г. по гр. д. №821/2009 г. на Пловдивски окръжен съд, в което е прието, че заплахата може да е налице и в извършени предшестващия съгласието период принудителни действия, като е достатъчно те да са възбудили основателен страх у лицето от неблагоприятни последици, наличен към момента на формиране на съгласието му. Въведени са доводи, че въпросът какво е значението на заплашването за злепоставяне пред обществото и за оставане без работа в малкия град е от значение за точното приложение на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

не е обуславящ правните изводи в обжалваното определение. Въззивният съд е потвърдил определението на първоинстанционния с мотив, че ищецът въобще не твърди проведена процедура по чл. 210 КТ и по тази причина допустимостта на процедурата по чл. 210 по отношение на работник/служител в прекратено трудово правоотношение, като правен проблем не е обсъдена в мотивите на въззивния съд и няма отношение към формираните правни изводи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жанин Силдарева

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

Относно възможността за паралелно съществуване на облигационно и трудово правоотношение между едни и същи правни субекти – работодател и служител и валидността на договор, сключен между работодател и служител, с който служителят се задължава да плати задължението на трето лице към работодателя, възникнало в резултат на договор за продажба на разсрочено плащане, сключен между третото лице като купувач и служителя, без да е упълномощен от работодателя да продава стока на разсрочено плащане.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2010 по дело №****/2010

следва ли съдът да обсъди хипотези на пълна и ограничена имуществена отговорност при въведени от ищеца твърдения, че ответникът, материално отговорно лице, ръководител на С. бригада в чужбина е причинил умишлено вреди на работодателя си; каква е правната квалификация на иска при така въведени от ищеца твърдения; следва ли съдът, с оглед въведените от ищеца твърдения да укаже в коя хипотеза на КТ се претендира имуществена отговорност; допустимо ли се съединяване при условията на евентуалност на искове по чл. 203, ал. 2 КТ, чл. 207, ал. 1, т. 1 КТ и чл. 206, ал. 2 КТ и препятства ли липсата на заповед на работодателя по чл. 210 КТ реализирането на ограничената имуществена отговорност по съдебен ред, се явяват от значение за точното приложение на закона и развитието на правото. Поддържа се и че въззивното решение е постановено в противоречие с установената практика на съдилищата относно разпределението на доказателствената тежест в хипотезата на чл. 207, ал. 1, т. 1 КТ, което разпределение е приложимо и при реализиране на ограничена имуществена отговорност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Тълкувателно решение №****/**.**.2004 по дело №****/2004

По спорни въпроси от приложението на Закона за отговорността на държавата за вреди причинени на гражданите.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право