Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 72 ал. 2 ГПК

Държавни такси при съединяване на искове
Чл. 72. […] (2) За предявените с една молба искове в защита на различни интереси минималната такса се събира от всички интереси.

чл. 72 ал. 2 ГПК

Държавни такси при съединяване на искове
Чл. 72. […] (2) За предявените с една молба искове в защита на различни интереси минималната такса се събира от всички интереси.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

относно приложение на чл. 71, ал. 1 ГПК, и по-точно как се определя държавната такса когато имущественият интерес касае едно благо, а основанията от които това благо се извежда, както и лицата, от които това благо се претендира, са повече от едно. Съгласно чл. 71, ал. 1 ГПК държавната такса се определя върху имуществения интерес от водене на делото, независимо от броя на предявените искове и начина на съединяването им. Ако по делото се претендира едно благо – таксата е една, колкото и да са основанията, от които това благо се извежда и колкото и да са лицата, които го претендират или от които това благо се претендира при наличие на общност на основанието. При хипотеза, че касаторът твърди противоречие на разрешението, дадено от въззивния съд в обжалваното определение, с разрешението в посоченото определение на ВКС, то въззивният съд не се е отклонил от трайната практика на ВКС, в посоченото определение и множество други актове. Въззивният съд е определил, че с предявените искове „Топлофикация Ямбол“ АД се защитават две различни имуществени права, поради което и по всеки иск се дължи държавна такса, независимо, че е посочено, наличието на евентуалното им съединяване. Това е обусловило извод, че внесените такси не са недължимо платени и не е налице хипотеза, предвидена в закона, съгласно, която държавната такса да подлежи на връщане.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

„Посочването в отговора на исковата молба, че ответникът счита предявения срещу него иск за основателен, представлява ли признание на иска?“ като се позовава на противоречие на обжалваното определение с решението по гр. д.№328/2009г. на 4 г. о. Като втори процесуално правен въпрос е посочен „При разглеждане на спора, длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички възражения и доводи, допустими и относими към предмета на спора, фактите, на които се основават и доказателствата за тях?“ при допълнителната предпоставка, обоснована с ППВС 1/1953г., 7/1065г. и 1/1985г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Следва ли кредиторите да предявят нетърговските си парични вземания спрямо физическото лице – едноличен търговец и настъпват ли ефектите по чл. 688, ал. 1, изр. 2 ТЗ и по чл. 739, ал. 1 и ал. 2 ТЗ при липсата на такова предявяване?
Приложимо ли е принципното тълкуване на чл. 739, ал. 1 ТЗ, възприето в т. 1 ТР №2/13.07.2020г. на ОСТК на ВКС, по отношение на непредявени в производството по несъстоятелност вземания спрямо ФЛ – едноличен търговец, поети от него в качеството му на ФЛ (субект на гражданското право), а не в търговско качество?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Велислав Павков

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. При определяне на адвокатското възнаграждение по реда на чл. 7, ал. 2 Наредба №1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения, в случай на евентуално обективно съединяване на искове, приложим ли е чл. 72 ГПК или чл. 2, ал. 5 от същата наредба? Поддържа, че въпросът е решен в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в определение №137 от 09.04.2020г. по ч. гр. д. №570/2020г. на ВКС, ГК, ІІІ г. о., определение №70 от 05.02.2018г. по ч. т. д. №257/2018г. на ВКС, ТК, I т. о., определение №284 от 06.04.2012г. по ч. гр. д. №238/2012г. на ВКС, ІV г. о., определение №477 от 04.11.2016г. по ч. т. д. №1218/2016г. на ВКС, І т. о. и др.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1. Представляват ли ненадлежно дадените указания от съда съществени процесуални нарушения съгласно чл. 5 и чл. 69 ГПК и как следва да се процедира при такива указания. Как следва да постъпи САС, за да може да реализира правилното прилагане на правните норми. Налице ли са нарушения по конкретния казус и постановеното определение на САС; 2. При предявен иск по чл. 87, ал. 3 ЗЗД и чл. 108 ЗС трябва ли да се доплаща допълнителна държавна такса в размер на 1% от данъчната оценка; 3. При предявен иск по чл. 87, ал. 3 ЗЗД и чл. 108 ЗС, следва ли съдът да се произнася с установителен диспозитив по чл. 108 ЗС, или това не е необходимо, тъй като водещият иск е по чл. 87, ал. 3 ЗЗД; 4. Относно характера на иска по чл. 87, ал. 3 ЗЗД и последиците от неговото уважаване; 5. Как се реализират правата на ищците, които имат влязъл в сила съдебен акт, с който е развален договор на основание чл. 87, ал. 3 ЗЗД, при положение че съдът не се е произнесъл по предявения иск по чл. 108 ЗС; 6. Всички извършени съдопроизводствени действия да се считат ли за съществени нарушения на съдопроизводствените правила, реализирани в разрез с правните норми на ГПК, както и съдебната практика. Тези действия водят ли до отказ от правораздаване, тъй като ищците не могат да си реализират правата си и да защитят имотите си по какъвто и да било начин.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

1235 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право