Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 40 ал. 1 КРБ

Чл. 40. (1) Печатът и другите средства за масова информация са свободни и не подлежат на цензура.

чл. 40 ал. 1 КРБ

Чл. 40. (1) Печатът и другите средства за масова информация са свободни и не подлежат на цензура.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1. Допустимо ли е изключение от правилото на чл. 131, ал. 3 ГПК, освен когато се касае за нови факти и обстоятелства /твърди се противоречие с решения на ВКС: №******г. по гр. д. №2441/2015 г., I г. о. и №104/2015 г. по т. д. №3894/2013 г., I т. о./; 2. Длъжен ли е решаващият съд да обсъди всички представени от страните доказателства или може да прави това избирателно. Сочи се противоречие с решение №212/2012 г. по т. д. №1106/2010 г., ВКС, II т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Дали съзнателното разгласяване на неистински позорни обстоятелства за дадено лице или приписването на престъпление представляват клевета и дали ангажират отговорността на издателя към неблагоприятно засегнатия адресат?
Задължен ли е издателят да премахне журналистическия материал или да уведоми обществеността за развоя на събитията, ако бъде уведомен от засегнатото лице, че изнесената в статията информация е невярна и неактуална и дали бездействието му да направи това представлява противоправно поведение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Атанасова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Налице ли е противоправно поведение на журналист, репортер при филмиране, фотографиране, записване и други подобни действия по отношение на лица, които категорично изразяват несъгласие за това с оглед приложение на забраната по чл. 32, ал. 2 КРБ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Относно пределите при упражняване на правото свободно да се изразява мнение по смисъла на чл. 39 КРБ и чл.10 от КЗПЧОС и налице ли е превишаване на тези предели при изказани негативни оценъчни съждения, засягащи конкретно лице?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

за фактическия състав на непозволеното увреждане, при преценката за наличието на който следва да се съобразят научните, логически и опитни правила и съществуването на причинно-следствена връзка между противоправното поведение на дееца и уврежданията на пострадалия и по въпроса за разпределянето на доказателствената тежест за установяване наличието на причинно –следствената връзка, въззивният съд се е произнесъл в противоречие с т. 1 Постановление №1/23.12.1968 г. на Пленума на ВС, решение №401/11.01.2012 г. по гр. д. №327/2011 г. на ВКС, III г. о., решение по гр. д. №554/08.02.2012 г. по гр. д. №1163/2010 г. на ВКС, IV г. о., решение по гр. д. №250/21.11.2012 г. по гр. д. №1504/2011 г. на ВКС, III г. о. и решение №370/11.11.2011 г. по гр. д. №1740/2010 г. на ВКС, IV г. о., постановени по реда на чл. 290 ГПК. Поддържа също противоречие с решение №12/06.2013 г. по гр. д. №449/2012 г. на ВКС, III г. о., разглеждащо въпроса какви следва да са изнесените от ответника обстоятелства, за да се ангажира деликтната му отговорност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Димитрова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

доколко защитата на правата и репутацията на публични личности, в частност политици, следва да ограничава правото на изявления по въпроси от обществен интерес, като се има предвид практиката на ЕСПЧ за стриктно тълкуване на ограниченията на свободата на словото, установени в чл. 10, т. 2 КЗПЧОС”. Сочи се приетото в решение на ЕСПЧ по делото О. срещу А., че границите на допустимата критика са по-широки, когато се касае за политик, действащ в качеството си на обществена фигура, както и че всеки политик има право на защита на репутацията си…, но изискванията за тази защита трябва да бъдат съпоставени с интереса от откритото обсъждане на политически въпроси”. Изложени са и съображения, че в атакуваното решение не се държи сметка за обществения интерес от търсене и получаване на информация по случая с убийството на сестрите Б.; че извън изнесените в медиите подробности за зверското престъпление общественият интерес бил допълнително провокиран и от невъзможността дълго време следствените органи да уличат конкретно лице като извършител на престъпното деяние, което провокирало съмнения у обществеността относно качеството и обективността на воденото следствие и довело до разклащане на доверието в органите на изпълнителната власт, което придало и политическа окраска на случая; обективен факт бил, че публичното обсъждане на различни версии относно механизма и авторството на престъплението започнало далеч преди изявленията на ответника и че независимо от осъдителната присъда по делото Б. и до ден днешен продължавали да се лансират версии за участието и на трето неустановено до момента лице – съизвършител или помагач и да се споменават различни имена на предполагаеми съучастници; както ЕСПЧ посочил в цитираното решение „касае се за границите на допустимия критицизъм в контекста на обществения дебат по политически въпрос от обща значимост”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бойка Стоилова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право