Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 486 ал. 2 ГПК

Пазене на недвижим имот
Чл. 486. […] (2) Ако длъжникът не стопанисва добре имота или пречи на огледа от трети лица, съдебният изпълнител предава управлението на друго лице.

чл. 486 ал. 2 ГПК

Пазене на недвижим имот
Чл. 486. […] (2) Ако длъжникът не стопанисва добре имота или пречи на огледа от трети лица, съдебният изпълнител предава управлението на друго лице.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Дали частният съдебен изпълнител носи дисциплинарна отговорност за действията на помощник-частен съдебен изпълнител и дали това е възможно при липса на доказателства за лош надзор от страна на самия частен съдебен изпълнител?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

1. Относно връчването на заповедта за изпълнение от ЧСИ.
2. Неприсъствието на длъжника при извършване на описа създава ли презумпция, че той не ползва имота, нито, че се отказва да бъде пазач на имота?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

1. императивна или диспозитивна е нормата на чл. 69, ал. 2 ЗН при сключване на договор за доброволна делба, решен в противоречие с практиката на ВКС – т. 2 от т. решение №3/2013 г. ОСГК на ВКС, решение №172/003.2010 г. по гр. дело №62/2009 г. на ВКС, IV г. о., постановено по чл. 290 ГПК, решение №56/08.04.2011 г. по в. гр. дело №74/2011 г. на ВнАС, определение №1332/12.12.2011 г. по гр. дело №1035/2011 г. на ВКС, III г. о., 2 счита ли се, че с извършеното заплащане на суми за уравнение на дяловете страните по договора са определили напълно относително неопределената в договора престация, който е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, 3. може ли съдът служебно да променя предмета на иска, като разглежда пороци на сделката по незаявени основания, решен в противоречие с практиката на ВКС и решаван противоречиво от съдилищата – цитирани са решения на ВКС, постановени по чл. 290, по реда на ГПК/отм./, определение №252/14.02.1011 г. по гр. дело №414/2010 г. на ВКС, IV г. о. и решение на Окръжен съд [населено място] по гр. дело №46/2013 г., постановено при първото въззивно обжалване по настоящото дело, 4. как следва да се отстрани липсата на съответствие между волята на нотариуса да завери подписа на една от страните по договор за делба и изразяването на тази воля в надписа върху документа, 5. счита ли се, че липсва съгласие от страна по договор, за чиято валидност е необходима писмена форма с нотариална заверка на подписите, в случаите в които лицето е подписало документа, нотариусът не е изписал името на страната върху документа/в щемпела/, но е вписал лицето като участник в нотариалното производство и като страна по договора във водените от него Общ регистър и Азбучен регистър? И каква в този случай е доказателствената сила на водените от нотариуса регистри съгласно чл. 486, ал. 2 ГПК/отм./ съответно чл. 590, ал. 2 ГПК – последните два въпроса според жалбоподателя са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

са следните: 1. Каква е доказателствената стойност на бележката в специалния регистър по чл. 486, ал. 2 ГПК /отм./, сега чл. 590, ал. 2 ГПК, и рефлектира ли тя върху фактите създаден ли е частен документ и извършена ли е нотариална заверка на подписа в документа? 2. При действието на чл. 97 Закона за устройството на съдилищата (отм, първоначална редакция) разполагал ли е кметът на село, включено в състава на община, с ограничена компетентност да извършва нотариални удостоверявания на подписи на частни документи? и 3. При действието на чл. 4 ЗУС /отм./ подлежи ли на доказване съдебният район на Софийски районен съд? Обосновават основанието на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право