Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 149 КТ

Отчитане
Чл. 149. (1) Работодателят е длъжен да води специална книга за отчитане на извънредния труд.
(2) Положеният извънреден труд през календарната година се отчита пред инспекцията по труда до 31 януари на следващата календарна година.

чл. 149 КТ

Отчитане
Чл. 149. (1) Работодателят е длъжен да води специална книга за отчитане на извънредния труд.
(2) Положеният извънреден труд през календарната година се отчита пред инспекцията по труда до 31 януари на следващата календарна година.

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

1/ за да е редовна искова молба, с която е предявен иск с правно основание чл. 150 КТ във вр. с чл. 262 КТ, следва ли ищецът да посочи конкретно броя часове полаган от него извънреден труд по дни или месеци за претендирания период, в това число да посочи почивните дни и официалните празници, през които твърди, че е работил извънредно; длъжен ли е съдът да даде указания на страната за привеждане на исковата молба в съответствие с изискванията за нейната редовност; както и за задълженията на въззивната инстанция, когато констатира, че исковата молба е нередовна; 2/ кои са допустимите доказателства, с които може да се установява положен извънреден труд от работника; може ли този труд да се установява с показания на свидетели, които не са очевидци на полагането му; може ли съдебното решение да бъде основано единствено на предположения за положен извънреден труд; 3/ в доказателствена тежест на ищеца ли е да установи при условията на пълно и главно доказване, че полаганият от него труд извън рамките на нормирания работен ден е бил по разпореждане на работодателя, или с неговото знание и без противопоставянето му.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

1. относно установяване на извънредния труд по чл. 262 КТ, решен в противоречие с практиката на ВКС – решение №228/24.06.2011 г. по гр. дело №1625/2010 г. на ВКС, III г. о., постановено по чл. 290 ГПК, 2. относно приложение на разпоредбите на чл. 190 ГПК и чл. 161 ГПК, решен в противоречие с практиката на ВКС – определение №136/15.04.2015 г. по гр. дело №7540/2013 г. на ВКС, III г. о. Посочените въпроси според жалбоподателя са решавани противоречиво от съдилищата – решение №615/06.01.2014 г. по в. гр. д. №1254/2013 г. на Великотърновския окръжен съд, решение №388/30.07.2013 г. по в. гр. дело №876/2013 г. на Великотърновския окръжен съд, решение №1796/03.04.2013 г. по гр. дело №13912/2013 г. на Районен съд [населено място], решение №2385 по адм. дело №1844/2015 г. на Административен съд [населено място], 3. според жалбоподателя касационно обжалване следва да се допусне на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК с оглед точното прилагане на закона и развитие на правото. Твърди се в изложението, че са недопустими действията от страна на ответното дружество, възпрепятстване на доказването от страна на същото дружество неизпълнение на поетите задължения по чл. 42 ЗСч и чл. 38 ДОПК. Твърди се, че недопускане на искания на ищеца, като задължаване на трети лица да представят исканите доказателства, които би следвало да се съхраняват и да се намират в дружеството. Непроизнасяне по представените доказателства от ищеца и непроизнасяне по доказателствени искания на ищеца е нарушаване на правата на ищеца на справедлив процес и е от значение за точното прилагане на закона, поради което е необходимо да се допусне касационно обжалване и да бъде решен този въпрос за точното прилагане на закона. Според жалбоподателя относно осъщественият извънреден труд е съществено важен въпрос и точното и ясно тълкуване на закона е необходимо.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1. Какви са правните последици от неизпълнение на указанията на съда за представяне на определено доказателство, в случай, че страната, у която то се намира, твърди, че то не съществува и в тази връзка – какво е приложното поле на разпоредбата на чл. 190, ал. 2 ГПК вр. с чл. 161 ГПК, който въпрос е разрешен в противоречие с решение №12/01.02.2011г. по гр. д. №590/2010 год. на ВКС,ІІІ г. о.; 2. Как следва да бъде извършена преценката при наличие на категорични и непротиворечиви свидетелски показания като способ на доказване на положен извънреден труд при липса на отчетност при работодателя на положен труд- противоречие с решение №14/27.03.12 г. по гр. д. №405/2011 год. на ВКС,ІV г. о.; 3. След като полагането на извънреден труд подлежи на доказване с всички доказателствени средства, то при хипотеза на противоречие между: от една страна показанията на свидетели очевидци, в съвкупност с изискани конкретни писмени доказателства, находящи се при ответника и които ответника – работодател отказва да представи на съда, и от друга страна документи, представени от работодателя /графици за работа и Правилник за вътрешния трудов ред/, за които е установено, че нито ищеца, нито свидетелите са запознати с тях и които са оспорени по надлежен ред с твърдението, че отразеното в тях не отговаря на действителното фактически положение/, то допустимо ли е да се кредитират единствено доказателствата на ответника поради факта, че са в писмена форма и да се презумира съществуването им към точно определен момент /датата на сключване на трудовия договор/, за който въпрос се сочи бланкетно чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1.”Какви са правните последици от неизпъление на указанията на съда за представяне на определено доказателство в случай че страната, у която то се намира, твърди, че то не съществува и в тази връзка – какво е приложното поле на разпоредбата на чл. 190, ал. 2 ГПК вр. с чл. 161 ГПК /чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК - реш.№******г. д.№******горични и непротиворечиви свидетелски показания като способ на доказване на положен извънреден труд при липса на отчетност при работодателя на положен труд? /чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК - реш.№.14/27.03.12 по г. д.№.405/2011, ІV ГО на ВКС/; 3. С. като полагането на извънреден труд подлежи на доказване с всички доказателствени средства, то при хипотеза на противоречие между: от една страна показанията на свидетели очевидци, в съвкупност с изискани конкретни писмени доказателства, находящи се при ответника и които ответника – работодател отказва да представи на съда, и от друга страна документи, представени от работодателя /графици за работа и Правилник за вътрешния трудов ред/, за които е установено, че нито ищеца, нито свидетелите са запознати с тях и които са оспорени по надлежен ред с твърдението, че отразеното в тях не отговаря на действителното фактически положение/, то допустимо ли е да се кредитират единствено доказателствата на ответника поради факта, че са в писмена форма и да се презумира съществуването им към точно определен момент /датата на сключване на трудовия договор/?” /чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1.”Какви са правните последици от неизпъленние на указанията на съда за представяне на определено доказателство в случай че страната, у която то се намира, твърди, че то не съществува и в тази връзка – какво е приложното поле на разпоредбата на чл. 190, ал. 2 ГПК вр. с чл. 161 ГПК /чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК - реш.№******г. д.№******горични и непротиворечиви свидетелски показания като способ на доказване на положен извънреден труд при липса на отчетност при работодателя на положен труд? /чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК - реш.№.14/27.03.12 по г. д.№.405/2011, ІV ГО на ВКС/; 3. „С. като полагането на извънреден труд подлежи на доказване с всички доказателствени средства, то при хипотеза на противоречие между: от една страна показанията на свидетели очевидци, в съвкупност с изискани конкретни писмени доказателства, находящи се при ответника и които ответника – работодател отказва да представи на съда, и от друга страна документи, представени от работодателя /графици за работа и правилник за вътрешния трудов ред/, за които е установено, че нито ищеца, ни тосвидетелте са запознати с тях и които са оспорени по надлежен ред с твърдението, че отразеното в тях не отговаря на действителното фактически положение/, то допустимо ли е да се кредитират единствено доказателствата на ответника поради факта, че са в писмена форма и да се презумира съществуването им към точно определен момент /датата на сключване на трудовия договор/?” /чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

в противоречие с практиката на ВКС, разрешавани са противоречиво от съдилищата и са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Допустимо ли е със свидетелски показания да се доказва положен извънреден труд , при положение, че същите са ясни и непротиворечиви / относно твърдението за 24 часова работна смяна при договорена регламентирана рамка на работно време от 8 часа /?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Олга Керелска

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

В кои случаи се дължи заплащане на извънреден труд, както и възнаграждение за работа през официалните празници, как се изчислява размерът на дължимата сума и как се доказва основанието и размерът на исковете по чл. 262 КТ и чл. 264 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право