Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 423 ал. 1 т. 1 ГПК

Възражение пред въззивния съд
Чл. 423. (1) В едномесечен срок от узнаването на заповедта за изпълнение длъжникът, който е бил лишен от възможност да оспори вземането, може да подаде възражение до въззивния съд, когато:
1. заповедта за изпълнение не му е била връчена надлежно;

чл. 423 ал. 1 т. 1 ГПК

Възражение пред въззивния съд
Чл. 423. (1) В едномесечен срок от узнаването на заповедта за изпълнение длъжникът, който е бил лишен от възможност да оспори вземането, може да подаде възражение до въззивния съд, когато:
1. заповедта за изпълнение не му е била връчена надлежно;

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

„Дали разпоредбата на чл. 227 ГПК е приложима спрямо заповедта за изпълнение, както и дали може самостоятелно да се предяви иск за обезсилването й, или следва да се приложи реда по чл. 423 ГПК?“, за който поддържа, че е разрешен от въззивния съд в противоречие с решение №166/28.03.2011 г. по гр. д. №306/2010 г. на ВКС, I г. о. и решение №16/21.02.2014 г.. по гр. д. №4682/2013г. на ВКС, II г. о. Поставя и следния въпрос, за който твърди, че е налице допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК: „Дали в хипотезата на смърт на длъжника в хода на издаване на заповед за изпълнение следва да се издаде нова такава срещу наследниците на починалото лице?“. Релевира и основанията по чл. 280, ал. 2 ГПК – вероятни нищожност и недопустимост и очевидна неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

След възобновяване на спряно във връзка с откриване на производство по несъстоятелност висящо исково производство по чл. 637, ал. 1 ТЗ срещу длъжника, последното следва ли да продължи с участието само на синдика и кредитора - ищец, чието вземане е изключено от списъка на приетите от синдика вземания /чл. 637, ал. 3, т. 1 ТЗ/, или производството следва да продължи и със задължителното участие на подалите възражения по реда на чл. 692, ал. 3 ТЗ кредитори, ако вземането на ищеца е било включено в списъка на приетите вземания, но в производството по чл. 692, ал. 4 ТЗ е било изключено /чл. 637, ал. 2, т. 3 ТЗ/?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Налице ли е процесуалноправна легитимация за банката, в качеството й на кредитор по сключен договор за кредит, да предяви установителен иск по реда на чл.422 ГПК, след като вземането, за което е издадена заповедта за изпълнение, е било цедирано в полза на трето лице, а в последствие отново придобито от страна на банката?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

1. Налице ли е процесуалноправна легитимация за банката, в качеството й на кредитор по сключен договор за кредит, да предяви установителен иск по реда на чл. 422 ГПК, след като вземането, за което е издадена заповедта за изпълнение, е било цедирано в полза на трето лице, а в последствие отново придобито от страна на банката и 2. Разполага ли особеният представител на длъжника, назначен в изпълнителното производство, с процесуалноправна легитимация да подаде възражение срещу издадената заповед за изпълнение по реда на чл. 423 ГПК. По първия от въпросите се твърди противоречие с решение по т. д. №5798/2017 г. на Апелативен съд – София, а по втория въпрос се сочи, че е допуснато отклонение от практиката на ВКС, обективирана в определение по т. д. №556/2009 г., като се сочат и съдебни актове на апелативни съдилища и на ОС- Силистра. Поддържаното самостоятелно основание за достъп до касация по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК е основано на доводи, че съдът не е изследвал изобщо легитимацията на особения представител и допустимостта на подаденото от него възражение, което фактически слага началото на настоящото исково производство и обуславя неговата допустимост.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

по допустимостта на иска?“. Страната е поддържала по тези въпроси основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК / чийто текст е възпроизведен/, като по отношение на пети въпрос се твърди кумулативното наличие на хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК – противоречие с решение №305/11.01.2013 г. по гр. д. №674/2012 на II г. о. на ВКС и решение №341/06.12.2011 г. по гр. д. №252/2011 на II г. о. на ВКС. Като основание по посочените въпроси се поддържа и очевидна неправилност на въззивното определение по смисъла на чл. 280, ал. 2 ГПК. Касаторът е поддържал наличието на редица процесуални нарушения, свързани с връчването на поканата за доброволно изпълнение от ЧСИ ведно със заповедта за изпълнение, с оглед на което извел свое разбиране, че срокът му за възражение срещу заповедта не бил изтекъл и възражението произвело правно действие. Считал, че с доклада по гр. д. №9437/2014 г. исковете на банката по чл. 422 ГПК били приети за допустими, поради което в разрез със закона СГС ревизирал допустимостта на производството, като неправилно изменил доклада и приел, че същото е недопустимо и като такова – подлежащо на прекратяване. Твърдял е, че в противоречие с възприетото в практиката на касационната инстанция, въззивният съд разширил предмета на доказване и приел за пръв път недоказани факти.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1/ Допустимо ли е неподаването на възражение по чл. 414 ГПК срещу заповед за изпълнение, включително такова по чл. 423, ал. 1 ГПК и чл. 424, ал. 2 ГПК да лиши третото лицеипотекарен гарант /по договорна ипотека/ и съдлъжник по договор за заем от възможността да поиска по реда на чл. 124, ал. 1 ГПК прогласяването на последния за недействителен, както и прогласяване нищожността на договора за ипотека, въз основа на който не е издадена заповед за изпълнение?; 2/ Допустимо ли е нищожни сделки, които по дефиниция са сделки, засегнати от толкова тежък порок, че не могат да бъдат санирани, да продължат да действат в правния мир?, които частната касаторка въвежда с позоваване на допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК – от значение е за точното приложение на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

12311 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право