Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 162 ал. 2 КТ

Отпуск при временна неработоспособност
Чл. 162. […] (2) Отпуските по предходната алинея се разрешават от здравните органи.

чл. 162 ал. 2 КТ

Отпуск при временна неработоспособност
Чл. 162. […] (2) Отпуските по предходната алинея се разрешават от здравните органи.

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

При ползван отпуск за временна неработоспособност, поради общо заболяване и отменен впоследствие болничен лист, здравословното състояние на работника или служителя и временната му неработоспособност за периода на отменения болничен, може ли да бъде доказано със свидетелски показания на лица, които не притежават лекарска правоспособност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Може ли временната неработоспособност да бъде установена с амбулаторен лист и следва ли разпоредбата на чл. 6, ал. 2 НМЕ да се тълкува разширително?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Спира ли се броенето на срока по чл. 194, ал.1 КТ по време на почивните и празнични дни, обхванати от времето, през което работникът или служителят ползва платен годишен отпуск?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

за тълкуване на чл. 175, ал. 1 КТ, който е от значение за точното приложение на закона, както и за развитие на правото, а именно представянето на болничен лист при вече започнало ползване на платен годишен отпуск, представлява ли искане на работника/служителя за прекъсване на платения годишен отпуск и ако да, как следва да действат работодателят и работникът/служителят.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

има ли виновно нарушение, противоречи на материалния закон и е решен в противоречие с трайната практика на ВКС, според която винаги е необходимо наличие на някаква форма на вина при нарушаване на трудовата дисциплина; че ищцата би имала виновно поведение, ако нямаше здравословен проблем и разрешение за отсъствието си от работа, поради което тя не е нарушила виновно трудовата дисциплина; че в практиката и на ВКС винаги била застъпвана позицията, че единствено липсата на писмено разрешение за отсъствие от работа представлява дисциплинарно нарушение по чл. 190, ал. 1, т. 2 КТ, както и че при издаден болничен лист, неявявайки се на работа, работникът/служителят упражнява правото си по чл. 162, ал. 2 КТ – сочат се в тази насока решение на ВКС №******г. по гр. д. №1102/2004г. ІІІ ГО, и определение от 31.V.2007г. по ч. гр. д. №436/2007г. на ОС В. Т.. Съдът се произнесъл и по материалноправния въпрос, разрешаван противоречиво от съдилищата – непредставянето на болничен лист в срок води ли до законосъобразност на уволнението, тъй като работодателят не би могъл да търпи вреди от неправомерното поведение на работника. В тази връзка се сочат решение от 23.VІ.2005г. на ОС В. Т. по гр. д. №132/2005г., без данни то да е влязло в сила, и решение №9/27.01.2010г. по гр. д. №688/2009г. на ОС Хасково, което не е представено.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бойка Стоилова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право