Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 539 ГПК

Прекратяване на производството
Чл. 539. (1) Охранителното производство се прекратява, когато:
1. бъде оттеглена молбата за издаване на акта;
2. молителят не бъде намерен на посочения от него адрес.
(2) Определението, с което се прекратява производството, подлежи на обжалване с частна жалба.

чл. 539 ГПК

Прекратяване на производството
Чл. 539. (1) Охранителното производство се прекратява, когато:
1. бъде оттеглена молбата за издаване на акта;
2. молителят не бъде намерен на посочения от него адрес.
(2) Определението, с което се прекратява производството, подлежи на обжалване с частна жалба.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

обжалваното решение влизало в противоречие с решение №301/21.08.2023 г. по н. д. №352/2023 г. на ВКС, II-ро н. о. и определение №1152/17.05.2023 г. по ч. гр. д. №1569/2023 г. на ВКС, I-во г. о., а вторият въпрос бил от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото – чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като по него имало противоречива съдебна практика. Позовава се на протоколно определение №113/15.03.2023 г. по гр. д. №1077/2022 г. на РС-Карнобат, с което в подобна хипотеза съдът е оставил молбата по чл. 51 ЗН без разглеждане, а не без уважение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

дали е спазен редът за свикване на общото събрание, на което са взети оспорените решения, въззивната инстанция е изложила правни съображения, че разпоредбата на чл..138 ТЗ урежда малцинственото право на съдружниците по чл. 138, ал. 2, предложение второ ТЗ сами да свикат общо събрание при бездействие на управителя да стори това, като изрично е посочен и срокът за реализиране на това право -две седмици от датата на отправеното писмено искане. Обосновано е позоваване на решението по т. д. №615/2010 г., II т. о. на ВКС, (съгласно което редовно е свиканото по реда на чл. 138, ал. 2 ТЗ общо събрание на съдружниците в ООД в случаите, в които едновременно с упражняване на потестативното си право пред управителя на дружеството, правоимащите са изпратили и покани за свикване на ОС, но само ако същото е проведено след изтичане на 2-седмичен срок, в който управителят сам не го е свикал), че няма пречки в искането до управителя да бъде инкорпорирана и поканата на малцинството от съдружниците за свикване на общо събрание, но и в този случай, събранието ще се счита за редовно проведено само ако е насрочено след датата, на която е изтекъл двуседмичния срок по чл. 138, ал. 2 ТЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

1/ Следва ли въззивният съд да обсъди в рамките на охранителното производство всички наведени по делото възражения и твърдения на молителя, на основание чл. 540 ГПК, препращащ съответно към правилата на исковото производство? – въпросът обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, с цитирана съдебна практика, досежно задълженията на въззивния съд, съгласно чл. 235, ал. 2 и чл. 236, ал. 2 ГПК; 2/ Обсъждането на правния интерес на молителя в охранителното производство въпрос относим към допустимостта на молбата ли е или следва да е предмет на обсъждане при разглеждането й по същество?; 3/ Приложими ли са съответно общите правила на исковия процес / чл. 540 ГПК / при наличието на изрични разпоредби относно възможните процесуални действия на съда в рамките на охранителното производство / чл. 537, чл. 538 и чл. 539 ГПК /?; 4/ Допустимо ли е потвърждаването на акт, с който не се разглежда по същество отправено искане, с излагане на мотиви по отношение основателността на искането и след разглеждането му по същество от въззивен съд? – въпроси 2,3, и 4 обосновавани в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК; 5/ Обективно необходимо ли е да е ясен кредитора на паричното вземане, за да бъде то изпълнено?; 6/ Поведението на кредитор, с което се поставя в двусмислие качеството му на такъв, представлява ли недаване на необходимото съдействие, без което длъжникът не би могъл да изпълни задължението си? Налице ли е забава на кредитора в този случай, по смисъла на чл. 95 ЗЗД? – въпросите обосновавани в идентична хипотеза – чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, поради липса на съдебна практика в отговор на същите. Паралелно се поддържа допускане на касационното обжалване, поради недопустимост на въззивния акт – чл. 280, ал. 2, предл. второ ГПК, както и поради очевидната му неправилност, съгласно чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, обоснована с идентични на тези за недопустимостта му съображения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надежда Зекова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

следва ли срокът по чл. 61, ал. 1 ГПК да се прилага по аналогия към производството по чл. 61, ал. 1, изр. 2 ЗН, доколкото правен принцип е, че специалният закон изключва приложението на общия закон; след като не са налице основанията за прекратяване на охранителното производство по чл. 539, ал. 1 ГПК, следва ли съдът да се произнесе с решение, с което уважава или отказва да уважи молбата за издаване на охранителен акт в производството по чл. 61, ал. 1, изр. 2 ЗН или следва да се произнесе с определение, с което прекратява процедурата; следва ли възможността по чл. 61, ал. 1, изр. 2 ЗН да се счита преклудирана след изтичане на тримесечния срок поради безвиновно бездействие в резултат на виновно неизпълнение на задълженията по чл. 27, ал. 1 ЗН на наследника по завещание. Жалбоподателят поддържа, че по тези въпроси са налице основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1, 2 и 3 ГПК, тъй като са разрешавани противоречиво от съдилищата и са от съществено значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право