Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 393 ал. 2 ГПК

Недопустимост на обезпечението
Чл. 393. […] (2) Не се допуска обезпечение на иск за парично вземане чрез налагане на запор върху вземания, върху които не се допуска принудително изпълнение.

чл. 393 ал. 2 ГПК

Недопустимост на обезпечението
Чл. 393. […] (2) Не се допуска обезпечение на иск за парично вземане чрез налагане на запор върху вземания, върху които не се допуска принудително изпълнение.

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

До компетентността на българския съд в рамките на обезпечителното производство да допусне обезпечение на искове за прекратяване или изменение на издръжката, която е определена от друг съд на държава-членка на Европейския съюз, чрез налагане на обезпечителна мярка „спиране на изпълнението“ на съдебното решение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Бланкетното посочване на разпоредбата не е достатъчно. Първият въпрос се отнася до процедурата за налагане на допуснатата обезпечителна мярка и в частност уведомяването на страната, срещу която е допусната. Съобщаването за наложена възбрана е гаранция за правото на защита на ответната страна, която може да обжалва допуснатата обезпечителна мярка. Съгласно изричната разпоредба на чл. 396, ал. 3 ГПК определението, с което се допуска обезпечение на иска не може да бъде спряно поради обжалването му с частна жалба. Респективно ролята на уведомяването е да информира насрещната страна по делото за предприетите обезпечителни мерки, както и за възможността определението, с което са наложени да бъде обжалвано – право, което е реализирано в настоящото производство. Тук е моментът да се уточни, че както повелява законът, обжалването не спира изпълнението, тъй като в противен случай би се обезсмислило обезпечителното производство като цяло. Ето защо и искането за спиране е неоснователно, още повече, че ответната страна по частната жалба – Д. Г. Б. е приложила постановеното решение на въззивния съд по предявените искове, което само по себе си представлява изпълнително основание съгласно чл. 404, ал. 1, т. 1 ГПК и изпълнението му подлежи на спиране при условията на чл. 282 ГПК. Вторият въпрос не е бил обсъждан и разрешаван от въззивния съд, предвид правилото на чл. 393, ал. 2 ГПК според което не се допуска обезпечение на иск за парично вземане чрез налагане на запор върху вземания, върху които не се допуска принудително изпълнение. Текстът на разпоредбата е ясен и неоправдано в изложението жалбоподателката се стреми да го тълкува разширително предвид твърдяната от нея несеквестируемост на процесния недвижим имот. Благоприятните последици от несеквестируемостта се осъществяват само в случай, че са доказани предпоставките на чл. 444, т. 7 ГПК и са предприети действия по принудително изпълнение, но не и в обезпечителното производство, в какъвто смисъл е и практиката на ВКС - определение №107/04.03.2013 г. по ч. гр. д №1094/2013 г. по описа на ВКС, I г. о. Третият въпрос директно повдига питане относно приложението на закона и съдържа в себе си оспорване на разрешението на въззивния съд. Така поставен той представлява касационно основание, което подлежи на разглеждане едва в случай, че обжалваното определение бъде допуснато до касационен контрол.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

/подходяща и съразмерна ли е обезпечителна мярка възбрана върху недвижим имот” при разлика в повече от 14 пъти между цената на иска, който се обезпечава и стойността на възбранения недвижим имот/, тъй като в посочените от касаторката влезли в сила определения на въззивни съдилища е дадено различно разрешение на този правен въпрос. Поради това касационното обжалване на определението на Смолянския окръжен съд следва да се допусне.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2011

за необходимостта от внасяне на гаранция - че липсват мотиви в обжалваното определение. Иска същото да се отмени и да се обезсили издадената обезпечителна заповед. В Молба за допускане на касационно обжалване жалбоподателят по въпроса за уважаването на искане за обезпечаване на бъдещ иск за парично вземане срещу община, сочи, че въззивният съд се е произнесъл в противоречие с практиката на ВКС, съдържаща се в представените копия от определения, че въпросът се решава противоречиво от съдилищата, за което представя копия от определения на различни по степен съдилища, както и че въпросът е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, което обосновава с необходимостта от уеднаквяване практиката на съдилищата по този въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Ковачева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право