Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 7 ал. 3 ГПК

Служебно начало
Чл. 7. […] (3) Съдът служебно следи за наличието на неравноправни клаузи в договор, сключен с потребител. Той осигурява възможност на страните да изразят становище по тези въпроси.

чл. 7 ал. 3 ГПК

Служебно начало
Чл. 7. […] (3) Съдът служебно следи за наличието на неравноправни клаузи в договор, сключен с потребител. Той осигурява възможност на страните да изразят становище по тези въпроси.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/ Когато констатира неравноправни клаузи в договора за банков кредит, длъжен ли е съдът да постанови диспозитив за обявяването им за нищожни, на осн. чл. 7, ал. 3 ГПК? Когато има няколко неравноправни клаузи следва ли съдът да установи тяхната обща тежест, за да прецени дали има основание да приеме за нищожен целия договор или може да ги разглежда поотделно?; 2/ Длъжен ли е съдът да се произнесе с решението си по всички направени от страната възражения, касаещи неравноправни клаузи и има ли противоречие със задължението му за служебна проверка за наличието на такива клаузи в договора за кредит?; 3/Длъжен ли е съдът при постановяване на решението си да се съобрази с настъпилите законодателни промени, свързани с регулирането на кредитната дейност или е ограничен да разгледа спора единствено в рамките на клаузите, установени в договора за кредит?; 4/ Длъжен ли е съдът да съобрази в решението си практиката на СЕС и дадените в нея препоръки за изясняване на спорния предмет относно неравноправни клаузи?; 5/ Когато ищецът се позовава не на предсрочна изискуемост на кредита, а на неизпълнение при изтичане срока на договора, може ли ответникът – длъжник да се позове на такава предсрочна изискуемост, ако има интерес от това? По първи и пети въпрос касаторите се позовават на допълнително основание за селекция по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, а по другите въпроси – по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК: по втори въпрос - противоречие с решение №145/05.08.2021г. по гр. д. №1178/2020г. на ВКС, IV г. о. и др.; по трети въпрос - с решение №178/13.05.2011 г. по гр. д. №984/2010 г. на ВКС, III г. о., решение №117/21.05.2013 г. по гр. д. №20/2013 г. на ВКС, II г. о., по четвърти въпрос – с ТР №3/2016 г. на ОСНК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

са разрешени от въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС и на Съда на ЕС, с което обосновава допълнителния селективен критерий по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК. Сочи, че е налице основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК за допускане на въззивното решение до касация и по формулираните четвърти и пети процесуални въпроси. Твърди отговорите по поставените въпроси от шести до осми да са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, с което обосновава искането си по тях да бъде допуснато касационно обжалване при допълнителната предпоставка по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

„Намира ли приложение забраната на чл. 266, ал. 1 ГПК за представяне във въззивното производство на доказателства, които са могли да бъдат ангажирани в първоинстанционното производство – по отношение на доказателствените искания, целящи установяване на вземането на кредитора по договор за банков кредит – в хипотезата на т. 1 Тълкувателно решение от 02.04.2019 г. по тълк. д. №8/2017 г., ОСГТК на ВКС?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

от номер три до номер седем не притежават характеристиката, очертана в чл. 280, ал. 1 ГПК и разяснена с т. 1 ТР №1/2010 г. по тълк. д. №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, да са обусловили произнасянето на въззивния съд и да са включени в предмета на спора. В мотивите на въззивния съдебен акт съставът на Окръжен съд Плевен не е обосновавал дължимост на част от претендираната сума с обстоятелството, че на длъжника е била обявена предсрочна изискуемост, а е съобразил новонастъпилия в рамките на въззивното производство факт – изтичане на срока, за който е отпуснат кредитът, т. е. окончателно падежиране на задълженията по договора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Добрева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

С оглед преценка за съответствие на обжалваното въззивно решение с решение от 18.02.2016 г. по дело С-49/2014 и решение от 17.05.2022 г. по дело С-600/2019 на СЕС, във връзка със задължението на съда по чл. 7, ал. 3 ГПК – служебно да следи за наличието на неравноправни клаузи в договор, сключен с потребител, както и да осигури възможност на страните да изразят становище по тези въпроси. (По иск на основание чл. 439 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е в противоречие с решение №1001/05.07.99г. по гр. д.№357/99г. на V г. о. на ВКС, решение №66/29.07.19г. по т. д.№1504/2018 г. на ІІ т. о. на ВКС и ТР №3/27.03.2019г. по тълк. д.№3/2017г. на ОСГТК на ВКС. Поддържа се в изложението, че относно изследването на функционалната свързаност на кредитополучателите физически лица със собственото им дружество „Пирамидите-05“ООД решението е постановено в противоречие с практиката на СЕС, обективирана в решенията му по дела С-74/2015, С-348/2014 и С-110/14. Като значими за развитието на правото касаторът формулира въпросите: Попада ли в обхвата на служебната проверка на съда дали е налице функционална свързаност между физическите лица кредитополучатели и контролирано от тях дружество при използването на средствата по кредита, като е направено възражение в тази насока? Какво обхваща тази проверка и как се разпределя доказателствената тежест между страните? Следва ли например кредитополучателите да докажат как са използвали получените средства, включително за какви цели се използва закупеният имот? Следва ли съдът да определи дали използването на имот за отдаване под наем или за съвместяване на жилище и офис изключва потребителската защита?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

1235 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право