Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 362 ал. 1 ГПК

Обявяване на договора за окончателен при насрещно задължение
Чл. 362. (1) При иск по чл. 19, ал. 3 от Закона за задълженията и договорите, ако според предварителния договор ищецът трябва да изпълни свое насрещно задължение при сключването на окончателния договор, съдът постановява решение, което замества окончателния договор, при условие ищецът да изпълни задължението си. В този случай ищецът трябва да изпълни задължението си в двуседмичен срок от влизането в сила на решението, включително чрез прихващане на платените от него за сметка на ответника задължения към държавата.

чл. 362 ал. 1 ГПК

Обявяване на договора за окончателен при насрещно задължение
Чл. 362. (1) При иск по чл. 19, ал. 3 от Закона за задълженията и договорите, ако според предварителния договор ищецът трябва да изпълни свое насрещно задължение при сключването на окончателния договор, съдът постановява решение, което замества окончателния договор, при условие ищецът да изпълни задължението си. В този случай ищецът трябва да изпълни задължението си в двуседмичен срок от влизането в сила на решението, включително чрез прихващане на платените от него за сметка на ответника задължения към държавата.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2019

1. При какви условия съдът постановява решение по чл. 362, ал. 1 ГПК, когато ищецът-купувач не е изпълнил изцяло своето насрещно задължение да заплати продажната цена? За задължението на съда да тълкува клаузите на предварителния договор и да изхожда от действително изявената воля на страните в случай на предявен иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД за обявяване на този договор за окончателен – Има ли право съдът с постановеното по чл. 19, ал. 3 ЗЗД решение да внася промени в съдържанието на сключения между страните предварителен договор? Може ли съдът да обяви за окончателен предварителен договор, в който купувачът е имал задължение да заплати продажната цена преди нотариалното прехвърляне?; 2. За задължението на съда да приложи правилата на чл. 20 ЗЗД, за да достигне до действителната воля на страните относно предмета на договора и съответно техните изявления – Релевантно ли е процентното съотношение между изпълнената и неизпълнената част от договора, ако страните предварително са установили условията, при сбъдването на които изправната страна може да развали договора? Незначително ли е в темпорално отношение неизпълнение на договор, ако по предварителния договор продавачът владее и ползва имота до нотариалното му прехвърляне? и 3. За задълженията на съда да определи правилно предмета на спора и обстоятелствата, които подлежат на изясняване, да изложи собствени фактически и правни изводи по същество на спора, да обсъди всички доводи и възражения на страните, които имат значение за решението по делото, да не излиза извън рамките на правния спор по делото и да не се произнася по невъведени възражения, както и при постановяване на решението да вземе предвид и онези факти и обстоятелства, настъпили след предявяването на иска, ако същите са от значение за спорното право.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

не покрива общия селективен критерий по чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като не отразява коректно мотивите на въззивния съд и специфичните за спора обстоятелства. При поставянето му не са съобразени констатациите на съда, че е налице съществено неизпълнение на задължение на купувача за авансово плащане на част от цената по договора, поради което за продавача е възникнало правото да развали договора по реда на чл. 87 ЗЗД, което той е упражнил с отговора на исковата молба. Въззивният съд е обосновал становището си за неоснователност на предявения иск не само с факта, че дължимата преди сключване на договора част от цената не е заплатена изцяло от купувача, а и с валидно упражненото от продавача потестативно право на разваляне на договора, възникнало поради неизпълнението на купувача. Изложеното изключва значимостта на поставения въпрос за изхода на конкретното дело и съответно осъществяването на основната предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационното обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/. Ако има приети и неоспорени писмени доказателства (в случая вносна бележка с изписана цялата сума 6738 евро, макар и без дата), подписани от представител на дружеството кредитор, от които е видно, че дружеството е получило една сума и е записано основанието за нея, съдът може ли да тълкува по свое усмотрение т. н. воля на страните, позовавайки се на тристранно споразумение, където е записана друга сума и сумата по вносната бележка (въпреки подписа на кредитора и записаното основание) да се игнорира изобщо като внесена по процесния договор?; 2/. Може ли да се приеме за валидно и годно доказателствено средство декларация”, подписана от лице (в случая И. Й.), ако това лице няма никаква представителна власт да прави каквито и да било изявления от страна на купувача?; 3/. Може ли да е напълно правилно решение, в което съдът изобщо не е обсъдил една от жалбите, която е описана като подадена, но в мотивите, а и в диспозитива няма никакъв коментар или изявление на съда за нея? и 4/. „Може ли изобщо да се счита за напълно правилно решение, в което съдът не се произнесъл по всички спорни въпроси и по което са игнорирани представени писмени доказателства, които са от съществено значение за спора, без подробна аргументация за игнорирането им, само с позоваване на евентуална воля само на една от страните, която не е закрепена писмено, а само се предполага?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Орешарова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2018

С оглед извършването на служебната касационна проверка относно процесуалната допустимост на въззивното решение – в частта, с която (като е потвърдено първоинстанционното решение) съдът се е произнесъл с диспозитива на решението си относно неистинността на част от оспорените по реда на чл. 193 и чл. 194 ГПК документи – писмени доказателства по делото.
Може ли да се обяви за окончателен по реда на чл. 19, ал. 3 ЗЗД предварителен договор за продажба, по иск на неизправната страна-купувач, който не е заплатил цената?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2020

Може ли съдът да обяви за окончателен предварителен договор за продажба, по който не е платена договорената продажна цена, макар в него да е уговорено, че окончателният договор ще бъде сключен след заплащането на цялата продажна цена?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

12311 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право