Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 580 т. 3 ГПК

Съдържание на нотариалния акт
Чл. 580. Нотариалният акт съдържа: […]
3. пълното име, единния граждански номер на лицата, които участват в производството, както и номера, датата, мястото и органа на издаване на техния документ за самоличност;

чл. 580 т. 3 ГПК

Съдържание на нотариалния акт
Чл. 580. Нотариалният акт съдържа: […]
3. пълното име, единния граждански номер на лицата, които участват в производството, както и номера, датата, мястото и органа на издаване на техния документ за самоличност;

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е обуславящ по смисъла на т. 1 на ТР №1/19.02.2010 г. по тълк. д. №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, тъй като е свързан с решаващ извод на въззивния съд по направено от ответника възражение срещу предявения иск за делба. Не е налице обаче другата предпоставка на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК – въпросът да е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. По такъв въпрос е налице решение на ВКС, с което обжалваното в настоящото производство решение на въззивния съд е в съгласие. Това е решение №60 от 19.05.2016 г. по гр. д. №3569/2015 г. на ВКС, III г. о., в което е прието следното: Нотариалните действия са формални, но не при всяко погрешно или липсващо отбелязване на обстоятелства при нотариалното удостоверяване, които в съвкупност са елемент от съдържанието на нотариалния акт по чл. 580, т. 1, т. 3, или т. 6 ГПК, е налице нищожност по смисъла на чл. 576 ГПК, съответно липса на предписана от закона форма. Например, когато индивидуализацията на лицата по чл. 580, т. 3 ГПК е постигната предвид цялостното съдържание и единство на акта, непълнота в отделни негови части - при изписване на пълното име, личните данни, или единния граждански номер на участник в нотариалното производство, не водят до нищожност на нотариалните действия, както е утвърдено в реш. №223/2014 г. по гр. д. №1186/2011 г., І г. о и реш. №143/2012 г. по гр. д №504/2011 г. ІV г. о. Същото принципно разрешение е приложимо и когато в акта липсва някой от трите елемента за дата на съставяне - по отношение на деня, месеца или годината, ако съответната дата може да се удостовери напълно и в цялост от други нотариални действия при оформянето на сделката – екземпляри от нотариалния акт, подреждането в специалната книга по чл. 581 ГПК, вписване на акта в службата по вписвания. Включително по иск на лице, което се позовава на нищожно нотариално удостоверяване на датата в нотариален акт по чл. 580, т. 1 ГПК без да е участвало в нотариалното производство, следва да се отчита и законовата възможност за добавяне или поправка на акта по реда на чл. 579, ал. 3 ГПК, дори когато сключилите сделката страни не са намерили поправката или допълването за наложително и не са го поискали. И. на чл. 579, ал. 3 ГПК налага изискванията по чл. 580 ГПК, във връзка с чл. 576 ГПК да се тълкуват в полза на действителността.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Изрично пълномощно означава ли да бъде конкретизирано не само за кое събрание се отнася упълномощаването, но и конкретните действия на представителя при реализиране правото на участие и правото на глас на упълномощилия го съдружник?
Съдът трябва ли да прецени всички събрани по делото доказателства, както и да отговори на всички доводи и възражения на страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

„Следва ли съдът да даде ход на делото при нередовно призоваване на една от страните в хипотезата на чл. 47, ал. 3 ГПК? Опорочено ли е съдебното решение, постановено при разглеждане на делото в отсъствие на една от страните, която е нередовно призована?”. Въвежда основанието за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК (редакция до изменението с ДВ бр.86/2017г.), като се позовава на решение №156/24.06.2016г. по гр. д. №1605/2016г. на ВКС, III г. о. и определение №10736/08.02.2012г. по гр. д. №12862/2010г. на Софийски градски съд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

за наличие на основания за допускане на касационното обжалване счита следното: За да постанови обжалваното решение за потвърждаване решението на първоинстанционния съд за признаване за установено, че касаторите дължат на [фирма] сумата 56 516 лв., въззивният съд е приел, че по делото е безспорно установено, че на 23.07.2014 г. между касатора [фирма] и [фирма] е бил сключен договор, по силата на който [фирма] се е задължил да достави и продаде на [фирма] 300 тона царевица за сумата 60 000 лв. Още при сключване на договора [фирма] е превело авансово по сметката на [фирма] сумата 60 000 лв. От приетото по делото и неоспорено от страните заключение на съдебно-икономическата експертиза е установено, че в изпълнение на този договор [фирма] е доставило само 17,42 тона царевица на стойност 3 484 лв. Не е изпълнен договорът за доставка на останалото количество царевица на стойност 56516 лв. Прието е за доказано, че със споразумение от 12.11.2014 г. страните по договора от 23.07.2014 г. са се съгласили договорът за бъде развален и всяка да върне на другата даденото по договора. Следователно с това споразумение [фирма] и А. Г. Х. са се задължили да върнат на [фирма] авансово платената от [фирма] цена по договора в размер на 60 000 лв.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Нищожно ли е по чл. 576 ГПК нотариално удостоверяване с липсващо съдържание относно един от елементите на датата , поради нарушение на чл. 580, т. 1 ГПК , води ли това до липса на предписана в закона форма, съответно нищожност по чл. 26, ал. 2 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

Съгласно разпоредбите на чл. 124, ал. 1 ГПК всеки може да предяви иск, за да възстанови правото си, когато то е нарушено, или за да установи съществуването или несъществуването на едно правно отношение или на едно право, когато има интерес от това. Предмет на отрицателния установителен иск е отричаното от ищеца право правното естество на което се определя от основанието и петитума на иска и възоснова на правната норма. Процесуална предпоставка за допустимост на установителните искове – положителни или отрицателни, изрично предвидена в текста на чл. 124, ал. 1 ГПК е наличието на интерес от установяването. При предявен отрицателен установителен иск правен интерес от установяването е налице, когато се претендира отричано от ищеца право, тъй като по този начин се смущава нормалното упражняване правата на ищеца и се поражда нужда от защита, но само в хипотезите, когато за ищеца няма друга възможност, предвидена в закона за защита на претендираните права, както и в изрично предвидените от закона случаи. Примери в тази насока са предявен отрицателен установителен иск за собственост на недвижим имот от лица с възстановено право на собственост върху недвижим имот по реда на ЗСПЗЗ срещу ползватели по пар. 4а ПЗР ЗСПЗЗ и пар. 4б ПЗР ЗСПЗЗ, както и искът по чл. 440 ГПК, когато правото на ищеца като трето лице е засегнато от насочено върху него индивидуално принудително изпълнение за парично вземане на длъжника. В тази хипотеза изрично е предвидена възможност в закона третото лице, чието право е засегнато от изпълнението да предяви иск за установяване, че имуществото върху което е насочено изпълнението за парично вземане не принадлежи на длъжника. Когато ищецът разполага с друг път за защита на претендираното право не е допустимо предявяване на отрицателен установителен иск. Преценката за допустимостта на отрицателния установителен иск следва да се извършва във всеки конкретен случай оглед на изложените в исковата молба твърдения за начина, по който правата на ответника смущават претендираното от ищеца право.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

за валидността на нотариалния акт на ответницата въззивното решение противоречи на решение №42 от 10.02.11г. по гр. д.№423/2010 г. на ВКС, ІІІ ГО, постановено в производство по чл. 290 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право