Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 375 ГПК

Разглеждане на делото в открито заседание
Чл. 375. (1) В откритото заседание съдът прави устен доклад, дава указания на страните и им предоставя възможност да изложат становището си във връзка с доклада по делото и дадените указания, както и да предприемат желаните от тях процесуални действия, след което събира допуснатите доказателства и изслушва устните състезания.
(2) При фактическа и правна сложност на делото съдът може да определи срок за всяка от страните да представи писмена защита и реплика.

чл. 375 ГПК

Разглеждане на делото в открито заседание
Чл. 375. (1) В откритото заседание съдът прави устен доклад, дава указания на страните и им предоставя възможност да изложат становището си във връзка с доклада по делото и дадените указания, както и да предприемат желаните от тях процесуални действия, след което събира допуснатите доказателства и изслушва устните състезания.
(2) При фактическа и правна сложност на делото съдът може да определи срок за всяка от страните да представи писмена защита и реплика.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

не е правен, а е твърдение за неизпълнени от въззивния състав процесуални задължения - да обсъди доказателствата в тяхната съвкупност. Освен че е относим единствено към правилността на решението (преценката за която е извън пределите и предмета на настоящото производство), той е формално поставен без ясна конкретика с мотивите към обжалвания акт. Касаторът не посочва коя осъществена между страните кореспонденция не е обсъдена, включително и кои електронни писма. Разменените между страните покани, изявления и отговори касаят единствено споровете им във връзка с дължимостта на лизинговите вноски - изпълнението на задълженията на лизингополучателя в хода на изпълнението на лизинговия договор. Изводите на въззивната инстанция са категорични, че извън предмета на настоящото производство са споровете досежно изправността на страните по лизинговия договор.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2016

1. Какви са правомощията на въззивния съд при оплакване във въззивната жалба, че докладът на първоинстанционния съд е непълен?
2. Какво отношение към обвързващата сила на споразумението за възмездна цесия има обстоятелството, че вземането към датата на сключването му не съществува?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

по съществото на делото, поради което решаващият спора по настоящото гр. д. №666/2014 г. окръжен съд несъмнено следва да вземе предвид при така заявените от ответниците обстоятелства, на които те основават своето възражение, съдебният акт, с който приключва спора по т. д. №617/2013 г. Въззивният съд излага по-натам, че самият ищец с допълнителната искова молба въвежда в предмета на спора по т. д. №666/2014 г. твърденията, че вземането, което ответниците твърдят да имат към ищеца, произтичащо от договор за наем от 2007 г., не е ликвидно и изискуемо, тъй като договорът за наем е недействителен (нищожен поради невъзможен предмет, поради противоречия със закона, като сключен при липса на съгласие и основание), и се иска прогласяване на неговата нищожност, както и че наемодателят не е изправна страна по договора за наем, докато наемателят е изпълнил задължението си за плащане на всички наемни вноски за времето, през което е ползвал имота, като възразява и че възражението на ответниците по чл. 631а, ал. 3 ТЗ е неоснователно, като основано на вземане, което не е безспорно установено по основание и размер. Според въззивния съд, доколкото тези обстоятелства относно отношенията на страните по договор за наем несъмнено са предмет на производството по т. д. №617/2013 г. на ПОС, с оглед така заявените от ищеца възражения, следва именно съдът, разглеждащ спора за отношенията между страните във връзка с договора за наем по т. д. №617/2013 г. по описа на ПОС, да се произнесе по наведените възражения, разглеждането на които повторно и по т. д. №666/2014 г. на ПОС е недопустимо. Според въззивния съд, при тези обстоятелства се установява, че с оглед предмета на спора по чл. 631а, ал. 1 ТЗ и подлежащите на установяване при разглеждането и решаването му обстоятелства, свързани с преценка дали молителят в производството по несъстоятелност е кредитор на ответника по молбата, и дали като такъв е действал умишлено или с груба небрежност, както и с оглед наведените от двете страни възражения (от ответниците по чл. 631а, ал. З от ТЗ за допринасяне от длъжника за настъпването на вредите и от ищеца за недължимост от негова страна на претендираните от ответниците суми на основание договор за наем), от значение за правилното решаване на настоящото дело е установяването твърденията на коя от страните, основани на договора за наем, респективно на липсата на задължения по този договор, са основателни, а този спор е предмет на разглеждане и решаване по висящото т. д. №617/2013 г. на ПОС, поради което и въззивният съд е приел преценката на окръжния съд за наличие на основание по чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК с оглед преюдициалност на спора по т. д. №617/2013 г. на ПОС спрямо спора по т. д. №666/2014 г. на ПОС, при заявеното от ответниците възражение по чл. 631а, ал. 3 ТЗ, и при заявените възражения за нищожност на договора за наем от 12.07.2007 г., за правилна.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иво Димитров

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право