Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 579 ал. 2 ГПК

Издаване на нотариалния акт
Чл. 579. […] (2) Когато някое от участващите лица не може да подпише поради неграмотност или недъгавост, прилага се чл. 189, като актът не се приподписва от свидетели.

чл. 579 ал. 2 ГПК

Издаване на нотариалния акт
Чл. 579. […] (2) Когато някое от участващите лица не може да подпише поради неграмотност или недъгавост, прилага се чл. 189, като актът не се приподписва от свидетели.

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Допустимо ли е с оглед нормите на чл. 342 ГПК и чл. 343 ГПК в производството за съдебна делба да се съединяват искове с правно основание чл. 31, ал. 1 ЗЗД, чл. 42 ЗЗД, чл. 40 ЗЗД и чл. 87, ал. 3 ЗЗД и как следва да процедира съдът, ако такива искове са предявени?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

– общи основания по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационното обжалване, са изведени следните въпроси: 1. Трябва ли в мотивите на решението си въззивният съд да посочи всички доводи и възражения на страните, както и представените доказателства, като определи предмета на спора и относими към тях факти, както и да изложи точни и ясни мотиви, защо счита определени доводи и възражения на страните за доказани или недоказани. Следва ли съдът при осъществяване на тази своя решаваща дейност да следва правилата на нормалната и правна логика?; 2. Трябва ли съдът да приеме, че е налице конвертиране на формално опорочен договор за покупко- продажба в предварителен договор с предмет същия имот, при същите условия, както са били уговорени, ако порокът се свежда до нарушаване на особените правила за форма на нотариалния акт поради неправилна преценка на нотариуса за необходимост от прилагане на разпоредбата на чл. 583 ГПК?; и 3. Трябва ли съдът да приеме, че пътуване на продавачката до нотариалната кантора на нотариус, явяването пред него, полагането на ръкописен подпис, изписването на името на всички документи по нотариалното производство в присъствието на нотариус, след като е получила парите, и след прочитане на документите утвърдителното кимане на продавача и в резултат на неправилна преценка на нотариуса, засвидетелства ли се безспорно волеизявление за договорна обвързаност и третира ли законът като писмена форма и обективира ли съгласие в писмена форма?. Сочи се, че въпросите са решени в противоречие с практиката на ВКС обективирана в решение №316/23.01.2014 г. по гр. д. №2371/2013 г. на ВКС, III ГО; решение №138/24.07.2013 г. по гр. д. №684/2012 г. на ВКС, I ГО; решение №44 от 10.07.2020 г. по гр. д. №1963/2019 г. на ВКС, II ГО - основание за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Посочени са и разпоредбите на чл. 280, ал. 1, т. 2 и т. 3 и ал. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

се поставя в контекста на твърденията на касатора, че съдът неправилно е пренебрегнал значението на обстоятелството, че продавачът по сделката И. С. и друг път се е подписвал със същия нечетлив подпис, какъвто е положил и при изповядване на сделката в декларацията по чл. 264, ал. 1 ДОПК, както и на това, че и в други документи, представени по делото, се е подписвал със същия неидентифицируем подпис като този в декларацията по чл. 264, ал. 1 ДОПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Джулиана Петкова

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Установената в чл. 584, т. 3 ГПК несъвместимост на инструментарните свидетели по отношение на завещателя, който се явява по смисъла на чл. 572 ГПК единственото лице - страна и участник в нотариалното производство по съставяне на нотариално завещание, приложима ли е и по отношение на лицето, в чиято полза се завещава? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК) (Иск по чл. 42, б. „б“ ЗН за обявяване нищожността на завещателното разпореждане, обективирано в нотариално завещание)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Милена Даскалова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

1237 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право