Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 98 ал. 1 б. г ГПК /отм./

Чл. 98. (1) Исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа: […]
г) (изм. – ДВ, бр. 28 от 1983 г.) изложение на обстоятелствата, на които се основава искът;

чл. 98 ал. 1 б. г ГПК /отм./

Чл. 98. (1) Исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа: […]
г) (изм. – ДВ, бр. 28 от 1983 г.) изложение на обстоятелствата, на които се основава искът;

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

„1. Допустимо ли е въззивният съд да потвърди решение на първоинстанционния съд, постановено по иск с правно основание чл. 74, ал. 1 ТЗ, с което е отменено решение на общо събрание на ООД за изключване на съдружник поради порок на решението, изискващ отмяната му, който не е посочен в исковата молба, подадена в преклузивния срок по чл. 74, ал. 2 ТЗ?; 2. Действа ли против интересите на търговското дружество съдружник, който забранява настаняването на гости в дружествената „къща за гости“ и в същото време ползва „къщата за гости“ за собствено жилище, без да заплаща разноските за вода, ток, данък сгради и такса смет, интернет и др. необходими разноски? Тези му действия достатъчно основание ли са да бъде изключен от ОС на дружеството като съдружник на основание чл. 126, ал. 3, т. 3 ТЗ?“. Първият от въпросите касаторът поставя в контекста на доводите си за недопустимост на въззивното решение, като твърди, че по въведения въпрос Варненски апелативен съд се е отклонил от практиката на ВКС, а именно от задължителните постановки на Тълкувателно решение №1 от 6.12.2002 по т. д. №1/2002 г. на ОСГК на ВКС и постановеното по реда на чл. 290 ГПК решение №109/25.06.2010 г. по т. д. №860/2009 г. на ВКС, II т. о. В изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК се сочи, че формулираният втори въпрос е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

Относно недопустимостта съдът да се произнася по нарушение при провеждане на Общото събрание на съдружниците, което не е надлежно заявено в срока по чл. 74, ал. 2 ТЗ /провеждане на събранието на адрес, различен от посочения в поканата за свикването му/ и за възможността предупреждението по чл. 126, ал. 3 ТЗ да бъде връчено едновременно с поканата за Общото събрание.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Камелия Ефремова

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

Правната теория и практика са категорични по въпроса, че страните в процеса се определят от ищеца, който посочва от чие име и срещу кого предявява иска. Кой обаче се сочи като страна по делото съдът следва да извлече не от буквалния текст на исковата молба, а преди всичко от правоотношението, предмет на иска – чл. 98, ал. 1, б. г ГПК /отм./, аналогичен на чл. 127, ал. 1, т. 4 ГПК (сега действащия). Съгласно т.4 от ТР № 1/2001 г. на ОСГК на ВКС, за да се обезпечи законосъобразното развитие на процеса, въззивният съд е следвало да приложи разпоредбата на чл. 129, ал. 1 ГПК, като остави без движение исковата молба и даде указания за поправянето й чрез посочване на надлежната страна, от чието име се предявени исковете. Отстраняването на дефектите на исковата молба пред въззивния съд може да се отнася до всички реквизити, посочени в чл. 127 ГПК и чл. 128 ГПК при съобразяване, че при уточняване на страните по делото, това не трябва да представлява недопустимо изменение на иска или предявяване на нов иск пред втората инстанция в нарушение на чл. 228 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Славчева

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2009

От кого следва да се осъществява процесуалното представителство на държавата във връзка със спорове, породени от сделки, в които въз основа на изрично упълномощаване тя е представлявана от министър или министерство – от съответния министър или министерство или следва да се прилагат общите правила на чл. 18 ГПК (отм.), респ. чл. 31 ГПК, както и за вида на съдебния акт, с който съдът следва да се произнесе, ако се констатира, че ответник по иска е държавата, но е предявен срещу неин представител, който няма право да я представлява процесуално в конкретния спор – с решение по същество, като отхвърли иска или следва да се остави исковата молба без движение до посочване на процесуалния представител на държавата по конкретния правен спор.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

Допустимо ли е с допълнителна искова молба да се въвеждат допълнителни основания за отмяна на решения на ОС на съдружниците, респ. на акционерите след като е изтекъл преклузивния срок по чл. 74, ал. 2 ТЗ ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2011

Като е уважил исковете по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ, чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ и чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ, въз основа на факти, които не са заявени с исковата молба по делото като основание на тези искове по смисъла на чл. 98, ал. 1, б. г ГПК /отм./, нито са въведени като такова основание по реда на чл. 116 ГПК /отм./, въззивният съд е разгледал и се е произнесъл по непредявени искове. Същевременно, като не е разгледал трудовия спор по същество - по наведените с исковата молба основания за незаконосъобразност на процесното уволнение - липса на реално съкращение в щата, неизвършен подбор и непредложени на ищцата вакантни длъжности, въззивният съд (за разлика от първоинстанционния, който е обсъдил тези факти по делото и е основал решението си на тях) не се е произнесъл по предявените по делото искове.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

Наследниците по завещание на идеална част от наследството , които са наследници и по закон получават ли дял от неразпореденото за след смъртта на наследодателя наследствено имущество ? Относно приложението на разпоредбата на чл.188 ГПК /отм./ и съдържанието на мотивите на въззивния съд във връзка с т.19 на ТР 1/2000г. на ВКС, ОСГК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бранислава Павлова

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2009

Относно броя и вида на предявените искове и за допустимите за установяване на твърденията по всеки от тях доказателства, както и материалноправният въпрос за основанието и квалификацията им.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Може ли приобретателят да замести праводателя си, когато във фазата по извършване на делбата са му прехвърлени права?
Какъв може да бъде предметът на договора за цесия, с оглед приетото от въззивния съд, че негов предмет могат да бъдат вземания и други права, които имат имуществен характер, но не и вещни права?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Относно процесуалните изисквания към съдържанието на исковата молба и съответствието на исковата молба по настоящото дело на тези изисквания.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право