Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 126 т. 3 КТ

Задължения при изпълнение на възложената работа
Чл. 126. (Изм. – ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.) При изпълнение на работата, за която се е уговорил, работникът или служителят е длъжен: […]
3. да използува цялото работно време за изпълнение на възложената работа;

чл. 126 т. 3 КТ

Задължения при изпълнение на възложената работа
Чл. 126. (Изм. – ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.) При изпълнение на работата, за която се е уговорил, работникът или служителят е длъжен: […]
3. да използува цялото работно време за изпълнение на възложената работа;

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Следва ли при преценката по чл. 189, ал. 1 КТ за съответствието между дисциплинарното нарушение и дисциплинарното наказание да се съобрази характерът на заеманата длъжност и как се отразява нарушението върху цялостната дейност на работодателя?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

когато в заповедта за налагане на дисциплинарно нарушение (наказание) очертаните признаци на извършеното деяние не отговарят на квалификацията, посочена в заповедта, следва ли съдът да определи точната квалификация на извършеното дисциплинарно нарушение. Изтъква се противоречие с решение №******г на ІІІ г. о, ВКС, според което съществено е заповедта да съдържа индивидуализация на нарушението, а не неговата законова квалификация, която трябва да се определи от съда.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Кога има идентичност между деянията, посочени като основание за налагане на дисциплинарно наказание и деянията, за които работодателят е поискал обяснения по реда на чл. 193 КТ?
Кои са обстоятелствата, които трябва да прецени работодателя, съответно съдът, за да съобрази дали тежестта на наказанието съответства на тежестта на нарушението?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

за съответствието между наложеното дисциплинарно наказание и извършеното нарушение, като преценката на тежестта на нарушенията следва да се основава на всички обстоятелства, имащи отношение към извършеното дисциплинарно нарушение, в това число: характер на извършваната дейност и значимостта на неизпълнените задължения по трудовото правоотношение с оглед настъпилите или възможни неблагоприятни последици за работодателя; обстоятелствата, при които е осъществено нарушението; дисциплинарно минало на работника/служителя; субективното отношение на работника/служителя към конкретното неизпълнение. Цитирана е и задължителна практика на ВКС в този смисъл /решение №263/24.11.2015 г., по гр. д. №2892/2015г. на ІII г. о. на ВКС, решение №167/14.05.2013 г., по гр. д. №1102/2012 г. на ІV г. о. на ВКС, решение №162/18.05.2010 г. по гр. д. №299/2009 г. на ІV г. о. на ВКС, решение №112/ 07.04.2015 г., по гр. д. №4587/2014 г. на IV г. о. на ВКС и др./. Съдът е намерил наложеното наказание за съответно на извършените от ищеца дисциплинарни нарушения. Ищецът е извършил четири отделни нарушения на трудовата дисциплина (спане на работното място в работно време на 26.02.2016 г. и неносене на задължителните лични предпазни средства, а именно: филцова шапка/каска, маска и очила на дати 26.02.2016 г., 27.02.2016 г. и на 02.03.2016 г.), които с оглед своята тежест и значимостта на неизпълнените трудови задължения, са достатъчни, за да обосноват наложеното от работодателя наказание „уволнение. Самата продължителност на нарушенията на трудовата дисциплина представлява тежко нарушение на установения трудов процес в предприятието-ответник, т. е. обективният утежняващ признак на деянието представлява повторяемостта на нарушението. В случая липсва застрашаване от увреждане на живота или здравето на други лица, тъй като се касае именно за лични предпазни средства, но предвид спецификата на работната среда нарушенията се явяват тежки, застрашаващи живота и здравето на работника, поради което и наказанието се явява съответно на нарушенията на трудовата дисциплина, включително и заспиване на работното място през работно време, което също създава опасност за здравето на работника.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право