Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 75 ГПК

Определяне на разноските
Чл. 75. Възнаграждението на свидетелите се определя от съда с оглед на отделеното време и направените разноски, а възнаграждението на вещите лица се определя от съда с оглед на извършената работа и направените разноски.

чл. 75 ГПК

Определяне на разноските
Чл. 75. Възнаграждението на свидетелите се определя от съда с оглед на отделеното време и направените разноски, а възнаграждението на вещите лица се определя от съда с оглед на извършената работа и направените разноски.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Ако съдебният изпълнител продава имот на длъжника, обременен с ограничено вещно право на ползване, а при въвода отстранява носителя на това право, позовавайки се на чл. 498, ал. 2 ГПК, то разполага ли ползвателят с иск по чл. 75 ЗС?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Досежно отказа на съда да присъди сума, в размер на ДДС върху присъденото, в полза на процесуалния представител на ищците, осъществяващ представителство по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 ЗАдв, адвокатско възнаграждение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

1/При наличие на противоречиви констатации на първоинстанционния съд по отношение на обстоятелството дали ответникът оспорва изпълнението на задълженията на ищеца по процесния договор, част от които констатации влизат в противоречие с доклада по делото, следва ли въззивният съд да отстрани допуснатите противоречия, да изготви нов доклад по делото, както и да даде указания на страните относно възможността за предприемане на съответните процесуални действия? 2/ Съществува ли процесуално задължение на съда при постановяване на решението си да обсъди всички възражения и доводи на страните, както и събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност? 3/ Допустимо ли е съдът да постанови решението, без да посочи за съответните спорни и подлежащи на доказване факти дали страната, която носи доказателствената тежест успешно е провела пълно и главно доказаване и следва ли да приеме за недоказани твърденията на страната, върху която лежи доказателствената тежест, когато тази страна не проведе пълно и главно доказаване на твърденията си? 4/ Може ли ответникът-длъжник да противопостави на цесионера-ищец разписка, издадена от стария кредитор-цедент, без достоверна дата и съдът да приеме за доказано извършването на валидно плащане само въз основа на такова доказателство? 5/ Може ли да служи като доказателство за плащане разписка, подписана от издателя като бланкова, преди плащането, без да е попълнена с данни за конкретното плащане, ако не е доказано при какви обстоятелства, кога и от кого е попълнена бланковата разписка? 6/ Може ли да служи като доказателство за плащане, извънсъдебно признание от трето неучастващо в процеса лице – стар кредитор и то да бъде противопоставено на новия кредитор-цесионер? 7/Кога следва да се приеме, че длъжникът е изпаднал в неплатежоспособност по см. на чл. 71 ЗЗД? Кой носи тежестта за доказване на липсата на достатъчно средства и имущество у несъстоятелния длъжник, поради което последният е в невъзможност да погасява задълженията си – кредиторът, който твърди, че длъжникът е в несъстоятелност и не разполага с достатъчно средства или длъжникът, който оспорва твърдението, че е в невъзможност да погасява задълженията си, т. е. твърди, че разполага със средства? Към кой момент следва съдът да преценява дали длъжникът е в неплатежоспособност– към момента, в който кредиторът се е позовал на правото си да обяви предсрочна изискуемост на вземането си по чл. 71 ЗЗД или към момента на приключване на устните състезания по делото преди постановяване на съдебното решение? Следва ли съдът да съобразява и фактите, касаещи имущественото състояние на длъжника, настъпили след предявяване на иска? Следва ли задълженията на длъжника да са установени с влязло в сила съдебно решение, за да се приеме, че длъжникът е станал неплатежоспособен?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

дали разпоредбата на чл. 9, ал. 3 Закона за установяване на трудов и осигурителен стаж по съдебен ред /ЗУТОССР/ изключва при отхвърляне на иска или прекратяване на делото отговорността на ищеца за разноски за адвокатско възнаграждение, направени от ответната страна.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2010 по дело №****/2010

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Никола Хитров

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право