Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 22 КРБ

Чл. 22. (1) Чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския съюз или по силата на международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България, както и чрез наследяване по закон.
(2) Законът за ратифициране на международен договор по ал. 1 се приема с мнозинство две трети от всички народни представители.
(3) Режимът на земята се определя със закон.

чл. 22 КРБ

Чл. 22. (1) Чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския съюз или по силата на международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България, както и чрез наследяване по закон.
(2) Законът за ратифициране на международен договор по ал. 1 се приема с мнозинство две трети от всички народни представители.
(3) Режимът на земята се определя със закон.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Очевидно неправилни ли са изводите във въззивното решение за неспазване на формата и съдържанието на завещанието, така и относно приетото, че завещанието е частно завещателно разпореждане, а не универсално и начина, по който съдът е тълкувал волята на завещателката въпреки, че между страните не е имало спор относно направеното разпореждане за след смъртта.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

За задължението на въззивния съд да се произнесе по всички направени от страните твърдения, възражения и оспорвания.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бранислава Павлова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Може ли американски гражданин да придобива право на собственост върху земя в Република България при условията, произтичащи от Договор за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, ратифициран със закон, приет от Народното събрание на 1.04.1993 г. /ДВ. Бр.30 от 1993 г., обнародван ДВ бр.47 от 23.05.1995 г., в сила от 2.06.1994 г., изменен и допълнен в бр.15 от 16.02.2007 г., в сила от 16.01.2007 г./ и условията на посочения договор попадат ли в приложното поле на чл.22, ал.1 от Конституцията на Република България?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Възможно ли е писменото поискване по смисъла на чл. 31, ал. 2 ЗС да е адресирано до трето лице, чрез което съсобственикът ползва имота, или следва да е адресирано задължително до ползващия съсобственик и може ли да се счита, че ако съсобственикът е отговорил на писменото поискване, изпратено до третото лице, е осъществен съставът на чл. 31, ал. 2 ЗС. Сочат се ТР №******г., по тълк. д.№******г., ОСГК, ВКС и решения на ВКС, с твърдение, че обжалваното им противоречи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Следва ли да се приеме, че открит басейн е самостоятелен обект на собственост ако е изграден като част от дворната инфраструктура на планираното строителство на комплекс от сгради със смесено предназначение ако конструктивно и по своите технически характеристики не отговаря на изискванията за басейни за ползване с обществен достъп?
Следва ли терена, в който е изградена вертикална планировка към сграда – етажна собственост, включваща озеленяване, алеи и зона за отдих с басейн да се счита за прилежаща към сградата и съответно подлежи ли на ползване от етажните собственици?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

За допустимостта на свидетелските показания за установяване на предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот, сключен в писмена форма, и за погасяване на установени с него парични задължения, при оспорване на твърденията за това и при липса на съгласие на насрещната страна, ако страната по делото, която твърди, че е била страна по такъв предварителен договор, нито го представя по делото, нито твърди, че писменият документ за сключването на предварителния договор е загубен или унищожен не по нейна вина.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Владимир Йорданов

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Относно задължението на въззивния съд да определи правилно предмета на спора и обстоятелствата, които подлежат на изясняване съгласно изискванията на чл. 12 ГПК и чл. 235 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

налице ли е правен интерес от предявяване на иска за обезщетение, когато с оглед твърденията в исковата молба е видно, че имотът не е във владение на ищеца и е оспорено правото му на собственост или такъв иск би бил допустим с оглед необходимостта съдът да се произнесе относно правото на собственост само като субективно съединен иск по чл. 108 ЗС, обоснован с твърденията, че съгласно практиката, обективирана в решение №178/30.VІ.1986г. на ОСГК и решение по гр. д. №519/1995г. ІV ГО, когато собственикът разполага с осъдителен иск за собственост, е недопустимо предявяване на установителен поради липса на правен интерес, и че по настоящото дело било налице произнасяне относно собственост в производство по иск за обезщетение, въпреки че имотът не е във владение на ищцата и е оспорено правото й на собственост. Въпросът бил от значение за точното прилагане на закона. В противоречие с практиката на ВКС І ГО, обективирана в решение по гр. д. №1347/2009г., съдът приел, че наследодателят на ищцата е придобил имота на основание чл. 2, ал. 1 вр. с ал. 2 ЗВСОНИ от датата на влизането му в сила, въпреки че към този момент той бил американски гражданин по смисъла на чл. 22 КРБ и чл. 29 ЗС. При тези обстоятелства имотът оставал в собственост на ДФ „И.”, по силата на Разпореждане №70/1993г. на МС преминал в патримониума на [фирма]. По силата на ПМС №201/1993г. имотът станал собственост на дружеството, независимо от това, че е деактуван като държавен със заповед от 1994г. на кмета на СО, която, освен че не може да легитимира наследодателя като собственик, към момента на издаването й са в сила разпоредбите на чл. 22 КРБ и на чл. 29 ЗС. Наследството се откривало през 1998г. след приватизирането на дружеството, но към тази дата имотът не бил държавен, а частна собственост на дружеството, поради което ищцата не можела да претендира собствеността по наследство, каквато възможност допускат посочените разпоредби. В противоречие с решение на ВКС ІІІ ГО по гр. д. №4378/2007г. било приетото, че при липса на данни ищецът да е уведомил органа по чл. 3 ЗППДОП /отм./ в установения срок, правото му да претендира реално възстановяване на имота не е преклудирано, т. е. не е трансформирано в право на обезщетение. Установено било, че в АП се намирали писма с претенции за собственост, но адресирани не до АП, а до трети лица, тези писма били подадени до третите лица извън срока по пар. 6, ал. 2 ПЗР ЗППДОП /отм./. Писмата били предоставени на АП не от ищеца, а от трети лица, поради което липсвало такова уведомление.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бойка Стоилова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право