Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 69 ал. 2 ГПК

Размер на цената на иска
Чл. 69. […] (2) По искове, които не са посочени в ал. 1, съдът определя първоначална цена на иска.

чл. 69 ал. 2 ГПК

Размер на цената на иска
Чл. 69. […] (2) По искове, които не са посочени в ал. 1, съдът определя първоначална цена на иска.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

в изложението, да се отмени въззивното определение и се остави без уважение молбата на „Адан-Н” ЕООД за допълване на определение №1709/05.11.2022 г. по гр. дело №1338/2022 г. на Районен съд Видин в частта за разноските.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2014

е от обуславящо значение за изхода на производството, като произнасянето на въззивния съд противоречи на разрешенията по т. 1 ТР №4 от 06.11.2017 г. по тълк. д.№4/2015 г. на ВКС, ОСГК. Разяснено е, че макар негаторният иск да е иск за защита на собствеността, негов предмет не е нито правото на собственост върху (засегнатия) имот на ищеца, нито правото на собственост върху (пречещия) имот на ответника. Макар правата на собственост да имат значение за основателността на негаторния иск, те остават вън от предмета на делото (по тях съдът се произнася само в мотивите на решението като по преюдициални правоотношения) и по тях не се формира сила на пресъдено нещо, поради което тяхната данъчна оценка /а ако няма такава - пазарната им цена/ няма значение за цената на иска и за определянето на размера на дължимата такса. Предмет на делото по предявения негаторен иск е несъществуването на правото ответникът да въздейства върху вещта, поради което цената на този иск и дължимата държавна такса следва да се определят според естеството на това въздействие. Когато е предявен негаторен иск без осъдителен петитум и предмет на делото е несъществуването на сервитут или друго ограничено вещно право, при определяне цената на иска значение има данъчната оценка на отричания сервитут или друго ОВП. В останалите случаи се процедира съобразно чл. 71, ал. 1, изр. 2 ГПК или чл. 70, ал. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

от значение за изхода по конкретното дело, който е разрешен с обжалвания съдебен акт. Без касаторът да посочи този въпрос, обжалваният съдебен акт не може да се допусне до касационен контрол. К. съд не е длъжен да изведе релевантния правен въпрос от твърденията на касатора/частния жалбоподател и сочените от него в касационната, респективно частната касационна жалба факти и обстоятелства, или от релевираните доводи за неправилност на решението/определението, или от посочената съдебна практика. Непосочването на правния въпрос от значение за изхода на делото, е основание за недопускане на касационно обжалване, без ВКС да разглежда сочените допълнителни основания.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

за цената на иска не е бил повдиган и такава не е била определена от съда. Поради това счита за неправилен извода на въззивния съд, че цената на иска е 59 835 900 лева, тъй като този съд не може да определя цена на иска, различна от посочената в исковата молба. Твърди още, че въззивният съд неправилно е квалифицирал предявения иск като такъв за собственост върху движими вещи, като поддържа, че правата по чл. 181 ТЗ, които акцията дава на притежателя си, могат да съществуват независимо от съществуването на акцията като вещ. Поради това счита, че искът за собственост върху акции е в действителност иск за установяване, че ищецът е носител на правата по чл. 181 ТЗ, а не иск за установяване на правото на собственост върху съответния брой акции като движими вещи, каквото вещно право може и да не съществува изобщо. Поддържа, че въззивният съд неправилно е приложил правилата на чл. 69 ГПК за определяне на цената на искове за собственост върху движими вещи при определяне на цената на настоящия иск и при липса на правило за определяне на цената на този вид искове в исковата молба искът е определен като неоценяем. На трето място поддържа, че дори и искът да се приеме за оценяем, то погрешно съдът е приел, че следва да се има предвид номиналната стойност на акциите. Счита, че по аналогия следва да намери приложение чл. 69, ал. 2 ГПК, според който цената исковете е пазарната цена на акциите. На последно място поддържа, че въззивният съд не е съобразил, че става въпрос за иск за установяване на правото на собственост не върху една акция с номинална стойност 59 835 900 лева, а за установяване на правото на собственост върху 598 359 акции, всяка с номинал 100 лева, поради което цената на всеки иск не е над 25 000 лева. Представя изложение по чл. 284, ал. 3 ГПК, в което поддържа, че са налице основанията по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК и сочи следните процесуалноправни въпроси:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право