Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 118 ал. 1 КМЧП

Подсъдност при признаване
Чл. 118. (1) Признаването на чуждестранното решение се извършва от органа, пред който то се предявява.

чл. 118 ал. 1 КМЧП

Подсъдност при признаване
Чл. 118. (1) Признаването на чуждестранното решение се извършва от органа, пред който то се предявява.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1. Може ли българският съд да допусне изпълнението на чуждестранен съдебен акт на съд от държава членка на ЕС, когато разрешеното с него правоотношение е преюдициално за разглеждания от българския съд спор, без да проведе процедура по допускане на това изпълнение, особено в хипотеза на подадено възражение срещу това допускане?; 2. Обосноваването на фактическите и правни изводи, до които достига съдът при постановяване на своето решение, задължителен елемент ли е от съдържанието на решението и липсата на такава обосновка препятства ли проверката на неговата правилност? Неразглеждането на всички възражения или доводи на страна в процеса – в случая ответника, нарушава ли правото му на защита и оказва ли влияние върху правилността на така постановеното съдебно решение?; 3. Трябва ли да се установи точното съдържание на подаден по пощата документ, получен в съда, но изгубен от последния, в товарителницата за доставката на който е посочено възражение, за да се прецени дали е проявен суспензивният ефект на оспорването или е достатъчно установяване само на подаването и получаването на такъв документ в съда, както и съдържанието му единствено съобразно представен от автора му препис?; 4. Кой носи доказателствената тежест при оспорване на съдържанието на изгубен в съда документ, от който подалата го страна е представила препис?; 5. Неправилното тълкуване на писмени доказателства по делото опорочава ли правилността на постановения съдебен акт?; 6. Подаването на заявление за издаване на заповед за изпълнение прекъсва или спира течението на погасителната давност за претендираното вземане? А издаването на заповед за изпълнение?; 7. Неустановяване на търговския произход на задължението на ответника легитимира ли кредитора като ищец и представлява ли пречка за откриване на производство по несъстоятелност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Възможно ли е преодоляването на непълнота в нормативната уредба на вписванията на завещания по българското право, като чл. 46 ЗНА се приложи в хипотеза на искане за вписване на завещание на български гражданин, изготвено от нотариус на държава-членка на ЕС и според законодателството на тази държава? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

сочи, че същите са хипотетични и неотносими към конкретното дело. Оспорва доводите на касаторката за нищожност и недопустимост на въззивното решение. Излага подробни съображение за неоснователност на касационната жалба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

относно тази процесуална предпоставка обаче не бил повдиган и поставян по делата, по които са постановени тези три акта на ВКС, а и изискването за нея е ясно установено и следва от буквалното тълкуване на чл. 118, ал. 2 КМЧП: „При спор относно условията за признаване на чуждестранното решение може да се предяви установителен иск пред Софийския градски съд, както и при систематичното тълкуване на разпоредбата във връзка с чл. 118, ал. 1 КМЧП: „Признаването на чуждестранното решение се извършва от органа, пред който то се предявява.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

- налице ли са предпоставки и правен интерес от предявяване на иска по чл. 118, ал. 2 КМЧП за съдебно признаване на чуждестранно решение за прекратяване на брака между съпрузите, ако то е вече признато по реда на чл. 118, ал. 1 КМЧП от органа по гражданското състояние /вписано е в регистрите на общината, в т. ч. и на промяната в семейното положение на лицето/ в случая, когато в хода на висящ съдебен процес оспорването се прави само от страната, упражнила правото си на признаване по чл. 118, ал. 1 КМЧП и получила позитивно решение от сезирания орган.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

били разрешавани противоречиво от съдилищата /Р. №101/9.ІІ.2010 г. на ІІІ-то г. о. на ВКС по гр. д. №919/2009 г., постановено по реда на отменения процесуален закон/, а и се явявали от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Тези въпроси са следните:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право