Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 121 ал. 1 КТ

Командироване на работници или служители
Чл. 121. (1) Когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа, но за не повече от 30 календарни дни без прекъсване.

чл. 121 ал. 1 КТ

Командироване на работници или служители
Чл. 121. (1) Когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа, но за не повече от 30 календарни дни без прекъсване.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Допустимо ли е уговаряне в трудов договор, като място на работа всички филиали (обекти) на предприятието на дружеството работодател и за това при определяне на мястото на работа на основание чл. 66, ал. 3 от КТ - в зависимост от характера на работата, следва ли да се извеждат конкретни географски обособени (райони) или е допустимо да се достигне до извода, че място на работа на работника или служителя е цялото предприятие на дружеството работодател?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

1. Длъжен ли е въззивният съд да направи нов доклад по делото, при несъгласие с дадените указания от първоинстанционния съд, с оглед точното приложение на разпоредбата на чл. 146, ал. 1, т. 4 и ал. 2 ГПК, изискваща съдът да даде указания на страните за кои от твърдените факти не сочат доказателства и кои не са нуждаят от доказване при спор за отговорност за вреди, причинени от липси и при констатация направена, макар и не съгласно правилата на ЗСч?, 2. Кой е приложимият нормативен акт - Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, приета с ПМС №115/2004 г.(ДВ, бр.50/2004 г., в сила от 01.7.2004 г.), или Наредбата за служебните командировки на шофьорите и стюардесите в чужбина при международни автомобилни превози на товари и пътници/НСКШСЧМАПТП/, приета с ПМС №40/02.7.1987 г., изм. С писмо №04-18-0118 от 04.12.1996 г. на МФ?, и 3. От представените от страна на [фирма] писмени доказателства и най-вече длъжностната характеристика на ишеца, като водач на товарен автомобил, може ли да се изведе извод, че ищецът е имал отчетнически функции по смисъла на чл. 207, ал. 1, т. 2 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

е за приложимия по делегация на закона акт на МС в случая - коя наредба намира приложение при определяне размера на командировъчните пари. Сочи се основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие с решение №32/2010 по гр. д №3592/2008 ІV г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

по прилагането на чл. 66, ал. 3 КТ: кое е мястото на работа на строителен работник, когато в трудовия му договор и длъжностната характеристика е прието, че следва да полага труд на обекти, с които фирмата има сключени договори - следва ли същите да са предварително определени, за да не счита командирован; следва ли винаги, когато изпълнява служебните си задължения извън населеното място, в което е офисът на предприятието, строителен работник да се счита командирован, макар да е налице противна уговорка между страните по трудовия договор; как следва да се тълкува разпоредбата на чл. 66, ал. 3 КТ в частта „освен ако не е уговорено друго или не следва от характера на работата; за кои длъжности и професии е приложима предвидената в КТ хипотеза относно мястото на работата. Прилага решение по гр. д. №400/2012 г. на Плевенския окръжен съд и решение по гр. д. №691/2012 г. на Добричкия окръжен съд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право