Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 128а ал. 3 КТ

Задължение на работодателя за издаване на документи
Чл. 128а. […] (3) При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да издаде заповед за уволнение или друг документ, с който се удостоверява прекратяването му.

чл. 128а ал. 3 КТ

Задължение на работодателя за издаване на документи
Чл. 128а. […] (3) При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да издаде заповед за уволнение или друг документ, с който се удостоверява прекратяването му.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/ За предпоставките, при които възниква правото на работодателя да прекрати трудовия договор със служител, който не е придобил право на пълна пенсия за осигурителен стаж и възраст, разрешен в противоречие с практиката на ВКС в решение по г. д.№2035/2018г. ІІІ г. о.; решение №1299/22.06.2005г. по г. д. №832/2003г. на І г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Христова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Длъжен ли е работодателят да прекрати трудовото правоотношение в случаите, когато изтича срокът на предизвестието по чл. 326, ал. 1 КТ, при започнало производство по налагане на дисциплинарно наказание и поискани обяснения по реда на чл. 193 КТ и допустимо ли е при започнало реализиране на елементите на едно основание за уволнение, изпълнението на този фактически състав да се спре с инициирането на друго основание за прекратяване на правоотношението?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Следва ли действително да са настъпили всички юридически факти, предвидени в императивната разпоредба на чл. 327, ал. 1, т. 1 КТ към момента на волеизявлението на работника за прекратяване на тр. договор по чл. 327, ал. 1, т. 1 КТ, за да възникне за него правото на обезщетение по чл.222, ал.2 КТ, без работникът да е бил трудоустроен по наредбата за медицинска експертиза?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Относно правомощията на въззивния съд във връзка с доклада на делото, когато докладът на първоинстанционния съд по чл. 146 ГПК е непълен или неточен, разпределението на доказателствената тежест и връзката между доклада и един от основните принципи на гражданския процес на установяване на истината /чл. 10 ГПК/.
Относно доказателствената тежест и начина на доказване на прекратяване на трудовото правоотношение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

“ Може ли заповедта да породи правни последици за прекратяване на трудовото правоотношение, ако същата не е подписана от работодателя, към момента на прекратяване на трудовото правоотношение, и има ли тази заповед конститутивно действие на прекратяване, и подлежи ли на отмяна като незаконосъобразна, и може ли тази заповед да се приеме като предложение за прекратяване на трудов договор по взаимно съгласие?”. Освен това се поставят и въпросите “Допустимо ли е с конклудентни действия на работодателя, преди или след датата на прекратяване на трудовия договор, от работодателя да се потвърди заповедта за прекратяване на трудовия договор, която не съдържа в себе си подпис на представляващия работодател, или заповедта във връзка с изискванията на чл. 128а, ал. 3 КТ, следва да е изрично подписана от работодателя, или изрично упълномощен представител?”, и Работодателят може ли по свой почин да отмени заповедта за уволнение до предявяване на иск от работника или служителя пред съда?”. К. жалбоподател се позовава на ТР №6/11.02.2013 г. по тълк. д.№6/2012 г. на ВКСОСГК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

са: има ли работникът правен интерес да търси съдебна защита, когато работодателят не му издава изискуем документ по чл. 128, ал. 3 КТ, удостоверяващ прекратяване на трудовото правоотношение; компетентен ли е съдът да се произнесе по такова искане при липса на предвидена процедура в чл. 128а, ал. 3 КТ за защита на работника от неизпълнение на задължението за издаване на документ, който удостоверява прекратяването на едно трудово правоотношение от работодателя; както и подлежи ли на съдебен контрол неизпълнението на законовото задължение от работодателя, което се отнася за последиците при прекратяване на трудово правоотношение, включително и за отказа/мълчалив или изричен/ за издаване на документ по чл. 128а, ал. 3 КТ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

за приложението на чл. 189, ал. 1 КТ, който счита, че е от съществено значение за изхода на делото и е решен от съда в противоречие с практиката на ВКС, а именно: Когато дисциплинарното наказание-уволнение е наложено по чл. 190, ал. 1, т. 2 КТ за неявяване на работа два последователни дни съдът следва ли да извърши съдебен контрол относно обстоятелствата, поради които работникът не се е явявал на работа и какво е било неговото поведение; съдът трябва ли да извърши преценка дали обстоятелствата, при които е наложено дисциплинарното наказание-уволнение и поведението на работника обосновават извод за виновно неизпълнение на трудови задължения. Поддържа, че въззивният съд не е извършил съдебен контрол за съответствие между наложеното дисциплинарно наказание и извършеното нарушение по чл. 189, ал. 1 КТ, на обстоятелствата и поведението на жалбоподателя. Посочена е съдебна практика на ВКС, ІІІ г. о., а именно: Р. №461/17.06.2010 г. на ВКС по гр. д. №626/2009 г., ІІІ г. о.; Р. №305/1.06.2010 г. на ВКС по гр. д. №620/2009 г., ІІІ г. о.; Р. №372/1.07.2010 г. на ВКС по гр. д. №1040/2009 г., ІV г. о., постановени в производство по чл. 290 ГПК. Позовава се и на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК относно приложението на чл. 12 ГПК с формулиран процесуалноправен въпрос: Когато въззивният съд за първи път се произнася по същество на правния спор трябва ли да прецени всички събрани доказателства по делото по вътрешно убеждение и да ги обсъди в тяхната съвкупност съгласно изискването на чл. 12 ГПК. На основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК претендира допускане на касационно обжалване с формулиран материалноправен въпрос по приложението на чл. 128а, ал. 3 КТ, а именно: Подадено уведомление от работодателя по чл. 62, ал. 3 КТ за прекратяване на трудовия договор с работника или служителя представлява ли друг документ по смисъла на чл. 128а, ал. 3 КТ, удостоверяващ прекратяване на трудовото правоотношение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надя Зяпкова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право