Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 628 ГПК

Компетентност на националния съд
Чл. 628. Когато тълкуването на разпоредба от правото на Европейския съюз или тълкуването и валидността на акт на органите на Европейския съюз е от значение за правилното решаване на делото, българският съд прави запитване до Съда на Европейските общности.

чл. 628 ГПК

Компетентност на националния съд
Чл. 628. Когато тълкуването на разпоредба от правото на Европейския съюз или тълкуването и валидността на акт на органите на Европейския съюз е от значение за правилното решаване на делото, българският съд прави запитване до Съда на Европейските общности.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се прилага критерия за справедливост по смисъла на чл. 52 ЗЗД и за обстоятелствата, които съдът следва да вземе предвид, при определяне на обезщетение за неимуществени вреди причинени от действия и бездействия на органа по ЗОПДИППД /отм./?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

–1/ “ Има ли задължение съда да тълкува националното право в духа и смисъла на европейското право и според тълкуването му от СЕС“. И 2/ „ Вътрешноправната норма /независимо от ранга й/, приета по транспонирането на Директива по смисъла на чл. 288 ДФЕС, трябва ли да се прилага напълно съобразено с Директивата. Поддържано е, че решението било постановено в противоречие с решение по к. д. №******г. на КС на РБ и решения на СЕС. Страната е отговорила на въпроса като е посочила, че ВКС имал постоянна практика, според която когато отделни разпоредби противоречат на нормативен акт от по-висока степен съдилищата прилагат акта от по-висока степен. Обяснила е механизма и значението на транспониране на норми от общностното право. Разгледани са подробно са текстове от Директива 2009/103/ЕО на Европейския парламент и на съвет от 16.09.2009г. Цитирани са и текстове от Четвърта директиваза автомобилно застраховане. Страната е развила накратко и разбиране за това, че отказа на представителя на застрахователя да предприеме действия, следва да се тълкува като основание да бъде ангажирана отговорността на ответника като общностното право се съобрази при прилагане на националното законодателство. В заключение кратко е посочено, че като не е тълкувал чл. 284 КЗ /отм./ в светлината на разгледаната директива, въззивният съд е постановил неправилно решение. Поддържано е и основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като е поставен въпросът – „ Легитимиран ли е съответният компенсаторен орган в държавата- членка на ЕС да отговоря на претенции за заплащане на застрахователно обезщетение в хипотезата, в която застрахователят / на виновния водач/, регистриран в друга държава – членка на ЕС е в производство по несъстоятелност, респ. прави ли разграничение гореописаната разпоредба дали застрахователя е в производство по несъстоятелност или не. Страната е посочила, че липсвала съдебна практика, която да „отговаря на този въпрос“. Развити са съображения свързани със споразумение от 17.12.1953 под егидатата на ИК за Европа на Обединените нации във връзка с улеснение реализацията на правата на граждани пострадали от ПТП. Застъпено и развито е накратко разбирането на касатора, че след като съдилищата били приели, че пострадалата има право на обезщетение пред компетентния орган в Румъния, то и НББАЗ имал регресно право, което следвало както Директива 2009/103/ЕО на Европейския парламент и Съвета, така и от заключение на Генералния адвокат. Други доводи не са развити.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

за наличие на противоречие между чл. 5, б. е ЗДТ и общностни норми (Директива 2004/48/ЕО) представлява ли въпрос за валидността на акт по чл. 629, ал. 4 ГПК; 14. Кой съд има правото да прилага нормата на чл. 628 ГПК; 15. Дали и евентуално в кои случаи въззивният съд, по искане на страна по делото, може да не приложи нормата на чл. 628 ГПК, когато тълкуването на разпоредба от правото на Европейския съюз или тълкуването и валидността на акт на органите на Европейския съюз е от значение за правилното решаване на делото; 16. Допустимо ли е съдът, в чието определение в частта му за отправяне на преюдициално запитване изрично е посочено, че не подлежи на обжалване (в случая САС) едновременно да се мотивира, че компетентна по този въпрос е следващата инстанция (ВКС); Налице ли е в такива случаи противоречие с чл. 629, ал. 3 и ал. 4 ГПК общностното право, в случаите, когато това е необходимо да бъде освободено от задължение за авансово плащане на изискваната държавна такса, събирани от съдилищата по ГПК, да бъде освободено от това задължение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Ефремова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

за постигнат или дължим резултат, доколкото няма възлагане и престация от страна на ищеца-довереник. С оглед това е приел, че на последния не се дължи възнаграждение, а обезщетение за вреди съизмерено с него, съответно – разноски правени във връзка с договора, каквито обаче не са в предмета на делото, висящо по иск за реално изпълнение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2020

„ имат ли физическите лица право да определят собствената си идентичност, включително принадлежността към определен пол; представлява ли неравно третиране отказът на съда да постанови промяна на пола, името и единния граждански номер в актовете за гражданско състояние на молител, който твърди, че е транссексуален.“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

12335 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право