Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 194 ал. 3 КТ

Срокове за налагане на дисциплинарни наказания
Чл. 194. […] (3) Сроковете по ал. 1 не текат през времето, когато работникът или служителят е в законоустановен отпуск или участва в стачка.

чл. 194 ал. 3 КТ

Срокове за налагане на дисциплинарни наказания
Чл. 194. […] (3) Сроковете по ал. 1 не текат през времето, когато работникът или служителят е в законоустановен отпуск или участва в стачка.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

се изтъква противоречие с реш. №665/2010г, реш. №216/2014г, реш. №459/2011г, реш. №158/2013г, реш.№23/2016г, реш.№167/2014г, реш.№297/2014г. и реш. №135/2021г на Четвърто г. о на ВКС. По прилагането на чл. 235 ГПК и обсъждането на всички доводи, правнорелевантни факти и преценката им от съда се изтъкна противоречие с от ТР№1/2001г ОСГК и трайно формирана практика на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

не могат да променят изводите на съда, тъй като същият се е произнесъл по наведените от ищцата твърдения за изтекли преклузивни срокове за налагане на процесното дисциплинарно наказание. Въпросите, по които се иска формиране на практика на ВКС не са свързани с предмета на спора. В условие на евентуалност изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Христова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

за доказване на вината, тъй като няма нормативно изискване работодателят в рамките на съдебното производство да доказва обстоятелства за нарушения на норми, за които не е наложил дисциплинарното наказание, в т. ч. и наличието на административноправна вина, а единственото, което следвало да докаже е наличието на вина в съответствие с посоченото в заповедта нарушение на Правилника за вътрешния трудов ред. Поставя се въпроса: доколко в съдебното производство, следва да се търси доказване на вина по реда на закон, който не е предмет на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание. Позовава се на приложното поле на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, без да излага конкретни обстоятелства за значимостта на въпросите за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1/ „Чия е доказателствената тежест в процеса за установяване не/законосъобразност на наложено дисциплинарно наказание на работник по КТ?“ – сочи се противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №310/04.11.2014 г. по гр. д. №795/2014 г. на IV г. о. и решение №216/20.09.2016 г. по гр. д. №1036/2016 г. на IV г. о.; 2/ „Допуска ли ГПК практика, при която съдът да заменя установени факти с фикции, за да обоснове законосъобразност на наложено дисциплинарно наказание на работник, извън сроковете по чл. 194 КТ?“ – касаторът се позовава на решение №209/21.09.2019 г. по гр. д. №87/2018 г. на III г. о. на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

„Как следва да се брои, спира и изтича двумесечният срок по чл. 194, ал. 1 КТ когато работникът или служителят се ползва от предварителна закрила по чл. 333 КТ, след като от страна на работодателя са извършени всички необходими законови действия за получаване на предварително разрешение за уволнение от съответните компетентни административни органи, но докато са изпращани и получавани исканите мнения и разрешения са изминали повече от два месеца; следва ли да спре да тече двумесечния срок по чл. 194, ал. 1 КТ през периода /времето/, когато е подадена искане от работодателя за мнение до ТЕЛК както и през периода /времето/ когато е подадено искане от работодателя за предварително разрешение за уволнение до ИА“ГИТ““. . Касаторът само е посочил разпоредбата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, но не е посочил и не е аргументирал поставеният въпрос да е от значение за точното прилагане на закона и да е от значение за развитие на правото. Съгласно т. 4 на ТР №1/2009 от 19.02.2010г. г. по тълк. д.№1/2009г. на ОСГТК на ВКС, правният въпрос от значение за изхода на конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение, е от значение за точното прилагане на закона, когато разглеждането му допринася за промяна на създадената поради неточно тълкуване съдебна практика, или за осъвременяване на тълкуването й с оглед изменения в законодателството и обществените условия. Касаторът не е посочил съдебната практика по поставения въпрос, нуждаеща се от осъвременяване. Съгласно т. 4 на ТР №1/2010г. по тълк. д.№1/2009г. на ОСГТК на ВКС, правният въпрос от значение за изхода на конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение, е от значение за развитие на правото, когато законите са непълни, неясни или противоречиви, за да се създаде съдебна практика по прилагането им или за да бъде тя осъвременена предвид настъпили в законодателството и обществените условия промени. В случая липсва обосновка в тази насока в изложението на основанието за допускане на касационно обжалване. Липсва обосновка и на последното от сочените от касатора основания за допускане на касационно обжалване, а и настоящият съдебен състав не намира да е налице такова. Съдът не намира, че има правни проблеми, свързани с неточно приложение на императивни правни норми, които да обосноват допускане на касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право