Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 56 ал. 2 ГПК

Призовки
Чл. 56. […] (2) Страните, които са редовно призовани, при отлагане на делото не се призовават за следващото заседание, когато датата му е обявена в заседанието.

чл. 56 ал. 2 ГПК

Призовки
Чл. 56. […] (2) Страните, които са редовно призовани, при отлагане на делото не се призовават за следващото заседание, когато датата му е обявена в заседанието.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. Въззивният съд, като инстанция, която решава спора по същество, задължена ли е да обсъди в съвкупност всички доказателства по делото във връзка с възраженията и доводите на страните, относими към правния спор, и да посочи защо игнорира дадени доказателства; 2. Когато правото на строеж е учредено в съответствие с влязъл в сила ПУП, който е единен и цялостен за застрояването в парцела, по който ПУП застроената площ на петната е разпределена в няколко предвидени сгради, като една от сградите реално е изпълнена, правото на строеж упражнено ли е с изграждането на една от сградите и започнатото прилагане на ПУП, макар впоследствие носителят на общото отстъпено право на строеж, да се е разпоредил в полза на трети лица с отделните застроителни петна.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. Липсата на приета с надлежно подписан протокол бизнес програма и бизнес план от новоназначен временно изпълняващ длъжността управител на предприятие, предпоставка ли е за приложение на нормата на чл. 328, ал. 2 КТ?. Сочи и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, с твърдения за тежки пороци изразяващи се в съществени процесуални нарушения – лишаване от възможността на касатора да участва в производството пред въззивната инстанция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. „нарушаването на правото на участие в съдебното производство /когато не е бил упълномощен адвокат/, след представяне на болничен лист поради заболяване и неуведомяването за следващото съдебно заседание чрез връчване на призовка, представлява ли съществено процесуално нарушение; 2. „налице ли е лишаване от правото на защита в процеса при наличие на горното процесуално нарушение. За допускане на касационното обжалване касаторът се позовава на третата специална предпоставка на чл. 280, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК и касационно обжалване по повод на тях не може да се допусне. С изменението на ГПК от ДВ бр.86/2017 г. в разпоредбата на чл. 280, ал. 2 ГПК като самостоятелни основания за допускане на касационно обжалване извън хипотезите на чл. 280, ал. 1, т. 1 - т. 3 ГПК са предвидени вероятна нищожност и недопустимост на въззивното решение, както и очевидна неправилност на решението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1/ съставлява ли процесуално нарушение решаването на делото от въззивния съд при нарушаване на разпоредбата на чл. 56, ал. 3 ГПК; 2/ длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички допустими и относими към предмета на спора доводи, твърдения и възражения на страните; 3/ има ли процесуалното задължение въззивната инстанция да обсъди всички събрани по делото доказателства; 4/ задължен ли е въззивният съд на направи анализ, както поотделно, така и в съвкупност събраните по делото доказателства, а не избирателно; при наличие на противоречиви доказателства следва ли да бъде отразено в мотивите на кои от тях се дава вяра и защо; 5/ задължен ли е въззивният съд, когато приема, че ищецът е загубил правото си на собственост поради придобиването му по давностно владение от друго лице, да изложи мотиви относно защо счита владението за явно, постоянно, необезпокоявано и спокойно, при наличие на възражения във възивната жалба в тази насока; 6/ какво е значението на декларацията, изхождаща от лице със признато с констативен нотариален акт право на собственост, признаваща правото на собственост на друго лице, но въз основа на документ, отречен в последствие от съда като основание за придобиване правото на собственост; 7/ следва ли съдът да изследва идентичността на имота, предмет на исковата претенция и описания в декларацията, за да приеме същата като признание на факт относно принадлежност на правото на собственост върху конкретен имот; 8/ при представяне на декларация, с която се признават права на друго лице по отношение на недвижим имот, може ли автоматично да се приеме, че деклараторът се отказва от собствените си права върху същия имот; 9/ може ли съдът да установи, че едно лице е придобило по давност имот, без да се проведе доказване и изследване на своителното му намерение. Спрямо въпросите от първи до пети се твърди противоречие с практиката на ВКС, а относно въпросите от шести до девети се сочи основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Извършено е позоваване и на очевидна неправилност поради нарушаване на процесуалните правила, в резултат на което не е дадена възможност на страната да участва по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Очевидна неправилност, състояща се във вътрешно противоречие в мотивите на въззивното решение. Въззивният съд е възприел произнасянето на първоинстанционния съд по акцесорния иск за 2600 евро като произнасяне по иск за лихва за забава с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД. В своите мотиви по същество относно дължимостта на тази сума обаче въззивният съд е изложил съображения за основателност на иска като претенция за неустойка за забава с правно основание чл. 92 ЗЗД. Това вътрешно противоречие в мотивите е видно от съдържанието на решението, поради което представлява очевидна неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

1239 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право