Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 3 КМЧП

Съотношение с международни договори, международни актове и други закони
Чл. 3. (1) Разпоредбите на този кодекс не засягат уредбата на частноправните отношения с международен елемент, установена в международен договор, в друг международен акт в сила за Република България или в друг закон.
(2) При прилагането на международен договор или на друг международен акт се съобразяват международният характер на неговите разпоредби, установената в тях квалификация и необходимостта да се постигне еднообразие в тяхното тълкуване и прилагане.

чл. 3 КМЧП

Съотношение с международни договори, международни актове и други закони
Чл. 3. (1) Разпоредбите на този кодекс не засягат уредбата на частноправните отношения с международен елемент, установена в международен договор, в друг международен акт в сила за Република България или в друг закон.
(2) При прилагането на международен договор или на друг международен акт се съобразяват международният характер на неговите разпоредби, установената в тях квалификация и необходимостта да се постигне еднообразие в тяхното тълкуване и прилагане.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/Попада ли договорът за ипотечен кредит, сключен между кредитна институция и заемател, в категорията на договори за предоставяне на услуги по смисъла на чл. 7, т. 1, б. б) е от Регламент №1215/2012 на Европейския парламент и на Съвета?; 2/Кой е международно компетентният съд да разгледа спор между потребител европейски гражданин по договор за заем? Позовава се на хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК, като поддържа противоречие на въззивния акт с тълкуването, дадено с Решение на Съда на ЕС по дело С – 249/16.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

от касатора в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК, които според него са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, не представляват правни въпроси по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, а са пряко свързани с правилността на обжалваното решение и отговорът им е обусловен от доказателствата и преценката им от въззивния съд. Дали въззивният съд по конкретното дело е взел предвид определени обстоятелства и е приложил правилно правна норма, е въпрос относно правилността на обжалваното решение, който не подлежи на разглеждане в настоящия етап на касационното производство. Правилното прилагане на закона е относимо към касационните основания по чл. 281, т. 3 ГПК, които имат значение за правилността на въззивното решение, а според указанията в т. 1 Тълкувателно решение №1 от 19.02.2010г. по тълк. дело №1/2009г. на ОСГТК на ВКС такава проверка не е предмет на производството по чл. 288 ГПК. Съгласно приетото в мотивите на т. 1 от цитираното тълкувателно решение, материалноправният или процесуалноправен въпрос трябва да е от значение за изхода по конкретното дело, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Проверката за законосъобразност на обжалвания съдебен акт се извършва едва след като той бъде допуснат до касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

„Приложима ли е разпоредбата на чл. 117, т. 1 и т. 2 КМЧП при преценка на условията за допускане изпълнението на чуждестранно съдебно решение на територията на България с оглед действието на ДПП между НРБ и ФНРЮ?“, който въпрос според касатора е разрешен в противоречие с решението по т. д.№340/2017г. на 1, т. о. на ВКС и е важен за развитието на правото и за точното приложение на закона. Твърдението е, че въззивният съд е приложил превратно принципа за субсидиарност като е ограничил приложното поле на чл. 117 КМЧП и не е извършил необходимата преценка за наличието на основание за допускане изпълнението на чуждестранно съдебно решение на територията на страната ни съобразно разпоредбата на чл. 117, т. 1 КМЧП. Касаторът възразява, че след като няма постоянно пребиваване на територията на С. от 2012г., образуваното през 2013г. дело 99/2013 на РС Крушевац е в компетентността на българския съд, а дори сръбският съд да е бил компетентен, той е следвало да обезпечи надлежното уведомяване и призоваване на ответника по делото, което не е сторено. Касаторът счита, че в резултат на неправилно приложение на чл. 46 ДПП в противоречие с практиката на ВКС по т. д.№340/2017г. на 1, т. о. на ВКС, където е посочено, че „изискванията на чл. 117 КМЧП следва да са налице при допускане изпълнението на чуждестранно решение, независимо от действието на договора на правна помощ“, въззивният съд е постановил очевидно неправилно решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Придобитото ново обичайно местопребиваване по смисъла на чл. 5, ал. 2 вр. с чл. 7, ал. 1 Конвенцията за компетентността, приложимото право, признаването, изпълнението и сътрудничеството във връзка с родителската отговорност и мерките за закрила на деца от непълнолетно лице, което най – малко една година пребивава в държава, различна от държавата по първоначалното му обичайно местопребиваване, обуславя ли международна компетентност на съда на втората държава да разгледа молба, касаеща спор за родителска отговорност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

е дали е спазено изискването на чл. 120, ал. 2 КМЧП, а именно - дали е могъл ответникът да изтъкне пред сръбските съдилища възраженията си срещу нарушеното му право на участие в процеса, апелативният съд е приел, че е компетентен да извърши служебна проверка и е изложил самостоятелни съображения за наличието на изискванията по чл. 46, ал. 1, б. б и чл. 46, ал. 1, б. в ДВПП, като е приел за установено че процесното чуждестранно решение е влязло в сила и не противоречи на българското законодателство.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

е наведено и специалното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Пак във връзка с него е поставен и въпросът за това дали решение на канадски съд, което противоречи на българските обществен ред и императивни законови разпоредби се ползва със сила на пресъдено нещо. Навежда се и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето-то ГПК за очевидна неправилност на обжалвания акт във връзка с оплакването за нарушаване на чл. 4, ал. 1, т. 2 КМЧП предвид българското гражданство на ищците.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Бояджиева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

е разрешен в противоречие с практиката на ВКС – решение №136 от 10.11.2011г. по т. д. №867/2010г. на ВКС, ТК, II т. о.. Поддържа още, че този въпрос е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1. Компетентен ли е българският съда да разгледа трудов спор в случаи, в които и двете страни по делото са чуждестранни лица и при какви условия е допустимо това, като се е позовал на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК във връзка с произнасяне на Варненския районен съд по гр. д. №11231/2014г., без да представя препис от постановения съдебен акт; 2. Приложими ли са в случая разпоредбите на чл. 24 от Регламента, с които е уредено мълчаливо учредяване на компетентност на съда?; 3. Във връзка с чл. 24 от Регламента, трябва ли българският съд да администрира и връчи исковата молба за отговор на ответниците, да даде възможност на същите да вземат становище относно компетентността на съда или да вземат отношение по съществото на спора, като по този начин учредяват мълчаливо компетентността на съда, пред който са се явили. По отношение на всички формулирани въпроси жалбоподателят се позовава бланкетно на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право