Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 117 т. 4 КМЧП

Условия за признаване и допускане на изпълнението
Чл. 117. Решенията и актовете на чуждестранните съдилища и други органи се признават и изпълнението им се допуска, когато: […]
4. ако между същите страни, на същото основание и за същото искане няма висящ процес пред български съд, образуван преди чуждото дело, по което е постановено решението, чието признаване и изпълнение се иска;

чл. 117 т. 4 КМЧП

Условия за признаване и допускане на изпълнението
Чл. 117. Решенията и актовете на чуждестранните съдилища и други органи се признават и изпълнението им се допуска, когато: […]
4. ако между същите страни, на същото основание и за същото искане няма висящ процес пред български съд, образуван преди чуждото дело, по което е постановено решението, чието признаване и изпълнение се иска;

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

са следните: 1. Допустимо ли е на територията на българската държава да се признае и да се допусне изпълнението на част от съдебно решение, постановено от органите на правосъдието на друга държава, а останалата част от решението да се изпълнява на територията на другата държава; 2. Налице ли е правен интерес от предявения иск, обоснован от твърдението на ищеца, че ответницата пребивава редовно в Република България доказано с удостоверение от БУЛСТАТ; Удостоверението от БУЛСТАТ правнорелевантен способ ли е за доказване на редовно пребиваване на чужденец на територията на Република България.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

За задължението на въззивния съд служебно да провери предпоставките за признаване и допускане на изпълнение на решенията на чуждестранните съдилища, предвидени в разпоредбите на чл.117 КМЧП и сл.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

/ уточнени и конкретизирани, за да се избегнат повторенията/: следва ли българският съд при определяне на своята компетентност по брачни дела с международен елемент на осн. чл. 3 от Регламент ЕО №******г./ регламента/ да я обуславя с или поставя в зависимост от възможността за признаване на постановеното от българския съд решение в друга държава, която не е членка на ЕС; като се има предвид нормата на чл. 29 КМЧП следва ли българският съд да установява съдържанието на процесуалното право на трета държава, която не е членка на ЕС / в случая И./; следва ли изключителната компетентност на българския съд по чл. 6, вр. с чл. 3,4 и 5 от регламента да бъде дерогирана в полза на изключителната компетентност по дела за развод на съда на друга държава / в случая Равинския съд на държавата И./, предвидена в процесуалното право на тази държава; ако българският съд е компетентен по предявения иск за развод, заведен в държавата по обичайното местопребиваване на съпрузите и децата / в случая – РБ/, компетентен ли е този съд да се произнесе и относно упражняването на родителските права на осн. чл. 8 от регламента; налице ли е основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК, когато въззивното решение противоречи на практиката на Съда на ЕС по тълкуване актовете на ЕС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

поддържа приложно поле за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК. Поставя и въпросите дали подаването на редовна искова молба за образуване на исково брачно производство е начало на висящ процес” по смисъла на чл. 117, т. 4 КМЧП и при установено наличие на някоя от формалните пречки за признаване на чуждестранно съдебно решение по чл. 117 КМЧП, българският съд следва ли да завърши образуваното пред него производство със съдебен акт, решаващ спора по същество, за които твърди, че са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото - приложно поле за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Капка Юстиниянова

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

- по какъв иск следва да се произнесе въззивният СГС. Това налага извод за неоснователност на подадената молба. Тъй като в рамките на производството по чл. 251, ал. 1 ГПК съдът има правомощието единствено да тълкува решението си, ако то е неясно, но не и да изменя волята си, изразена с него, а още по-малко – сам да го отменя (чл. 246 ГПК), то недопустимо е да се обсъждат останалите изложени в случая съображения и доводи на молителката – за неправилност на касационното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

за признаване на чуждестранно съдебно решение от българския съд, за обвързващото действие на това решение и за наличието или липса на правна възможност за пререшаване на въпросите, по които се е произнесъл чуждестранният съд, имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото, при липса на конкретна съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надежда Зекова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право