Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 43 ал. 2 КМЧП

Установяване съдържанието на чуждото право
Чл. 43. […] (2) Страните могат да представят документи, установяващи съдържанието на разпоредби на чуждото право, на които те основават своите искания или възражения, или по друг начин да окажат съдействие на съда или на друг правоприлагащ орган.

чл. 43 ал. 2 КМЧП

Установяване съдържанието на чуждото право
Чл. 43. […] (2) Страните могат да представят документи, установяващи съдържанието на разпоредби на чуждото право, на които те основават своите искания или възражения, или по друг начин да окажат съдействие на съда или на друг правоприлагащ орган.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

В хипотезата на приложимост на немското право възможно ли е да намерят приложение разпоредбите на българското право?
Адекватно ли е при определяне размера на дължимото застрахователно обезщетение, съгласно немските нормативни уредби и съдебната практика по прилагането и тълкуването им, да намери приложение Постановление №4/23.12.1968г. на Пленума на ВС и съдебната практика на ВКС, респективно критериите за справедливост, приети и наложени в българската съдебна практика?
Немското право не следва ли да се тълкува и прилага така, както то се тълкува и прилага във ФР Германия? Не следва ли да се съобрази немската съдебна практика? При определяне размера на дължимото застрахователно обезщетение не следва ли да бъдат изяснени какви са приложимите критерии за това както съобразно немското материално право, така и съгласно немската съдебна практика и правна доктрина?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

За задължението при установяване на пропуснати ползи от нереализирана възможност за получаване на застрахователно обезщетение от ПТП, настъпило в друга държава – член на ЕС, от делинквент – нейн гражданин и застраховател със седалище в друга държава – член на ЕС, да се изследва от съда приложимото право относно определянето на размера на обезщетението за неимуществени вреди, които биха се получили в другата държава.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бойка Стоилова

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Ако на страните са били дадени неточни указания относно подлежащите на доказване факти и с дадените указания е неправилно разпределена доказателствената тежест между страните, следва ли въззивният съд да даде възможност на страните да предприемат съответните процесуални действия по посочване и събиране на относими доказателства?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

1. „Когато сдружение Н. е ответник по дело за репариране на неимуществени вреди и делото се гледа от българския съд, материалното право на коя държава е приложимо - българското законодателство или законодателството на държавата, където е настъпил деликтът?“, 2. „Допустимо ли е, когато Н. е ответник по дело за репариране на неимуществени вреди, основани на деликт, който е осъществен извън границите на Република България, определено от съда обезщетение за неимуществени вреди да бъде базирано, респективно ограничено по размер от нормативен акт на държавата, където е осъществен деликтът, респективно, където за делинквентът е било налице задължение за сключване на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите?“, 3. „В случаите, в които сдружение Н., в качеството си на компенсационен орган, е ответник по дело за репариране на неимуществени вреди, основани на деликт, който е осъществен извън границите на Република България и делото се разглежда от българския съд по реда на КЗ, допустимо ли е при определяне размера на дължимото обезщетение съдът да се ръководи от нормативен акт на чужда държава, респективно от нормативен акт на държавата, на чиято територия е настъпил деликтът?“, 4. „При определяне размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди, настъпили вследствие на ПТП, настъпило извън границите на Р България, обвързан ли е българският съд от нормативен акт на държавата, на чиято територия е настъпил деликтът, респективно, където е било налице задължение спрямо делинквента за сключване на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите?“, 5. „Задължен ли е българският съд, ако приеме, че следва да приложи чуждо материално право, да установи същото по съответния процесуален ред - съгласно Европейската конвенция за обмен на правна информация, респективно Регламент (EО) №1206/2001 на Съвета?“, 6. „Неустановяването на чуждестранно материално право, залегнало в основата на съдебното решение, представлява ли липса на мотиви и основание ли е за отмяната му?“, 7. „Представлява ли правото на обезщетение за вреди от смърт на близък случайно събитие?“, 8. „При определяне на приложимото право по реда на Регламент (ЕО) №864/2007г. на ЕП и Съвета, следва ли да се прави разграничение между вредите за причинени телесни увреждания и вредите от смърт съобразно това, кои са увредените лица?“ и 9. „Наследниците на починало от деликт лице представляват ли увредени лица на собствено основание? Вредите им преки такива ли са, или представляват вторични, непреки вреди от смъртта на пострадалия?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право