Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 143 КТ

Определение и забрана
Чл. 143. (1) Извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време.
(2) Извънредният труд е забранен.

чл. 143 КТ

Определение и забрана
Чл. 143. (1) Извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време.
(2) Извънредният труд е забранен.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

за приложението на чл. 294, ал. 1 ГПК, е налице многобройна и непротиворечива съдебна практика, която не се нуждае от промяна или осъвременяване (решение №52 от 1.03.2012 г. по гр. д. №485/2011 г. на ІV ГО, решение №80 от 8.05.2012г. по гр. д. №1315/2010г. на ІV ГО, решение №740/26.10.2010г. по гр. д. №1935/2009 г. на І ГО на ВКС и др.) Според цитираната съдебна практика дадените указания на касационната инстанция по прилагането и тълкуването на закона са задължителни за съда, на който е върнато делото за ново разглеждане, включително и относно процесуалните действия, които следва да се извършат. Тази задължителна съдебна практика е изцяло съобразена при повторното разглеждане на делото. В отменителното решение при първата касация Върховният касационен съд, както вече се посочи, е указал на въззивния съд да назначи транспортна експертиза, която да установи размера на положения, но незаплатен извънреден труд. Именно в изпълнение на тези указания въззивният съд е допуснал и приел три съдебни експертизи, последната от които комплексна-с участието на икономист и специалист по автомобилен транспорт, на която са поставени задачи, напълно идентични с тези, указани от ВКС. Последователно разграничено е в мотивите към т. 1 ТР №1/19.02.2010г. по тълк. дело №1/2009г. на ОСГТК на ВКС, че материалноправният и/или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на решението, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. В процесния случай, повдигнатият от касатора правен въпрос се отнася до евентуално допуснато от въззивната инстанция процесуално нарушение при повторното разглеждане на спора, т. е. изцяло касае правилността на постановеното от нея по реда на чл. 294 ГПК решение. Отделно от това формулираният от касатора в изложението му по чл. 284, ал. 3 ГПК към жалбата единствен правен въпрос се явява лишен от смисъл, доколкото се свежда до питане при какви обстоятелства и кога е допустимо въззивният съд да се отклони от дадените от ВКС указания, а доколкото такива имат за свой предмет „прилагането и тълкуването на закона не възниква съмнение в задължителния им характер за съда, на който е върнато делото. Доводите за неправилна преценка на събраните съдебни експертизи, по същността си представляват оплаквания срещу фактическите констатации и направените въз основа на тях правни изводи от въззивния съд (чл. 281, т. 3 ГПК), поради което не могат да бъдат предмет на обсъждане в производството по чл. 288 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

въззивният съд се е произнесъл в противоречие с решение №75/29.03.2011 г. по гр. д. №812/2010 г. на ІІІ ГО и решение №99/25.04.2014г. по гр. д. №4423/2013г. на ІV ГО на ВКС. Отделно се позовава на основание за допустимост по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като твърди, че следният въпрос е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото- 3. За да бъде законосъобразно полагането на труд при ненормиран работен ден и да не бъде квалифициран като извънреден труд, следва ли трудът след края на редовното работно време да бъде полаган само при необходимост. В изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК към касационната жалба се твърди, че е налице предпоставката за достъп до касация и по чл. 280, ал. 2 ГПК, тъй като обжалваното въззивно решение е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

не са свързани с решаващите мотиви на въззивния съд, които са, че по делото не е установено ищецът да е полагал извънреден труд. Счита, че на поставените на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК въпроси, отговорите се съдържат в закона. Излага подробни доводи за неоснователност на наведените доводи за неправилност на постановения въззивен акт по чл. 281 ГПК. Претендира направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 3 480лв., реалното заплащане на които установява с договор за правна защита и съдействие от 11.06.2017г., фактура №191/20.04.2017г. и извлечение от сметка за получено адвокатско възнаграждение по посочената фактура.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Следва ли да се счита за неоспорена експертиза,която страната е оспорила след изслушването й в съдебно заседание в даден от съда срок?
Извънреден ли е трудът по смисъла на чл. 143 КТ полаган от моряк за времето прекарано в плен от пирати?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Диана Хитова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1. Какви са правните последици от неизпълнение на указанията на съда за представяне на определено доказателство, в случай, че страната, у която то се намира, твърди, че то не съществува и в тази връзка – какво е приложното поле на разпоредбата на чл. 190, ал. 2 ГПК вр. с чл. 161 ГПК, който въпрос е разрешен в противоречие с решение №12/01.02.2011г. по гр. д. №590/2010 год. на ВКС,ІІІ г. о.; 2. Как следва да бъде извършена преценката при наличие на категорични и непротиворечиви свидетелски показания като способ на доказване на положен извънреден труд при липса на отчетност при работодателя на положен труд- противоречие с решение №14/27.03.12 г. по гр. д. №405/2011 год. на ВКС,ІV г. о.; 3. След като полагането на извънреден труд подлежи на доказване с всички доказателствени средства, то при хипотеза на противоречие между: от една страна показанията на свидетели очевидци, в съвкупност с изискани конкретни писмени доказателства, находящи се при ответника и които ответника – работодател отказва да представи на съда, и от друга страна документи, представени от работодателя /графици за работа и Правилник за вътрешния трудов ред/, за които е установено, че нито ищеца, нито свидетелите са запознати с тях и които са оспорени по надлежен ред с твърдението, че отразеното в тях не отговаря на действителното фактически положение/, то допустимо ли е да се кредитират единствено доказателствата на ответника поради факта, че са в писмена форма и да се презумира съществуването им към точно определен момент /датата на сключване на трудовия договор/, за който въпрос се сочи бланкетно чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1.”Какви са правните последици от неизпъление на указанията на съда за представяне на определено доказателство в случай че страната, у която то се намира, твърди, че то не съществува и в тази връзка – какво е приложното поле на разпоредбата на чл. 190, ал. 2 ГПК вр. с чл. 161 ГПК /чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК - реш.№******г. д.№******горични и непротиворечиви свидетелски показания като способ на доказване на положен извънреден труд при липса на отчетност при работодателя на положен труд? /чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК - реш.№.14/27.03.12 по г. д.№.405/2011, ІV ГО на ВКС/; 3. С. като полагането на извънреден труд подлежи на доказване с всички доказателствени средства, то при хипотеза на противоречие между: от една страна показанията на свидетели очевидци, в съвкупност с изискани конкретни писмени доказателства, находящи се при ответника и които ответника – работодател отказва да представи на съда, и от друга страна документи, представени от работодателя /графици за работа и Правилник за вътрешния трудов ред/, за които е установено, че нито ищеца, нито свидетелите са запознати с тях и които са оспорени по надлежен ред с твърдението, че отразеното в тях не отговаря на действителното фактически положение/, то допустимо ли е да се кредитират единствено доказателствата на ответника поради факта, че са в писмена форма и да се презумира съществуването им към точно определен момент /датата на сключване на трудовия договор/?” /чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

„1/При сумирано изчисляване на работното време спазва ли се правилото на чл. 136, ал. 1 КТ за петдневна работна седмица или същото е задължително единствено само при подневното отчитане на работното време? 2/Извънреден ли е трудът положен през почивните дни установени с изготвените и утвърдени от работодателя поименни месечни графици за работното време и почивките при сумирано изчисляваме на работното време? 3/. Когато действителната и техническа организация на работата в предприятието налага промяна на смените при сумирано изчисляване на работното време и осигурената от работодателя седмична почивка е от 24 часа длъжен ли е същия в края на установения период на сумирано отчитане на работното време да компенсира работника с почивка до размера на законоустановената. Ако такава компенсация не е извършена положения труд извънреден ли е?” Счита, че трите въпроса са разрешени от въззивния съд в противоречие със задължителната практика на ВКС, като се позовава на Р №14/27.03.2012г. по гр. д. №405/2011г., IV-то г. о., на ВКС на РБ, както и, че въпросите са от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право