Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 173 ал. 4 КТ

Ред за ползване
Чл. 173. […] (4) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.

чл. 173 ал. 4 КТ

Ред за ползване
Чл. 173. […] (4) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

1.1/“намира ли приложение чл. 193, ал. 2 КТ в случай, че протоколът от проведено устно изслушване на обясненията на служителя е бил незабавно оспорен като такъв с невярно съдържание, при положение, че освен незабавното оспорване на съдържанието на протокола, устните обяснения, записани в този протокол, не са дадени пред работодателя, а пред оправомощено от него лице, което не е носител на дисциплинарна власт“; 1.2/в конкретния случай, може ли да се приеме, че представянето на работодателя на протокол от устно изслушване, съставен от други служители на работодателя и оспорен незабавно от служителя с твърдения, че не отразява вярно и точно дадените от него обяснения, е достатъчен за да се приеме, че е налице довеждане до знанието на работодателя на обясненията на служителя по смисъла на чл. 193, ал. 1 КТ“; 1.3/“съставлява ли изпълнение на задължението на работодателя по реда на чл. 193, ал. 1 КТ приемането на обяснения на служителя под формата на писмен протокол от изслушване, оспорен от служителя и съставен от други служители на работодателя, за които няма данни да са носители на работодателска, респективно на дисциплинарна власт“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1. В какво се изразя правото на служителките с деца до 7-годишна възраст да определят времето на ползване на платения си годишен отпуск?, 2. В какво се изразя задължението на работодателя да им го предоставя в посоченото от тях време?, 3. Може ли работодателят да изрично да откаже ползването на част от платения отпуск и да приеме, че съответният служител неоснователно не се явява на работа, в резултат на което да го уволни дисциплинарно? 4. Длъжен ли е съдът да извърши контрол за съответствието между наложеното дисциплинарно наказание и извършеното нарушение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Дали работникът може да се ползва от привилегията по чл. 176, ал. 3 КТ през второто полугодие на годината, ако не е поискал съгласие от работодателя за това до края на 30.06. същата година?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право